Tipy na víkend: prodloužený pohár Alexandra Velikého i život za Velké války

11. srpen 2017
Soubor lidových staveb Vysočina existuje od roku 1972

Tento srpnový víkend si můžete užít třeba v Prachaticích na festivalu malých pivovarů, kde vystoupí i Václav Koubek. Nebo se vydejte na Veselý Kopec u Hlinska, tam se dozvíte, jak lidé v minulosti hospodařili. A v Brně na Špilberku bude vyhrávat balkánská hudba. Přejeme pěknou sobotu a neděli!

Praha: Židovská obec zpřístupní památky, v DOXu končí Big Bang Data

V rámci Free Summer Events bude mít v sobotu premiéru projekt Popis obrazu, který byl vytvořen přímo pro prostory pražské Galerie Rudolfinum. Přijďte do Rudolfina a nechte se vést průvodci. To, co si odnesete, závisí pouze na vás. Skupina umělců pod vedením Adély Stodolové si připravila vlastní verzi toho, jak číst obraz.

Divadelní projekt, kombinující slovo, obraz a pohyb, provede diváky více či méně známými kouty Galerie Rudolfinum. Výsledkem bude individuální zážitek působící na všechny smysly. Představení bude probíhat v sálech Galerie Rudolfinum od 15:00 a od 17:00. Vstup je zdarma.


V neděli je Den židovských památek. Židovská obec v Praze zpřístupní vybrané hřbitovy a synagogy v regionech.

Hořejší nábřeží Smíchovské náplavky v Praze by měli v neděli navštívit všichni, kdo rádi jí - najdou tam od 17 hodin Festival jídla.

Výstava Big Bang Data v pražském Centru současného umění DOX končí už po víkendu. Máte tak poslední šanci vidět, jak třicítka umělců pomocí multimédií ukazuje, v čem informační exploze mění náš svět. Výstava vám umožní si lépe představit internet jako elektronický vesmír, uvědomit si, jaká data mezi servery putují, i co o sobě do virtuálního prostředí vypouštíme. Návštěvníci uvidí ukázky podmořských kabelů, ale i grafy, glóby či modely, které jim pomohou si datové toky a práci s daty konkretizovat.

Čtěte také

V pražském Muzeu Kampa najdete retrospektivní výstavu malíře Jaroslava Paura. V průřezu autorovy tvorby se představuje na 110 olejomaleb z období od roku 1943 až do roku jeho smrti, od níž letos uplyne 30 let. Paur byl zpočátku ovlivněn expresivními tendencemi válečných let, později si oblíbil tematiku města a v 60. a 70. letech měla jeho malba aktuální rysy abstrakce a informelu.

Středočeský kraj: Připomínáme Olbrama Zoubka, Černošice přivítají kejklíře, Valdštejn zase Karla Poláčka

Jarmark, kejklíři, šermíři, pohádky, úžasný svět her, houpačky a kolotoče, hudba rozličných žánrů, ranní mše v kostele nebo loutkový atelier - to vše vás čeká v sobotu a v neděli v Komenského ulici a před kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Černošicích. Na letošní pout přijalo pozvání několik hudebních skupin. Sobotní odpoledne bude vyhrávat vtipná staropražská kapela Třehusk, následně zahraje karlštejnská country Kapela kapičky.

V neděli se pak můžete těšit na několik kapel, například skvělého romského akordeonistu a zpěváka Maria Biháriho s kapelou Bachtale Apsa. Pouť bývá veselá a barevná, proto ji mají rády hlavně děti. Pro ně se budou hrát tři pohádky, přímo u kostela se bude točit kolotoč i cukrová vata.

Mário Bihári and friends (Bachtale Apsa, Czech)

Na Konopišti začíná v sobotu ve 12:45 hudební festival Mountfield Paráda Fest. Vystoupí mimo jiné Anna K, David Koller, Eddie Stoilow.

Bylo nás pět aneb Kluci nestárnou - mladoboleslavské "Divadýlko na dlani" přiveze v sobotu večer od 19 hodin na hrad Valdštejn představení na motivy slavné knížky Karla Poláčka, které bylo oceněno na celostátní divadelní přehlídce ve Volyni.


V areálu bývalé papírny ve Vraném nad Vltavou začíná v sobotu ve 13 hodin výstava Ibra Ibrahimoviče Obrazová příloha ke ztracené mapě Velké práce na Severu.

Sochy s keltskou tematikou od Olbrama Zoubka a dalších autorů si můžete prohlédnout v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy. Expozice pojmenovaná Zlatá keltská kobyla je zároveň pietní vzpomínkou na Zoubka, který letos v červnu zemřel.

Jihočeský kraj: plavení dřeva, festival piva i o klášteře ve Zlaté Koruně

Už jste se byli podívat na nějakém představení na otáčivém hledišti v Českém Krumlově? V sobotu a v neděli tam můžete vyrazit na Dvořákovu operu Rusalka. Uvidíte a uslyšíte české i slovenské operní sólisty.

V zámeckém mlýně v Jindřichově Hradci připomínají historii plavení dřeva na Nežárce. Tu pro splavnil pro hraběte Černína v polovině 19. století Vojtěch Lanna.Trasa ze Stráže nad Nežárkou do Prahy byla jednou z nejdelších v Rakousko- Uhersku.

Řeka Nežárka u obce Hamr nedaleko Veselí nad Lužnicí. V jihočeských tocích je v polovině července 2015 velmi málo vody

Prachatice zvou v sobotu od 12 hodin na Festival piva - přehlídku malých pivovarů. Součástí akce bude hudební program, v němž vystoupí dechovka i Václav Koubek. K akci patří i prohlídky Prachatického pivovaru a výstava v Prachatickém muzeu s názvem Do čeho se dříve čepovalo.

O víkendu máte poslední šanci navštívit výstavu květinových aranžmá v klášteře Zlatá Koruna na Českokrumlovsku. Výstava je tentokrát na téma pivovarnictví, vinařství a čistoty vody. Při založení kláštera v roce 1263 byli zdejší řádoví bratři mimo jiné obdarováni vinicemi, o které pečovali a obhospodařovali. Víno bylo potřeba nejen pro liturgické účely, ale i pro denní potřebu. Voda pak hrála v roli Zlaté Koruny další významnou úlohu. Klášter byl založen v blízkosti řeky Vltavy.

Plzeňský kraj: Nechte se zlákat na Chodské slavnosti

Udělejte si o víkendu výlet do Domažlic, jsou tam Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť. Uvidíte desítky folklorních souborů, vyhrávat budou dudáci, pochutnávat si můžete na vyhlášených koláčích a mezi Plzní a Domažlicemi bude jezdit parní vlak.

Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť

Ústecký kraj: Přestěhované muzeum nožů, nové památné místo i noční prohlídky zámku

Muzeum nožířské tradice se přestěhovalo do centra Mikulášovic na Děčínsku. Mezi desítkami nožů jsou k vidění i rarity jako například 60 centimetrů velká rybička. Otvírací nožík v podobě ryby se stal symbolem firmy, kde se jich za více než 220 let historie vyrobily statisíce.


Zámek Benešov nad Ploučnicí láká v sobotu od 20 hodin na pohádkové noční prohlídky. Návštěvníci při nich mohou v tajuplném zámku potkat třeba princezny, udatné rytíře, vodníka a jiné pohádkové bytosti.

Krušné hory mají nové památné místo. Turisté ho najdou na kraji hustého lesa nedaleko Božího Daru. Uprostřed horské louky tam kdysi stála osada Hubertky. Dnes na ní upozorňují pouze zbytky kamenných základů. A právě vedle nich skupina věřících nechala obnovit historická boží muka. Jako vzpomínku na někdejší obyvatele této části pohraničí. Udělejte si tam výlet.

Liberecký kraj: 34. ročník Letní jazzové dílny

Ve Frýdlantu na Liberecku začíná v sobotu 34. ročník Letní jazzové dílny Karla Velebného. Týdenní seminář je nejstarším specializovaným kurzem v České republice, na kterém můžete proniknout do tajů jazzové interpretace.

Královéhradecký kraj: dřevařská soutěž, Oboroh i filharmonie

V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Neratově na Rychnovsku si v sobotu od 19 hodin nenechte ujít koncert skupiny Oboroh a Filharmonie Hradec Králové nazvaný Šel přes potok Cedron k hoře.

Na hřišti v Orlickém Záhoří na Rychnovsku startuje v sobotu ve 13 hodin mezinárodní dřevařská soutěž Kunštátský drvoštěp. Soutěžit se bude ve štípání sekerou na přesnost, řezání pilou kaprovkou ve dvojicích na čas, v odvětvování a řezání motorovou pilou. V doprovodném programu budou ukázky řezbářského umění a zpracování dřeva a taky hudební vystoupení.

Agresivita a sekera (ilustrační foto)

V Broumově začíná ve 13 hodin Pohádkové putování v broumovském klášteře.

V zámeckém parku v Ratibořicích začíná v sobotu ve 13:30 setkání majitelů historických motorových vozidel doprovázené koncertem populárních evergreenů v podání orchestru Dechová harmonie Náchod.

Vysočina: Adaptace Dumasova románu na zámku

Na zámku v Náměšti nad Oslavou pokračují v pořádání netradičních divadelních prohlídek připravovaných ve spolupráci s Divadlem historie v pohybu Exulis. Divadelníci si na pátek a sobotu, připravili další divadelní titul, díky němuž budou moci návštěvníci shlédnout adaptaci Dumasova románu O korunu a lásku pod názvem Paní z Monsoreau. Představení se konají v obou dnech vždy v 18, 19, 20, 21 a 22 hodin.

Olomoucký kraj: galerii zaplnily malby z Hranic

Galerii města Olomouce zaplnila umělecká díla, která jejich autoři vytvořili během letošního mezinárodního sympozia malby v Hranicích. Sympozium neslo letos název Křížení, podle jeho pořadatelů symbolizovalo křížení nejrůznějších výtvarných názorů, malířských technik, ale i minulosti, přítomnosti a budoucnosti.

Jihomoravský kraj: Noční zážitek Špilberk Balkann i pohár Alexandra Velikého

V Brně můžete v sobotu zamířit na Festival Špilberk Balkann, zaměřený na balkánskou hudbu, který je součástí multižánrového festivalu Maraton hudby. Vystoupí bosenská skupina Dubioza Kolektiv, rakouská Russkaja, maďarská Bohemian Betyars a česká Circus Brothers a duo Malalata.

Výstava, na které je na zámku ve Valticích na Břeclavsku k vidění zlatý pohár Alexandra Velikého, potrvá pro velký zájem až do konce října. Zlatý pohár ze čtvrtého století před naším letopočtem odráží uměleckou realitu dvora největšího starověkého dobyvatele a světovládce a dosud nebyl nikde k vidění. Pohár je 105 milimetrů vysoký a je ze zlata. Charakterem výzdoby odkazuje do období počínajícího helénismu, kulturně-politického období v dějinách lidstva, kterému Alexandr ukázal směr i náplň.

Alexandr Veliký bojuje s Dariem III.

Staré iluminované kancionály a vzácné notové rukopisy, ale i výběr osobních předmětů z pozůstalosti skladatele Leoše Janáčka teď představuje Moravské zemské muzeum v Brně. Výstava oddělení dějin hudby v Dietrichsteinském paláci na Zelném trhu, kde si prohlédnete také rukopis Johannese Brahmse, potrvá do 10. září.

Moravskoslezský kraj: Šermíři, Revival minifestival i historický jarmark

Město Příbor zve v sobotu na Revivalový minifestival. Začíná v 19 hodin v Městském parku. Těšit se můžete na vystoupení kapely Team Revival, U2 Revival, nebo Revival Kabát Morava, přijďte se pobavit a zatančit si.


Hrad Sovinec láká v sobotu a v neděli na Hodokvas rytíře Kobylky. Čeká vás tradiční historicko řemeslný jarmark, loutkové divadlo, ohňostroj a především spousta výtečných šermířů.

K přehradě Baška v Kunčičkách na Frýdeckomístecku můžete v sobotu zajít na Baškokrátky. Na programu bude mimo jiné přehlídka netradičních plavidel, sedmdesátimetrová skluzavka, vystoupení skupiny The Tap Tap a slovenské zpěvačky Kristíny.

Pardubický kraj: Dny barokní tradice, světnička Martinů i život za Velké války

V Litomyšli najdete od neděle Litomyšlské dny barokní tradice - připraveny budou až do 20. srpna koncerty, bohoslužby, procesí i přehlídka liturgických rouch.

Rodná světnička slavného hudebního skladatele Bohuslava Martinů tento víkend láká na speciální prohlídky. Těšit se můžete na členy rodiny Martinů v krásných kostýmech a jejich výklad o životě rodiny pověžného. Světnička je ve věži kostela v Poličce.

Věž kostela sv. Jakuba v Poličce s rodnou světničkou Bohuslava Martinů

Chrudim ve výstavní síni v divadle Karla Pippicha vystavuje díla současných mladých umělců. Sbírku město postupně pořizovalo sedm let. Návštěvníci tak mohou zhlédnout díla již uznávaných tvůrců, například Jana Gemrota, Martina Salajky, Tomáše Němce nebo Karla Balcara.

Kilogram chleba na týden, čtvrt kila kávy na dva měsíce - s tím si měl vystačit jeden člověk za 1. světové války. Nejenom tímto tématem se zabývá výstava v Městském muzeu v Žamberku. Muzejníci záměrně vynechali válečná tažení, zbraně a život na frontě, zaměřili se především na osudy obyčejných lidí v zázemí.


Vezmi cep, pojď na mlat - tak je nazvaný program věnovaný tradičnímu hospodaření s ukázkami zpracování plodin ve skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska.

Do parku na Špici v Pardubicích přijďte o víkendu na akci nazvanou Sportovní park Pardubice 2017. Na minimálně 15 stálých a několika variabilních stanovištích umístěných na souši i na řece se vystřídá nejméně 60 sportovních klubů a oddílů z Pardubic a okolí. Děti si vyzkouší nejrůznější aktivity, k nimž by se třeba jinak nedostaly, jejich rodiče si pak mohou užít řadu kulturních akcí.

Festival chutí, vůní a řemesel vás čeká o víkendu na pardubickém zámku. Dorazí tam desítky výrobců a řemeslníků nejen z Pardubického kraje prezentovat své produkty. Připraven je i kulturní program.

Zlínský kraj: Vydejte se na historickou železnici nebo do zoo

Udělejte si o víkendu výlet do zlínské ZOO. Mají tam i mláďata supů. Letos se v zahradě podařilo rozmnožit hned pět druhů, a to supy mrchožravé, bělohlavé, hnědé, himalájské a Rüppellovy. Zlínská ZOO tak patří mezi nejúspěšnější chovatele supů nejenom v Evropě, ale na celém světě.

ZOO Liberec

Lesní historická železnice v Rajnochovicích na Kroměřížsku se rozrůstá. Parta nadšenců tam obnovuje část trati, po které proudilo začátkem dvacátého století dřevo z arcibiskupských lesů. Kolem bývalého sídla ředitele dráhy už jezdí motorové vláčky a vzniká nová vozovna. Na tuto sobotu je připraven i celodenní program.

Rádi zveřejníme i to, co se bude konat u vás, stačí napsat na adresu vikend@rozhlas.cz.

Spustit audio
autor: Jitka Štichauerová
  • Cestování
  • Pozvánka