Trénink Davida Kosteleckého? V rodinném prostředí

21. březen 2012
Zblízka

Cesta do Londýna někdy vede z míst, do kterých byste to ani neřekli. Ne všichni čeští olympionici trénují ve špičkových podmínkách, jak by se asi dalo očekávat. S Davidem Kosteleckým se podíváme na střelnici, která mu pomohla k mnoha úspěchům.

„Jsme na střelnici, kde celé střeliště ovládá počítač. Stačí ho jen zapojit,“ vysvětluje David Kostelecký s tím, že samotné střeliště má pět míst, kde se cyklicky střídají střelci. „Každé místo je vybaveno mikrofonem a terč se spouští až na hlasový povel. V zákopu je pak 15 vrhaček,“ zmiňuje ještě.

David Kostelecký zná střelnici v jihomoravských Holasicích velmi dobře. Ve svých 13 letech tu vypálil svůj první náboj a navazuje tu také na rodinný odkaz. Jedním ze zakladatelů byl totiž i jeho děda.

„Byla jsem malá, když střelnici zakládali, takže už od dětství jsem měla vztah ke střelbě. Kdyby viděl dnešní podobu střelnice, byl by nadšený,“ domnívá se matka Davida Kosteleckého Božena. „Vrhačky se dřív ručně natahovaly, a tak při tréninku musela pomáhat spousta lidí,“ vzpomíná.

Zázemí trochu pokulhává

Zázemí bez pitné vody, elektřina díky agregátu a jen na sezónu vypůjčený chemický záchod – tady se zrodil olympijský vítěz.

„Člověk zůstává nohama na zemi. Pořád si totiž uvědomuje, odkud přišel a kde vyrostl. Myslím, že je to dobře,“ uvažuje David Kostelecký. „Střelnici máme rádi a některé věci se nesnažíme měnit, protože v tom je možná to kouzlo. Změn sice nastalo hodně, ale podstata střelnice se nemění,“ zdůrazňuje.

Vybavení samotné střelnice, především pak vrhačky, je skvělé. Všechno vypadá perfektně udržované a hlavně tu sálá pohoda. To všechno mají na svědomí rodiče Davida Kosteleckého, kteří se o areál posledních 13 let starají.

„Na začátku to byla hrůza a děs. Prořezávali jsme křoví, trhali jsme pařezy, zarovnávali jsme díry v terénu, pak jsme vyseli trávu – to vše na vlastní náklady. Nakonec jsme zjistili, že okolí vypadá dobře, ale chalupa je spíš pastouška,“ nastiňuje František Kostelecký, Davidův otec.

David Kostelecký dává přednost pohodovému tréninku

„Museli jsme také opravit verandu a vůbec celou chalupu,“ popisuje, co museli zvládnout poté, co po revoluci střelnice asi osm let chátrala. Aby se to neopakovalo, jsou tu s manželkou téměř každý den. Sečou trávu a opravují, co je třeba. Davidův starší bratr Roman pro změnu zařizuje ekonomické záležitosti, dovážku terčů ze Slovinska i opravu vrhaček, kdyby nefungovaly tak, jak mají.

Důvod, proč rodina Kosteleckých věnuje střelnici tolik času a péče, je jasný. David má klid jen na trénink a zároveň pro něj má také vhodné místo.

„Pohoda je tam neskutečná,“ míní David Kostelecký. „Kdykoliv můžu přijít a zastřílet si. I to, že jsem tam s rodiči, kteří jsou v důchodu, je skvělé. Dáme si třeba spolu oběd. To jsou ideální podmínky,“ konstatuje.

Před čtyřmi lety v nich David Kostelecký absolvoval 80 % svého tréninku a pomohlo mu to k titulu olympijského vítěze. Dobrým výsledkem by nejen svou rodinu rád potěšil i letos.


Zvětšit mapu polohy Holasic

autor: jsu
Spustit audio