Tomáš Berdych porazil Ferrera a v semifinále AO ho čeká Wawrinka

21. leden 2014
Zprávy

Tenista Tomáš Berdych poprvé v kariéře prošel na grandslamovém Australian Open do semifinále, ve kterém překvapivě narazí na Djokovićova přemožitele Stanislase Wawrinku. Ve čtvrtfinále v Melbourne si Berdych poradil se světovou trojkou Španělem Davidem Ferrerem po setech 6:1, 6:4, 2:6 a 6:4.

Rodák z Valašského Meziříčí neztratil až do čtvrtfinále prvního letošního grandslamu ani set a dobře začal i souboj o semifinále s Davidem Ferrerem. Po hodině a dvaceti minutách vedl Berdych v Aréně Roda Lavera už 2:0 na sety.

Český daviscupový reprezentant pak ovšem za stavu 2:3 přišel poprvé na turnaji o svůj servis a nakonec sadu ztratil 2:6.

„Byl to zatím jediný set, který nebyl podle mých představ, ale zase se není čemu divit. Když člověk hraje s hráčem, jako je David Ferrer, který je obrovský bojovník, nemůže čekat, že vyhraje tři sety jen tak. Byl jsem na to připravený. Složitější by to bylo, kdyby došlo na pátý set, kde on ožívá a je na tom lépe,“ liboval si Berdych.

Jako rozhodující se ve čtvrtém setu ukázala být pátá hra. V té Berdych využil brejkbol, který sice s problémy, ale přece, udržel až do konce utkání.

„První dva sety se mi povedly. Bylo pro mě plus, že jsem pošetřil i nějakou sílu do dalšího průběhu. Pak jsem zvládl těžký gem ve čtvrtém setu, kdy jsem si podržel podání. Pak z ničeho nic přišel gem, který nechci říct, že by mi ho daroval, ale lehce jsem ho brejknul.“

Po třech hodinách a čtyřech minutách proměnil osmadvacetiletý Tomáš Berdych druhý mečbol a v dalším kole ho prověří Švýcar Wawrinka, který zdolal světovou jedničku a obhájce loňského prvenství Srba Novaka Djokoviće po pětihodinové bitvě 2:6, 6:4, 6:2, 3:6 a 9:7.

Nabírat síly na bitvu o finále bude Berdych tak jako po každém zápase. „Půjdu se protáhnout, na masáž, pak ledová vana. A ani se spánkem moc problém není. Zítra si půjdu jen na chvíli ťuknout, abych byl fit,“ říká český tenista.

Hlaváčková s Šafářovou končí

S pavoukem čtyřhry se v Austrálii rozloučil nový český deblový pár Andrea Hlaváčková, Lucie Šafářová. Ve čtvrtfinále byly nad jeho síly turnajové trojky - Rusky Makarovová s Vesninovou. Český pár jim podlehl po setech 2:6, 6:2 a 6:7.

Naopak Květa Peschkeová s kolegyní Srebotnikovou si semifinále zajistila výhrou 7:5, 4:6 a 6:4 nad australsko-chorvatskou dvojicí Gajdošová, Tomljanovičová.

Přemožitelka turnajové jedničky Američanky Williamsové už v Australian Open také nepokračuje. Srbka Ivanovićová vypadla ve čtvrtfinále s devatenáctiletou Kanaďankou Bouchardovou, která se v semifinále utká s Číňankou Li Na, která porazila Italku Pennetaovou dvakrát 6:2.

Tenisový grandslamový turnaj Australian Open (dotace 33 milionů australských dolarů):

Muži:
Dvouhra - čtvrtfinále:
Berdych (7-ČR) - Ferrer (3-Šp.) 6:1, 6:4, 2:6, 6:4
Wawrinka (8-Švýc.) - Djoković (2-Srb.) 2:6, 6:4, 6:2, 3:6, 9:7
Čtyřhra - čtvrtfinále:
Nestor, Zimonjič (8-Kan./Srb.) - Bolt, Whittington (Austr.) 6:2, 7:6 (7:1), Butorac, Klaasen (USA/JAR) - Huey, Inglot (12-Fil./Brit.) 6:7 (3:7), 7:6 (8:6), 6:4.

Ženy:
Dvouhra - čtvrtfinále:
Li Na (4-Čína) - Pennettaová (28-It.) 6:2, 6:2
Bouchardová (30-Kan.) - Ivanovićová (14-Srb.) 5:7, 7:5, 6:2
Čtyřhra - čtvrtfinále:
Makarovová, Vesninová (3-Rus.) - Šafářová, Hlaváčková (7-ČR) 6:2, 2:6, 7:6 (7:4)
Peschkeová, Srebotniková (4-ČR/Slovin.) - Gajdošová, Tomljanovićová (Austr./Chorv.) 7:5, 4:6, 6:4
Erraniová, Vinciová (1-It.) - Blacková, Mirzaová (6-Zim./Indie) 6:2, 3:6, 6:4
Kopsová-Jonesová, Spearsová (8-USA) - Peerová, Solerová (Izr./Šp.) 6:4, 6:0

Juniorky:
Dvouhra - 2. kolo:
Wallaceová (Brit.) - Novotná (ČR) 6:2, 6:1

Smíšená čtyřhra - 2. kolo:
Görgesová, Kúreší (Něm./Pák.) - Hlaváčková, Mirnyj (4-ČR/Běl.) 6:3, 6:4.

autoři: jpa , jbk
Spustit audio