Tři a více exekucí má 450 tisíc lidí. Stát ztrácí 12 miliard korun na nezaplacených odvodech, odhaduje sociolog

13. září 2023

Prvním čtením prošla novela oddlužení, která se zabývá exekucemi. Přestože se situace zlepšuje, stále má téměř 450 tisíc lidí tři a více exekucí. „Jsou v nich dlouhodobě, takže je to vytlačilo do šedé ekonomiky, polovina z nich pracuje načerno a neodvádí odvody,“ přibližuje sociolog Daniel Prokop.

Tématem, které nemůžeme opomenout, jsou exekuce. Prvním čtením prošla novela oddlužení. Co zejména přináší?

Měla by zpřístupnit osobní bankroty a oddlužení. Jsme v situaci, kdy má mnohočetné exekuce 400 tisíc až 450 tisíc lidí. Většina z těchto lidí je často v exekucích od roku 2012, 2013 a podobně. Už jsou v neřešitelném stavu, vytlačeni do šedé ekonomiky. Zvykli se na to. Nevydělává z toho ani věřitel, ani stát, protože dlužníci neodvádějí odvody.

Zhruba polovina lidí, která je v neřešitelných exekucích, podle našich dat pracuje na černo nebo optimalizuje své příjmy, aby si snížila příjmy oficiální. Musí se udělat nějaký férový systém, který zbaví lidi dluhů. Oni výměnou za to odejdou ze šedé ekonomiky.

Čtěte také

To je hlavní důvod, proč je novela oddlužení potřeba?

To je hlavní důvod, protože v šedé ekonomice se ztrácí 12 miliard korun. To je konzervativní odhad nízký v odvodech, které tito lidé nezaplatí. Brzdí to rozvoj regionů. Například když chcete odhadovat vzdělávací neúspěšnost dětí v regionech, tak ji nejlépe odhadnete podle míry exekucí rodičů. Protože tyto rodiny se rozpadají, stěhují a podobně. Takže je to věc, která ničí českou ekonomiku.

Mnohočetné exekuce ve většině vznikly předtím, než existovala regulace spotřebitelských úvěrů a dohled České národní banky. Jsou z doby exekučního Klondiku, kdy bylo cílem dostat lidi do úpadku. Samozřejmě nejde dluhy jen tak smáznout a odpustit, ale současný systém je nastavený nevýhodně.

Řekněme, že jste z vašich dluhů splatil polovinu. V exekucích jsou zároveň navýšeny dluhy výrazně oproti tomu, co jste si půjčil nebo nezaplatil na nájmu. Oddlužení trvá pět let. Zabaví se vám majetek. Splácíte více než v exekuci a zároveň nemáte jistotu, že se oddlužíte. Je tam hodně demotivačních faktorů, proč tam lidé nechtějí vstoupit a radši zůstanou v šedé ekonomice.

Čtěte také

Cílem je vymyslet systém, který by nevyvolával morální hazard. Neměli byste se oddlužit a spadnout do exekucí znovu. Nynější mechanismus je nastavený tak, že do oddlužení můžete jednou za deset let. Musíte splácet, zabaví se vám majetek, jste pod výrazně větším dohledem než v exekucích. Ale oddlužení by mělo být kratší a mělo by mít jasný konec.

Podle mě jde novela oddlužení správným směrem. Zkracuje délku a omezuje nejistoty, jestli se oddlužíte.

Eliminuje největší rizika, nebo tam nějaká zůstávají?
Zůstávají tam dvě rizika. Velká část lidí si na zadluženost zvykla a ani neví, že existuje nějaké oddlužení. Je nutné udělat mechanismus, který by tyto občany do oddlužení dostal. Jsem zastáncem toho, aby každý, kdo má pět a více exekucí po dobu deseti let, automaticky vstoupil do oddluženosti.

Také se musí vymyslet silnější mechanismus, který zajistí, aby tito lidé nepracovali načerno v průběhu oddlužení. Například nějaký institut, který by určil adekvátní příjem. Lidé by pak nemohli optimalizovat svoje příjmy za účelem snížení srážky. Toto v českém systému zatím vůbec neexistuje a podle mě by mu to prospělo.

Na druhou stranu v oddlužení by měli mít lidé mnohem lepší přístup k sociálním dávkám, což je v exekucích velmi ztížené. Posloužilo by to jako motivátor.

Když to shrnu. Udělat ho kratší, přístupnější, více požadovat legální pracovní aktivitu. Odstranit formální překážky, protože máte nejistotu, jestli se vůbec někdy oddlužíte.  

Projekt Česko 2022: Život k nezaplacení pokračuje v roce 2023 jako Život k nezaplacení. Staví na sociologických datech, která exkluzivně pro Český rozhlas sebrala a ve spolupráci s datovými novináři serveru iROZHLAS.cz analyzovala společnost PAQ Research.

Výsledky průzkumu i závěry, které z nich vyplývají, najdete na webu iROZHLAS.cz/zivot.

autoři: Jan Pokorný , mga
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.