Trenér Hadamczik odtajní nominaci hokejistů na OH v Soči

Kteří hokejisté budou reprezentovat Česko na olympijském turnaji v Soči? Tuto pro fanoušky jistě velmi zajímavou tajenku vyřeší dnešní večer. Už teď nikdo nepochybuje o tom, že výraznou početní převahu budou mít v nominaci hráči ze zámořské NHL.

Ti ovšem přiletí do dějiště zimních her opravdu na poslední chvíli. „Před prvním zápasem nebudeme mít ani jeden společný trénink a to je silné sousto,“ připomíná trenér Hadamczik.

Může být pro hráče z NHL tím nejsložitějším úkolem zvyknout si za pár hodin na velké kluziště mající evropské parametry? Spolutvůrce zlatého úspěchu z Nagana Martin Ručinský musel tuto otázku řešit v reprezentačním dresu vícekrát.

„Pro mě osobně to velký problém nebyl. Na velkym hřišti jsem vyrůstal, spíš to je problém pro Kanadu a Ameriku. Ty na to nebyli zvyklý a mužstvo mají stavěné na menší hřiště. Pro nás to velký problém nebyl.“

Navíc pro Švédy, kteří budou na olympijském ledě prvním soupeřem českého týmu, není výchozí pozice o nic jednodušší, protože se zdá být pravděpodobné, že v jejich nominaci zůstanou snad jen dvě, tři volná místa pro hráče působící v Evropě.

Co především tedy bude rozhodovat o úspěšném vstupu do turnaje? „Nejdůležitější je pohoda v mužstvu, týmový duch. Není to o tom, jaký máte mužstvo na papíře, ale o tom, jak funguje na ledě. Záleží hlavně na partě.“

„Je to o přizpůsobení se dané roli, kterou hráč dostane. A hrát jako tým,“ přikyvuje další z majitelů zlaté olympijské medaile, Jiří Šlégr. Jsou jistě mezi fanoušky takoví, kteří by byli kdykoliv ochotni poradit, kterého hráče nominovat a kterého ne.

Čtěte také

Hokejoví experti ovšem podobné chutě nemají a také oba medailisté z Nagana respektují ten fakt, že rozhodnout musí trenér Hadamczik. „Je za to zodpovědný a věnoval tomu spoustu času. Má už delší dobu jasno. Možná se jedná o dvě nebo o tři místa a doladit to,“ myslí si Martin Ručinský.

„Trenér Hadamczik vybere hráče, kterým důvěřuje, kteří pro něj budou chtít hrát. Udělají maximum, aby přivezli medaili. Přeju jim, ať to vyjde,“ doplnil Jiří Šlégr.

Na tomto přání se jistě shodnou všichni, ať už jsou jejich představy o složení olympijského týmu jakékoliv. Pokud se týká nominace - moudřejší budeme večer.

autoři: apr , Vojtěch Bureš
Spustit audio