Tomáš Mašín: Nechci bratrům Mašínům pomáhat

Režisér Tomáš Mašín začne natáčet film o bratrech Mašínech. Jejich osudy rozdělují společnost, a tak by mohlo jít o nejkontroverznější film polistopadového období. Jak se s tímto dilematem vyrovnají tvůrci filmu? Také na to se ptal moderátor Martin Veselovský Tomáše Mašína.

„Čekám sice výbušné debaty, ale těším se na natáčení a na to, že vznikne dílo, kterému věřím,“ zamyslel se ve vysílání Dvaceti minut Radiožurnálu Tomáš Mašín, který je vzdálený příbuzný Ctirada a Josefa Mašínů. Neocitá se proto v konfliktu zájmů?

„Nemám k bratrům Mašínům osobní vazbu, ale jen čistě uměleckou. Dívám se na to všechno jako režisér, jako někdo, kdo by rád vyprávěl silný příběh o outsiderech, kteří se neváhají vydat vlastní cestou,“ nastínil Tomáš Mašín.

„Netočíme dokument nebo pietní vzpomínku. Snažíme se natočit akční film s důrazem na motivaci a psychologii postav,“ vysvětlil režisér s tím, že se snaží vyhnout oscilaci mezi dvěma pohledy na činy bratrůMašínů. „Chci vyprávět příběh s důrazem na detail a historické události,“ dodal.

Proč mu tak dlouho trvalo sehnat finance na natáčení? Z jakého důvodu se na natáčení nepodílí Česká televize? A kdo ztvární hlavní role? I na to se ptal Martin Veselovský po 17. hodině.

Záznam celého rozhovoru s Tomášem Mašínem ve Dvaceti minutách Radiožurnálu si můžete poslechnout také v iRadiu.

autor: mav
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...