Tomáš Prouza: Visegrádu chybí společná pozitivní agenda. Všechno neguje a nepřichází s alternativou

V Lánech se setkali prezidenti zemí V4. Jak důležitá je pro Česko spolupráce v rámci Visedgrádské skupiny a pomáhá členství v ní v prosazování českých zájmů v Evropské unii?

Čtěte také

Visegrádská skupina vznikla v únoru 1991 a společným cílem jejích čtyř členských zemí bylo pomáhat si v procesu transformace a přibližování k Evropské unii. „Dnes V4 žádnou společnou pozitivní agendu nemá,“ konstatuje bývalý vládní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Společného cíle v podobě vstupu do NATO a EU se podařilo dosáhnout, ale od té doby nikdo nepřišel s vizí, co dál. I kdyby Česko nějakou společnou vizi mělo, Tomáš Prouza nevěří, že by bylo možné ji se současným Polskem a Maďarskem naplnit. Je stále těžší najít společné zájmy, myslí si.

Západ jsme odradili, diskutuje bez nás

„Ještě před pár lety V4 fungovala celkem dobře – byly to tři země proti Viktoru Orbánovi, kterého držely aspoň trochu v šachu. Dnes jediní, kdo se chovají ještě relativně prodemokraticky, jsou Slováci, zatímco z Česka, Polska a Maďarska se stává klub obranářů,“ naráží Prouza na negativní postoj, který tyto země stále častěji k unijním návrhům zaujímají.

Prezidenti V4 jednají v Lánech. Miloš Zeman, János Áder, Andrzej Duda, Zuzana Čaputová.

Kromě toho také jednu věc říkáme a druhou děláme, myslí si: „Třeba u migrace neustále omíláme, že je potřeba ji řešit v zemích původu namísto v tranzitních zemích, a přitom v rozpočtu na příští rok snižujeme prostředky na rozvojovou a humanitární pomoc.“

Neměli bychom vzývat Visegrád

Západní země už proto podle něj také nejen v otázkách migrace rezignovaly na diskuzi se státy V4. „Nejsme u toho, jsme až někde v druhém sledu, a to je pro nás strašně nebezpečné,“ varuje Prouza.

„Celé fungování v Evropě je o schopnosti umět si zmapovat, kdo jsou moji přátelé, a rychle se s nimi domluvit. Nebýt zasekaní v tom, že je tady nějaký blok a s jinými se nebavíme. A to je, myslím si, největší chyba, kterou Česko dělá – neustále vzýváme Visegrád a nedíváme se na ty ostatní.“

Co bude pro Visegrádskou skupinu znamenat odchod Velké Británie z Evropské unie? A jaké má spolupráce v rámci V4 perspektivy do budoucna? Poslechněte si celý záznam rozhovoru.

autoři: Tomáš Pancíř , and

Související