Tři roky války na Ukrajině. Poslechněte si reportáže Martina Dorazína k výročí ruské invaze
Vznik filmu Válečný zpravodaj. Opakovali jsme záběry na místech, odkud byste nejradši utekli
Rusko už čtvrtým rokem útočí na Ukrajinu – v pondělí jsme si připomněli třetí výročí ruské invaze. V jejím průběhu vznikal přímo na Ukrajině oceňovaný dokumentární film Válečný zpravodaj o stálém korespondentovi Českého rozhlasu Martinu Dorazínovi, který souběžně s natáčením zaznamenával i jeho průběh.
„To je odpal, nebo dopad?“ ptá se filmový štáb, který přijel v nejmenším možném funkčním složení. Režiséři Ben Tuček a David Čálek, který byl zároveň hlavním kameramanem, a mistr zvuku i výkonný producent Vašek Flégl. Jsme v Jampilu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, velmi blízko linie dotyku Ukrajinců a jejich ruského protivníka.
Skupinka, která by spíš zapadla do prostředí pražské kavárny, si nasadila neprůstřelné vesty a přilby. Před výkonem se doporučuje také návštěva toalety, protože potom na to nemusí být čas.
Čtěte také
V napjatých situacích se stává, že si někdo zapomene zapnout kameru a záběr tak musíte zopakovat, i když byste odsud nejradši utekli.
Slyšíme dunění, bojuje se. Poblíž jsou ukrajinské pozice, které jsou slyšet hlasitěji. Není to tak, že se chvíli střílí a odpalují se rakety a dělostřelecké granáty, duní to tu pořád, protože se vedou pozemní boje nedaleko od nás u Kreminna a Svatove.
Někdy není jasné, co dělat. Obvykle když slyšíte, že něco letí, tak si okamžitě máte lehnout na zem za nějaký rantl, výstupek nebo kameny. Ale když to je minometný granát, který se rozprskne z asfaltu vodorovně, tak vás stejně zasáhne.
Se štábem se tak raději nepohybujeme moc venku a na otevřených prostranstvích. Ještě že máme auta, ačkoliv slouží spíše jako psychologická ochrana, protože nejsou tak dobře pancéřována. Náš Mercedes je výborný, není sice tak bezpečný jako jiná auta, ale lépe se řídí.
V jedné chvíli se palba ozvala z nedalekého lesíka, ohlédnu se a kameraman David není nikde. Ukázalo se, že jako štika zajel pod auto, což udělal správně.
Catering na natáčení taky byl – rybí karbanátky a další dobroty mezitím štábu připravila paní Ljuba.
Související
-
V kůži válečného zpravodaje
Vydejte se s námi na frontovou linii a poslechněte si svědectví Martina Dorazína, Darji Stomatové a Vojtěcha Boháče.
-
Válka na Ukrajině
Ve čtvrtek 24. února 2022 nad ránem napadly ruské síly Ukrajinu, k vojenské operaci dal svolení prezident Vladimir Putin.
-
Rok ve válce
Unikátní svědectví o konfliktu na Ukrajině. Čtyřdílné vyprávění, na jehož počátku byly telefonické rozhovory Jana Pokorného a Martina Dorazína.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.