Touha po puntičkářské kvalitě: Epoque Quartet slaví dvacet let. Poslechněte si jejich hudbu

Epoque Quartet ve studiu Českého rozhlasu

Epoque Quartet zítra v Lucerně oslaví dvacet let společného hraní. David Pokorný na první housle, Vladimír Klánský na druhé, Vladimír Kroupa na violu a Vít Petrášek na violoncello dokážou zahrát dechovku, jazz i populární skladby. Jako hosté zahráli živě ve studiu Radiožurnálu.

Čtyři sólisty svedlo dohromady společné nadšení pro jazz, rock a funk. Hráli v různých klasických formacích, ale cítili, že potřebují dělat něco jiného než klasickou romantickou hudbu. To je spojilo: polovina byla ve Švýcarsku, polovina v Čechách a na základě společné chuti hrát jazz se setkali v Praze.

Podívejte se na záznam unikátního koncertu: Epoque Quartet, Dan Bárta a SOČR

03563262.jpeg

Společný koncert SOČRu s experimentálním smyčcovým ansámblem Epoque Quartet a zpěvákem Danem Bártou.

„S Vladimírem Klánským jsme ve Švýcarsku vařili špagety a někdo přinesl obálku s dopisem. Martin s Vladimírem v něm sdělovali nápad, že bychom se mohli sejít a vymyslet něco dohromady,“ vypráví David Pokorný. A jeho kolega Vladimír Kroupa ho doplňuje: „Úplný začátek byl, když sem si koupil cédéčko Turtle Island Quartet, který se věnoval pouze neklasickým žánrům. S Martinem Válkem jsme je začali poslouchat, napsali jsme si o noty a začali.“ A není to pouze jazz, co hrají: v rozhovoru s Lucií Výbornou vzpomínali třeba na společný koncert se skupinou Tři sestry.

Manželství ve čtyřech

Jak je možné udržet kvartet v chodu? „Manželství ve čtyřech, to je taková naše fráze. Během dvaceti let jsme si toho spolu dost užili a naučili jsme se vycházet si vstříc. Vytvořili jsme si kvartetní tetris, takže nám to vychází.“ Emoce z hudby se ale často přenesou také na ně: „V zápalu boje o vlastní pravdu nebo dosažení konsenzu v kapele se zvýší hlas. Ale máme horší zbraně než křik. Jednou z nich je táhlé mlčení.“

Aranže k hudbě Epoque Quartet skládá Alexey Aslamov nebo Martin Kumžák. Ve vzájemné inspiraci potom skladby dotvářejí. „Uvažujeme i o vlastní tvorbě, ale zatím máme štěstí na aranžéry, vzájemně se inspirujeme,“ pochvalují si hudebníci. A kromě živého provedení skladby od Stinga na závěr rozhovoru zahráli znělku Radiožurnálu.