Tomáš Krist: Při výběru vína se nenechte ovlivnit prodejcem

28. březen 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tomáš Krist

Ve čtvrtek byl hostem Radiožurnálu moravský vinař Tomáš Krist, který nedávno získal několik medailí na prestižní vinařské soutěži v Paříži. Jakým směrem by se podle něj mělo ubírat české vinařství? Také na to se zeptal moderátor Jan Pokorný, který se s hostem spojil po lince do Brna.

Vinařství se věnuje už od roku 1996 a zdědil ho po svém otci. „Víno, to byla láska mého otce. Stavěl větší sklep a chystal se vinařstvím živit,“ vypráví Tomáš Krist, který sice už v mládí o víně něco věděl, ale nijak zvlášť se jím nezabýval.

„Víno jsem bral spíš jako koníček. Postupně jsem se posouval dál,“ nastiňuje. Za nějakou dobu za ním začali chodit lidé s pochvalami. „Tehdy jsem poznal, že je o naše vína skutečně zájem,“ vzpomíná a připouští, že ho baví spíš práce s vínem jako taková než vinohradnictví. „Samozřejmě, že jsem musel strýci pomáhat a dělal jsem všechno od stříhání révy, sklizeň hroznů až po výrobu vína,“ popisuje.

A co radí lidem před výběrem vína? „Nenechte se ovlivnit prodejcem. Buď vám víno chutná, nebo ne,“ odpovídá a zároveň připouští, že lidé mají různé chutě. „Všichni nemusí být znalci nebo milovníci vína, ale třeba jen nechtějí pít pivo. A tak si koupí sudové víno, které jim bohatě postačí,“ dodává.

Čtěte také

Jak hodnotí kvalitu francouzských a jihoamerických vín? Kterým odrůdám se nejlépe daří v Česku? A neublíží vinné révě dlouhá zima? Také nad těmito otázkami se zamyslel vinař Tomáš Krist. Jeho odpovědi si můžete poslechnout v audio záznamu rozhovoru.

Záznam celého rozhovoru s Tomášem Kristem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio