Tipy na víkend: některé hrady a zámky už zahájily sezonu

4. březen 2016

Kam o víkendu? Vydejte se na hory, jsou tam dobré lyžařské podmínky a v Krkonoších se běží legendární závod na 70 kilometrů. Na hradě Veveří si nenechte ujít slavnosti moravského uzeného a na Novoměstské radnici v Praze si připomenete stará řemesla. Hezký víkend!

Svojanov zahájil sezonu
Nemáte plán na víkend? Vydejte se na hrad Svojanov. Začíná tam návštěvnická sezona. Uvidíte tam mnoho zajímavostí – například i původní originální toaleta z 19. století nebo zrestaurovaná kachlová kamna.

Sezona začíná i na zámku v Benešově na Děčínsku
Státní zámek Benešov nad Ploučnicí na Děčínsku zahajuje v sobotu v 11 hodin novou sezonu. Jeho brány se otevřou měsíc před oficiálním začátkem sezony na hradech a zámcích.

Pohádkové prohlídky v Mníšku pod Brdy
Zámek v Mníšku pod Brdy bude o tomto víkendu plný pohádkových prohlídek. V sobotu budou děti na prohlídkách s princeznou Aničkou hledat pohádky schované v zámeckých komnatách, v neděli uslyší pohádkové vyprávění o strašidýlkách pána a paní z Ebelsbergu. Chodila tu i bílá paní nebo bezhlavý rytíř? A co strašidla z okolních brdských lesů?

Čtěte také

Slavnosti moravského uzeného
Na hradě Veveří by o víkendu neměli chybět ti, kdo mají rádi maso. V sobotu tam začíná dvoudenní akce oslavující moravské uzené Slavnosti moravského uzeného.

Prohlídka protileteckého krytu v Liberci
Nenechte si v sobotu od 8.30 ujít komentovanou prohlídku největšího protileteckého krytu, který vznikl pod Sokolovským náměstím v Liberci za druhé světové války. V chod do krytu je z Lucemburské ulice.

Den pro prasátka v ostravské zoo
Tahle sobota bude v ostravské zoologické zahradě patřit prasátkům. Návštěvníci se mohou těšit na komentovaná setkání a speciální aktivity pro děti. Program Dne pro prasátka začne v 11 hodin. Mezi 11. a 14. hodinou budou ve výukovém centru zoo připraveny doprovodné aktivity pro děti s tematikou prasátek – puzzle, pexeso ad. Kdo bude chtít, bude si moci vyrobit i jednoduchou masku prasátka.

Chovatelé musí registrovat prasata

SkiTour v Deštném v Orlických horách
Pátým závodem pokračuje o víkendu největší domácí seriál dálkových běhů na lyžích SkiTour, který má tentokrát zastávku v Deštném v Orlických horách. Orlický maraton je jeden z těch náročnějších závodů celého seriálu. Trasa a její profil dají závodníkům pořádně zabrat, ale pro debutanty a rodiny je připravena i jednodušší trasa na 11 km.

Na programu jsou v sobotu dětské závody a závod na 23 km volnou technikou, na neděli jsou připraveny trasy na 33, 23 a 11 kilometrů klasicky. Závody startují v sobotu i neděli v 9 hodin ráno od Masarykovy chaty na Šerlichu.

Krkonošská 70
V Krkonoších v sobotu startuje 61. ročník jednoho z nejoblíbenějších a nejstarších českých dálkových běhů – Krkonošská 70. Vydejte se do areálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně. Na programu jsou trasy 70, 50 a 25 km pro běžkaře, připravený je i 25 kilometrový závod pro cyklisty na fatbikách. Start závodu hlídek na 70, 50 a 25 km je v osm hodin. Start závodu jednotlivců na 50 a 25 km je v 8.45 a start závodu fatbiků na 25 km je v devět hodin.

Čechy leží u moře v Naivním divadle v Liberci
Scénickou koláž ze současné poezie pro děti má po delší době v repertoáru Naivní divadlo v Liberci. Inscenaci nazvanou Čechy leží u moře dnes uvedlo v předpremiéře pro školy, premiéru bude mít komorní studiová inscenace v sobotu. Představení vychází z veršů knihy Moře slané vody od oceňovaného českého básníka, překladatele i pedagoga Radka Malého. Představení začínají v sobotu v 15 a v 17 hodin.

Čtěte také

Mše Leonarda Bernsteina v Olomouci
V Olomouci na Výstavišti Flora začíná v neděli v 19.30 premiéra nového nastudování proslulé Mše Leonarda Bernsteina. Unikátní představení vzniklo na počest 45. výročí prvního uvedení Mše v roce 1971. V Olomouci se dočká scénické uvedení své premiéry, poté budou následovat představení v Českých Budějovicích, Brně, Ostravě, Praze a Hradci Králové.

Vystoupení kouzelníka Pavla Kožíška v Líbeznicích
Pojďte si hrát na kouzelníky a naučte se sami kouzlit. Kde? V Divadle kouzel v Líbeznicích u Prahy. Originální představení iluzionisty Pavla Kožíška plné neuvěřitelných kouzel a perfektní zábavy nejen pro děti začíná v sobotu ve 14 hodin.

Agharta Prague Jazz Festival
V pražském Lucerna Music Baru vystoupí v neděli od 21 hodin saxofonista Maceo Parker se svou kapelou v rámci přehlídky Agharta Prague Jazz Festival.

Glen Hansard a Markéta Irglová v Brně
V brněnském SONO Centru má v neděli od 20 hodin koncert irský hudebník Glen Hansard v rámci jarní části evropského turné k albu Didn´t He Ramble. Vystoupí také zpěvačka a klavíristka Markéta Irglová.

Tradiční řemesla na Novoměstské radnici v Praze
Bohatství regionů Čech, Moravy a Slezska se v sobotu znovu představí na Novoměstské radnici v Praze. Řemeslníci a farmáři přivezou originální výrobky, které vznikají s úctou k tradici a zároveň s ohledem na požadavky moderní doby. Novinkou jarního Krajáče bude velká hra pro děti i dospělé a workshopy – třeba pečení domácího chleba.

Markéta Irglová na trutnovském festivalu Jazzinec 14. května 2011

Výstava děl Karla Trinkewitze
Výtvarné dílo básníka, žurnalisty a výtvarného umělce Karla Trinkewitze (1931 až 2014) představuje pražské Muzeum Kampa. Výstava se soustředí na jeho koláže, objekty i práce nesoucí se v duchu lettrismu a snaží se objasnit různorodost jeho přístupů k tvorbě. Muzeum chce výstavou českou veřejnost seznámit s dílem autora, který po podpisu Charty 77 odešel do Německa.

České večerníčky v Uherském Hradišti
Jestli se ještě občas podíváte na Večerníček, musíte určitě zajít na novou výstavu do Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Ukazuje tvorbu desítek nejznámějších českých večerníčků a také vysvětluje způsoby jejich animace. K vidění jsou například originální scény a figurky ze seriálu A je to!

My jdem světem s flašinetem
Půda plná historických marionet, maňásků a dalších loutek je k vidění v Muzeu a Pojizerské galerii v Semilech. Návštěvníci se na celoroční výstavě nazvané My jdem světem s flašinetem taky seznámí se starými rodinnými, městskými a spolkovými divadélky z Pojizeří a Podkrkonoší, ve kterých se bavily minulé generace dětí.

Výstava loutek v Přerově
Loňské stoleté výročí přerovského loutkového divadla Kašpárek připomíná nová výstava v přerovské městské galerii. Uvidíte tam desítky loutek, mezi nimiž nechybí historické marionety z počátku minulého století. Představeny jsou také originální ručně malované plakáty k představením nebo dobové obrazy z loutkového divadla.

Kašpárek v rohlíku

Zajímavé výstavy ve Vlastivědném muzeu v České Lípě
Po dvouměsíční přestávce se otevřelo Vlastivědné muzeum v České Lípě. Sezonu zahájilo dvěma výstavami. Jedna představuje místního zapomenutého umělce Johanna Siegerta, který žil na přelomu 19. a 20. století. Druhá výstava nese název O zrcadlech a jiné eseje. Jsou na ní díla 42leté výtvarnice Markéty Váradiové, která vytváří přírodní monumentální instalace do krajiny, objekty, reliéfy, fotografie a malbu.

Jak se žilo v bastionové pevnosti?
Výstava v Muzeu východních Čech v Hradci Králové představuje život obyvatel v hradecké bastionové pevnosti. Výstava je součástí cyklu akcí u příležitosti letošního 150. výročí bitvy u Hradce Králové z roku 1866. Výstava připomínající 150 let od klíčového konfliktu 19. století, prusko-rakouské války 1866, nabízí zamyšlení nad soužitím civilních obyvatel s vojenskou posádkou.

Nelítostný pravěk v Západočeském muzeu v Plzni
Pohled na boj o přežití a o potravu od prvohor po čtvrtohory přibližuje výstava Nelítostný pravěk v Západočeském muzeu v Plzni. Na osmi scénách s realistickými modely a na zkamenělinách, včetně světově ojedinělých nálezů, ukazuje výstava predátory jednotlivých geologických období Země.

Olomoucká obrazárna
Sedm desítek obrazů předních evropských malířů 19. století je na nové výstavě Muzea umění v Olomouci, která je součástí cyklu s názvem Olomoucká obrazárna. Díla pocházejí z olomouckých sbírek, zastoupeni jsou čeští, němečtí, rakouští, ale i francouzští, italští nebo španělští malíři. Reprezentativní výběr děl evropských malířů mohou spatřit návštěvníci Arcidiecézního muzea až do 25. září.

Čtěte také

Výstava fotek Jindřicha Štreita
Fotograf Jindřich Štreit vystavuje svá díla v Hlučíně na Opavsku. Představuje snímky z cyklu zachycujícího děti, které se léčí z dětské mozkové obrny. Fotografie autor pořizoval loni od ledna do října v Sanatoriích Klimkovice, kam rodiče se svými dětmi přijíždějí za náročnou rehabilitací.

Výstava malíře Romana Kubičky
V Malé galerii písecké Sladovny začala výstava akademického malíře Romana Kubičky s názvem 10 obrazů. Komorní expozice představuje ukázku z různých tematických okruhů jeho malířské figurální tvorby posledních let. Od roku 1986 učí Kubička na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích figurální malbu. Výstava potrvá do 27. března.

Výstava surrealisty Ladislava Nováka
Knihy, fotografie, výtvarná díla vzniklá technikou takzvané froasáže, lité tuše a ukázky dalších autorových děl uvidíte na obnovené stálé výstavě surrealisty Ladislava Nováka v Zadní synagoze v Třebíči. Novinkou jsou ukázky Novákovy fonické poezie. Novák, který po většinu svého života žil a tvořil v Třebíči, byl předním českým představitelem výtvarného surrealismu. Vynikl také jako básník, psal konkrétní i fonickou poezii, která klade důraz na zvukové navození události či atmosféry.

Výstava Borise Jirků
Na holešovském zámku začala výstava prací malíře, ilustrátora, grafika a sochaře Borise Jirků. Obrazy a kresby jsou inspirované především lidmi a jejich vlastnostmi. Díla doplní stálou expozici Obrazů XXXL, kterou má Jirků v Holešově několik let.

Výstava představuje Marii Ebnerovou z Eschenbachu
Zejména prostřednictvím deníkových záznamů přibližuje Moravské zemské muzeum v Brně spisovatelku Marii Ebnerovou z Eschenbachu. Německy píšící autorka strávila většinu života na Moravě, přesto v Česku není zdaleka tak uznávaná jako v Německu či Rakousku, kde má podobný status jako Božena Němcová v Česku. Ebnerová se narodila roku 1830 ve Zdislavicích u Kroměříže. V denních záznamech spisovatelky jsou zprávy o počasí, zdravotním stavu, ale také o konfliktech s rodinou a boji za možnost umělecky pracovat.

autor: nah
Spustit audio

Více z pořadu