Tipy na víkend: Největší český veřejný triatlon v Beskydech, Kašpar na Kašperku nebo rozkvetlá Zlatá Koruna

4. srpen 2017
Triatlonista Jiří Ruttner

Letní počasí vybízí k výletům a na mnoha místech se kromě očekávaných prohlídek setkáte i s mimořádnými akcemi, které se na památkách konají. Nejde už totiž jen o prohlídku místností, ale kasteláni hradů a zámků se předhánějí v nápadech a snaží se, aby historické budovy alespoň v létě opravdu ožily. Velkým lákadlem pro návštěvníky jsou určitě noční prohlídky. Všude jsou nové letní výstavy a myslí se především na děti.

Praha: Werichova vila, American Food Day a Den plameňáků

Od začátku prázdnin si můžete ve Werichově vile na pražské Kampě prohlédnout osobní předměty herce a dramatika Jana Wericha, repliku Golema nebo kostýmy z Werichových nejslavnějších filmů. V rekonstruované vile je většina expozice ve všech čtyřech podlažích věnována právě tomuto umělci.

V mezaninu je menší výstava připomínajících tvorbu a život básníka Vladimíra Holana, který v objektu také dlouho žil. Vila stojí nedaleko Lichtenštejnského paláce na Kampě. Pochází z počátku 17. století a původně v ní byla koželužna. Od roku 1918 je v majetku města. Werich v ní žil se svou rodinou od roku 1945 až do své smrti v roce 1980.


Na sobotu připravila Zoo Praha Den plameňáků.

Za americkými specialitami nemusíte cestovat do zámoří. V severní části venkovní expozice Botanické zahrady v Troji se bude v neděli konat American Food Day, kde se seznámíte s vybranými dobrotami ze zemí Severní i Jižní Ameriky. Kromě výborného jídla a pití se můžete těšit i na bohatý doprovodný program, který přiblíží kulturu amerického kontinentu.

Čtěte také

Středočeský kraj: Marie Rottrová v Kutné Hoře, Noc na Karlštejně v Mníšku nebo hravá výstava v Mělníku

Kulturní léto na nádvoří Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře začíná tento pátek prvním z přichystaných koncertů. Od 20.30 zazní největší hity Marie Rottrové.

Další ze srpnových koncertů budou Swingové melodie, které vás přenesou do30. a40. let minulého století díky CBC Big Bandu se speciálním hostem zpěvačkou Dashou. Na závěr léta zahraje rocková legenda Olympic. Na koncerty kutnohorského kulturního léta je nutné si vstupenky zajistit předem.

Marie Rottrová

Zámek v Mníšku pod Brdy se už tradičně během celého léta věnuje dětem svými pohádkovými prohlídkami. Podívat se do zámku mohou s princeznou a v kouzelném sklepení se dozvědět něco o strašidýlkách a o zvířátkách. Bavit je bude určitě i výtvarný ateliér nebo panenky v historických kostýmech.

Nádvoří zámku se ale tento pátek a sobotu přemění na dějiště slavného muzikálu Noc na Karlštejně, který je určen dospělým divákům. Začíná se ve 20 hodin, diváci se mohou těšit na Václava Vydru, Michaelu Noskovou, Petra Jančaříka, Ondřeje Bábora nebo Jana Matěje Raka.

Čtěte také

Mělnické muzeum nabízí nejen pro dny, kdy není příliš slunce, zábavné výstavy pro děti. Výstava her a stavebnic se jmenuje Člověče, nezlob se! a najdete na ní zajímavosti z historie, ale můžete si také vyzkoušet až 200 druhů her. V atriu muzea pokračuje hmatová soutěž Dotkni se a hádej.


Muzeum Mladoboleslavska zve především dětské návštěvníky na další výstavu z cyklu Letem světem, tentokrát představí obyčejný den keltského chlapce a jeho rodiny.

Hliněná pec na chleba v MUzeu Mladoboleslavska čeká na mletí mouky pomocí kamenného žernovu. Můžete posoudit praktičnost oděvu nebo výzbroje keltského bojovníka. Komu nechybí hudební sluch, ocení možnost vyzkoušet si dobové nástroje a svou trpělivost využijete při tkaní látky na vertikálním tkacím stavu.

Keltské období doplňují nálezy z okolí Mladé Boleslavi v podobě bronzových spon, nákrčníků, náramků a nánožníků.

Jihočeský kraj: Kašpar na Kašperku, rozkvetlá Zlatá Koruna i jazz pod javorem ve Volyni

Květinové aranže můžete od soboty obdivovat v klášteře Zlatá Koruna. Výstava s názvem „…na zdraví!“ představí květiny vypěstované v klášterních zahradách a potrvá celý týden včetně pondělí, které jindy bývá dnem zavíracím. Aranže budou doplněny předměty vztahujícími se k vínu, pivu a vodě, tedy k tekutinám, které úzce souvisí s cisterciáckou kulturou a samotným klášterem Zlatá Koruna.

Prohlídkovou trasu kláštera ve Zlaté Koruně zdobí květinové vazby

Pokud jste si zajistili včas lístky, pak se opět na hradě Kašperku můžete setkat s herci divadelního spolku Kašpar z divadla v pražské Celetné ulici. Tento víkend se v kulisách hradu rozehraje Rozmarné léto vždy od 21 hodin pod režijním vedením Jakuba Špalka. Diváky čeká nová dramaturgie, nové podium, nové hlediště a poprvé se bude hrát na hradním nádvoří.


Právě tento víkend můžete být také účastníky Kašperskohorské pouti.

Pouť ke kostelu Panny Marie Sněžné v Kašperských Horách je jednou z největších letních akcí pro širokou veřejnost. Připraveno je poutní procesí, staročeský jarmark a pouťové atrakce. Zajímavé bude také sobotní dopoledne, kdy se chystá vázání vorů a plavba po Vchynicko-tetovském kanálu.

Odpoledne se na hřišti na Cikánce utká pět družstev v pouťovém fotbalovém turnaji. Varhany zazní večer v kostele sv. Markéty a zatančit si můžete od 21 hodin na náměstí na pouťové zábavě. Nedělní odpoledne je vyhrazeno setkání harmonikářů.

Pro děti jsou už na páteční odpoledne připraveny tvořivé dílny ve vestibulu kina. Sobotní odpoledne s rysem ostrovidem bude plné her, aktivit a zajímavostí o naší největší kočkovité šelmě.

Čtěte také

Noční prohlídky jindřichohradeckého zámku jsou oblíbené, a tak se pro své pravidelné příznivce snaží být každým rokem trochu jiné. Diváci se poprvé podívají i do setmělých interiérů prvního patra Adamova stavení. Tradičně navštíví také Rondel, středověkou hradní kapli či černou kuchyni. Pokud přijdete, budete mít příležitost vydat se na neopakovatelný výlet staletími a možná rozluštit i otázku, kdo vlastně byla Bílá paní.


Celé léto až do konce září se ulice některých jihočeských měst změnily na galerii pod širým nebem. Zaplnila je díla třinácti autorů, kteří vystavují celkem 20 soch.

Ve Volyni pokračuje další ročník malého festivalu pod javorem zaměřeného na různé podoby jazzu a blues. Festival Mlčeti jazz začíná v 17 hodin na nádvoří tvrze. Vystoupí: Dálava (USA), Mikoláš Chadima Trio & Radomil Uhlíř (CZ) a Ploy (CZ). Všechny muzejní výstavy budou při festivalu přístupné až do noci.

Na Černou věž v Českých Budějovicích se po šesti letech vrátila obří socha mouchy. Téměř stokilogramovou třímetrovou mouchu vytvořil Michal Trpák. Pro její návrat připravil nový odlitek. V Budějovicích na náměstí Přemysla Otakara II. můžete najít i obří figury Člověče nezlob se a ve slepém rameni Malše objevíte žraloka od sochaře Michala Gabriela.

Plzeňský kraj: Prakyáda a diskohrátky ve Spáleném Poříčí nebo pohádkový Horšovský Týn

Ve Spáleném Poříčí jste v pátek zváni od 17 hodin do špejcharu Ve Dvoře na vernisáž výstavy nepomuckých výtvarníků Obrázky z Němejcovy půdy. V sobotu je odpoledne v Lučišti prakyáda pro děti i dospělé a večer pak na nádvoří zámku diskohrátky. Neděli si můžete osladit na degustační akci Čokoládové mámení.

Dnes hlavně zámek Horšovský Týn

Státní hrad a zámek Horšovský Týn láká na výstavu padesáti filmových kostýmů a rekvizit ze známých českých pohádek. V době prázdnin vychází vstříc všem, kteří se na výstavu v zámecké konírně chtějí podívat i v pondělí. Připravené jsou také noční prohlídky.

Vybrat si můžete i z divadelních představení na zámeckém nádvoří nebo v prostorách Divadélka na půdě. Odvážnější zvědavci určitě nevynechají prohlídky sklepení se svíčkami nebo kostýmové prohlídky Zpětohledy.

Kostýmy z pohádky Pyšná princezna, návštěvníci na výstavě v Horšovském Týně nenajdou. Musí se vydat na zámek v Telči, kde je podobná výstava kostýmů a rekvizit. Obě památky poskytují slevy, když navštívíte obě expozice.

Čtěte také

Karlovarský kraj: Festival Povaleč, Pivní maraton nebo výstava vah a měřidel

Unikátní kolekci vah a měřidel ze soukromé sbírky vystavuje Chebské muzeum. Váhy od 18. století do současnosti jsou zajímavé svou konstrukcí i účelem, pro jaký byly vytvořeny. Kromě různých typů poštovních vah najdete mezi 120 exponáty také rarity, jako je váha pro penězoměnce nebo na odměřování střelného prachu, ale také měřidlo na hmotnost dobytka podle obvodů těle zvířete.


Na zámku Valeč u Podbořan se o víkendu na návštěvníky těší hudební festival pod širým nebem Povaleč.

V nedalekém městečku Chyše se bude v neděli konat už jedenáctý ročník oblíbené akce Pivní maraton. Každý účastník si zakoupí startovní kupón za 200 Kč, ke kterému získá originální pamětní půllitr s logem akce, a vyrazí na trasu dlouhou přibližně desetinu maratonu. Na trase obdrží pětkrát půl litru piva, ležáků z menších regionálních pivovarů anebo speciálů, které jen tak někde neochutnáte.

Divadlo Anička a letadýlko zahraje v neděli v podvečer na hradě Loket dětem pohádku Vivi tady bydlí o trochu jiné víle obdařené tajemnou silou.

Ústecký kraj: Výtvarný víkend na Duchcově, pouť v Rumburku nebo noční Schwarzenberské běsy na zámku u Jimlína

Na sobotní slavnost pouť k Panně Marii Andělské z Porcinkule zve děkanství Rumburk. Slavnost nabízí mši svatou, komentované prohlídky lorety, koncert a výstavu. Vstupné do lorety je po dobu slavnosti dobrovolné. Pouť začíná v 10 a končí v 17 hodin.

Rumburk - loreta a kostel sv. Vavřince

Pokud máte výtvarné ambice, můžete se tento měsíc přihlásit do kurzů na zámku v Duchcově. Vaše výtvarné vnímání bude konfrontováno s antickým uměním se zpětnou vazbou na vlastní výtvarné práce. Součástí kurzu je také prohlídka expozice s názvem Okouzleni antikou, která je umístěna v osmi zámeckých sálech.

Čtěte také

Na zámku Nový hrad u Jimlína v neděli večer přivítají návštěvníky jeho bývalí majitelé Schwarzenberkové. Kostýmové noční prohlídky se konají ve dvacetiminutových intervalech od 20 do 24 hodin.

Liberecký kraj: Turnovské hudební léto a 50 let Crystalexu

Turnovské léto v pátek nabízí koncert s názvem Duo Bigband a hosté. Jazz, swing, dixieland, funky i popové melodie si můžete poslechnout v podání turnovských hudebníků Josefa Uchytila a Jindřicha Bady a jejich hostů před Střelnicí od 19 hodin.

Sobota přináší od 19 hodin poslechový večer – přichystáno je album Graceland amerického hudebníka Paula Simona.

Paul Simon

Padesát let od postavení nového závodu Crystalexu v Novém Boru na Českolipsku připomíná výstava v tamním muzeu. Sklářská firma měla na život ve městě velký vliv. Původní závod vznikl už v roce 1945 sloučením 55 menších provozů.

Základním sortimentem byla tradiční ruční výroba na huti, malované sklo a vysoký smalt, postupně se přidávaly další druhy výrobků. Výstava je průřezem historie závodu do současnosti, a tak nechybí ani ukázky současné produkce ani díla výtvarníků a návrhářů.

Čtěte také

Královéhradecký kraj: Život našich předků v Podkrkonoší nebo sochařské instalace pod širým nebem

Ve dvou bývalých kravínech v Radči u Úpice se ukrývají věci dokumentující život našich předků převážně z Podkrkonoší. Historické muzeum tam budují nadšenci ze spolku s názvem Chalupění. Najdete tu retro expozice, které představují všechny možné činnosti.


Vystaveno je nářadí, nástroje i hotové výrobky. Prvorepublikové módní doplňky vedle panenek, kočárků nebo papírových betlémů. Všehochuť je i na „tajuplné půdě“, kde si každý najde něco, co je mu blízké – vybavení domácnosti, sportovní potřeby, gramofony, černobílé televize, retro časopisy a knihy.

Návštěvníci si vše mohou nejen prohlížet, ale i zažít v provozu mlátičku, nahrabovačku, lis na slámu a další stroje. Pomoci s rozšířením sbírek může každý, kdo chce darovat podobné předměty nebo i zbylý stavební materiál k další rekonstrukci objektů.

Sochy pod širým nebem najdete i v centru Trutnova. Využít můžete11 metrůvysokou Rozhlednu nebo na promenádě konzumovat pochutiny v instalaci nazvané Kavárna. Na změnu světelných podmínek reagují drátěné sochařské kresby v instalaci nazvané Velké prádlo.

Vysočina: Muzeum Jaroslava Foglara a vzácné fresky na zámku ve Velkém Meziříčí

Páni kluci, ale i pamětníci Rychlých šípů by měli zamířit na výlet do Ledče nad Sázavou. V nově opravených prostorách hradu tam najdou Muzeum Jaroslava Foglara. Spisovatele připomínají nejen fotografie z jeho života, ale také časopisy, knihy a tábornické potřeby. Celá jedna místnost je vyčleněna pouze pro hlavolamy ježky v kleci, a to od nejstarších až po ty nejnovější.

Spisovatel jezdil nedaleko do Sluneční zátoky u Sázavy se svým skautským oddílem na letní tábory. Místo jeho inspirace ke knize Hoši od Bobří řeky zastupuje v muzeu replika totemu a stanu.

Čtěte také

V dalších opravených prostorách jižního křídla hradu v Ledči nad Sázavou najdou návštěvníci stálou výstavu historických hodin. Zhruba 150 kusů nejrůznějších druhů stolních, nástěnných i sloupových hodin vyrobených od renesance po 19. století vytváří jednu z nejrozsáhlejších sbírek tohoto druhu na Vysočině.

Na zámku ve Velkém Meziříčí obnovili restaurátoři cenné středověké fresky v rytířském sále. Sál patří k pozůstatkům románského hradu, který je součástí dnešní budovy zámku. Kromě muzejních expozic jsou zpřístupněny také šlechtické salony. Rytířský sál je samostatnou prohlídkovou trasou. Kvůli ochraně freskové výzdoby je počet návštěvníků trasy omezen na 15 lidí.

Město Velké Meziříčí

Olomoucký kraj: Olomoucký LétoFest, Jesenicko se baví a víkend v kostýmech na hradě Šternberk

Korunní pevnůstku v Olomouci navštíví v sobotu v rámci festivalového cyklu LétoFest hudební hvězdy jako Wanastowi Vjecy, Michal Hrůza nebo třeba skupina Jelen. Chybět nebude ani doprovodný program.

Sobotní 22. ročník oblíbené akce Jesenicko se baví nabízí tradiční oslavu léta, pohody, dobré muziky, nálady a zlatavého moku. I letos za účasti hvězdných hostů tuzemské hudební scény – vystoupí Mňága a Žďorp, Fleret, Harlej, Alkehol, Styl Music Orchestra nebo Moravanka Jana Slabáka.

Čtěte také

Na hradě Šternberku vás budou čekat průvodci oblečení v historických kostýmech, ale také všichni příchozí si mohou vyzkoušet, jak se kdysi lidé oblékali. Na hradě je připravena půjčovna kostýmů pro celou rodinu a fotokoutek, pro všechny, kteří si z takového zážitku chtějí odnést i fotografii.

Sobotní odpolední módní přehlídka historických šatů určitě není zcela běžná záležitost, a tak všichni, kteří to nemají k hradu na okraji Nízkého Jeseníku daleko, by si neměli takovou příležitost nechat ujít.

Vrahy a násilníky zavírali na Špilberku do malých kobek

Jihomoravský kraj: Noční zážitek pro odvážné na Špilberku

Zvláštní zážitek chystá pro tuto sobotu hrad Špilberk. Muzeum města Brna otevírá večer kasemata pro odvážlivce, kteří si chtějí zkusit, jak vypadal tvrdý vězeňský režim ve zdech tohoto hradu. Nocování na dřevěných pryčnách v celách někdejšího nejobávanějšího žaláře habsburské monarchie je pouze pro odvážné starší 18 let. Čeká je totiž pouze tma, chlad, chléb a voda (možná i zelí) a také noční překvapení.

Sraz těch, co se nebojí, je u jihozápadního bastionu u vjezdové brány na Špilberk ve 22 hodin, ale vstupenku si zajistěte raději předem na pokladně. Silný zážitek láká a o nocování je proto velký zájem.

Čtěte také

Moravskoslezský kraj: Valachy Man v Beskydech, fotografie památných stromů a mládě mandrila v ostravské zoo

Největší český veřejný triatlon Valachy Man tradičně láká spoustu příznivců do Beskyd. Už v pátek se u vodní nádrže Na Stanoch v Novém Hrozenkově sejde tisícovka dospělých i dětských závodníků. Nejen oni mají k dispozici další doprovodný program, který je směřován především na sportovní vyžití. V areálu najdete i půjčovnu kol, test centrum kompresního oblečení, ale i mobilní prádelnu právě pro sportovce.

Nejmohutnější památné stromy České republiky najdete v zámeckém parku v Bruntále. Výstava u příležitosti Snů evropského kulturního dědictví přináší fotografie Pavla Hössla a kresby Jaroslava Turka. Prohlédnout si ji můžete do konce září.

Čtěte také

Ostravská zoo se opět může chlubit dalším přírůstkem. Malou opičku najdete ve venkovním výběhu mandrilů rýholících. Výběh se během uplynulého půlroku změnil. Je tu nová konstrukce v podobě několika umělých stromů vzájemně propojených větvemi a lany, která nabízí opicím větší možnosti k pohybu i k odpočinku.

Mládě zatím saje mateřské mléko, takže tráví většinu času v bezprostřední blízkosti matky. Při pohybu po výběhu je matka nosí na břiše, malá samička se přitom pevně drží její srsti. Za příznivého počasí se každý den v 10 hodin dočkají návštěvníci u výběhu i odborného výkladu.

Rádi zveřejníme i to, co se bude konat u vás, stačí napsat na adresu vikend@rozhlas.cz.

Spustit audio
autor: Jitka Štichauerová
  • Cestování
  • Pozvánka