Tomáš Zima: eNeschopenka je ePolotovar po českém způsobu. Nemocní budou rukojmími systému

17. prosinec 2019

Od 1. ledna 2020 budou lékaři vyplňovat neschopenky povinně elektronicky. Podle kritiků je systém neprověřený. Lékaři neměli šanci ho otestovat. „Takže to bude strašné,“ předvídá Zima jako lékař.

„Hovořil jsem o tom s kolegy z praktického lékařství a přijde mi, že je to takový ePolotovar. Něco bude elektronicky, něco si vytisknete, něco budete doplňovat rukou... Bude to taková eNeschopenka po českém způsobu. Takže to bude strašné,“ předvídá Tomáš Zima.

Lékař a rektor Univerzity Karlovy připomíná porodní bolesti systému eRecept nebo kolaps systému registru vozidel. „Jak ta síť byla otestována tentokrát?“ ptá se. „A kolik lidí se s ní seznámilo? Já mám pocit, že minimum.“

Na nemocné nikdo nemyslí

Rentgen

„Jediní, kdo budou rukojmí toho systému, budou nemocní spoluobčané. Na ty nikdo nemyslí. Budou se tvořit fronty, protože to lidé nebudou umět. Teď je to takový lehký polotovar. Nejspíš se zapomnělo i na lístek na peníze, který s tou neschopenkou taky souvisí.“

„Já vím, že se o tom dlouho mluví. Nechci se radši pídit po tom, kolik projekt eNeschopenky stál a kolik by stát mohl. Jsem na to zvědav. Ale nemám z toho úplně dobrý pocit, i když jsem zastáncem podobných věcí.“

Ideální podoba eNeschopenky

Pražská Nemocnice Na Bulovce vyvinula vlastní webovou aplikaci k eNeschopence. Nechce být závislá na dodavatelích softwaru. Nabídne ji i dalším státním nemocnicím. Jak by takový systém měl podle Zimy ideálně fungovat?

„Jestli k vám pacient chodí, jedním kliknutím by se vám všechna data měla natáhnout do systému a vy tam jenom doplníte diagnózu a datum, odkdy neschopenka začíná. Pak už by to mělo běhat po drátech s vaším ověřeným podpisem. Ale takhle to určitě v Čechách nebude.“

Další témata: nová nemocnice ve Zlíně; kyberútok na benešovskou nemocnici; střelba v nemocnici v Ostravě; eRecept; dostupnost léků; eNeschopenka; úroveň studia medicíny u nás; jaká lékařská fakulta je u nás nejlepší?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.