Tipy na víkend: Hradozámecká noc, Týden kultury na Valašsku nebo letecký den ve Dvoře Králové

Ze soboty na neděli nechoďte spát, bude Hradozámecká noc. Třeba v Náměšti nad Oslavou vás čeká koncert renesanční hudby i velkolepý ohňostroj. V pražském parku Podviní se chystá festival Barevná devítka. A v ostravské zoo se seznámíte s nejohroženější antilopou na světě. Hezký víkend!

O posledním srpnovém víkendu můžete opět nasát noční atmosféru hradů a zámků. V noci z 26. na 27. srpna své brány otevře 86 památek po celém Česku. Těšte se na rytířská klání, divadelní představení či koncerty.

Praha: Kodaňská inspirace pro Prahu, dožínky ve Ctěnicích a festival Barevná devítka

V pražském parku Podviní najdete v sobotu multikulturní festival Barevná devítka. Co vás čeká? Přehlídka hudby, folkloru, tance a gastronomických lahůdek z celého světa.

Koncert filmové a klasické hudby v podání Orchestru Nadačního fondu Harmonie zahájí Hradozámeckou noc v Senátu. Historické prostory pražského Valdštejnského paláce budou přístupné pro individuální prohlídky, od 20.30 a 21.15 se konají pro návštěvníky v Hlavním sále přednášky.

Zámecký areál Ctěnice

V neděli se vydejte na tradiční dožínkovou oslavu v Zámeckém areálu Ctěnice v Praze. Připravený bude program pro děti a dospělé, ukázky žňových prací, povídání o sklizni obilí na našem území, poznávání obilovin, ukázky mlácení obilí a práce s cepy a také prezentace řemesel. Od 12.00 harmonikář Franta Albrecht vyzve k tanci i k zpěvu, ve 14.00 a 15.00 vystoupí pražský folklorní soubor Mateník.

Čtěte také

Jaké jsou rozdíly v představě dobré adresy mezi Čechy a cizinci, to zjistíte na nové výstavě na Malostranském náměstí v Praze, která ukazuje Kodaňská řešení (Copenhagen Solutions) veřejného prostoru. V budově Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí je představena část Dobré město (The Good City).

Instalace umístěná na Malostranském náměstí ukazuje, jaká zvolili řešení týkající se trvalé udržitelnosti rozvoje města v dánské metropoli. Jednotlivé panely představují řešení v oblasti dopravy, bydlení, přírody či energetiky. Právě v Kodani spatřuje pražský magistrát inspiraci pro kultivaci města například v okolí magistrály a úpravy metropole za cílem zmírnění dopadů klimatické změny.

Středočeský kraj: Vzpomínka na Petra Muka v Kouřimi nebo hudební festival na Konopišti

K Hradozámecké noci se připojí také zámek v Mníšku pod Brdy. Kromě zcela nových kostýmovaných prohlídek pro děti i dospělé nabídne také výstavy, Kouzelné sklepení, country hudbu kapely Balzám, vyprávění o Španělsku s ochutnávkou sýrů, výtvarný ateliér, ohňostroj v zahradě a výjimečně také přístup na půdu a do hodinové věže, ze které je výhled na Mníšek a náměstí pod zámkem.

Zámek Mníšek pod Brdy

V Nové Myslivně na Konopišti navštivte v sobotu čtvrtý ročník benefičního festivalu Open Door Hospital fest. Na pódiu se vystřídá celkem osm kapel z Benešova a okolí: Poprask, Rucenohy, Lady Praga, Rock Tom, Vesper, Zelenina, Ultima a ATD. Výtěžek z festivalu poputuje na benešovskou porodnici.

Čtěte také

V Kouřimi najdete v sobotu rodinný festival Kouřimká skála s podtitulem Vzpomínka na Petra Muka. Vystoupí David Koller, Petr Kolář, Ilona Csáková, Bohouš Josef, Abba Stars, Karya, B.Lue a Petr Muk Band.

Jihočeský kraj: Mouřenínské léto na Šumavě, charitativní festival v Prachaticích a dny otevřených dveří v Benešově vile

V Českých Budějovicích začínají v sobotu Národní dožínky, které jsou součástí mezinárodního agrosalonu Země živitelka.

V Prachaticích zahrají v sobotu od 13 hodin na charitativním festivalu Hospic Music Fest kapely O5 & Radeček, Tlustá Berta, The Chancers a další.


V Sezimově Ústí jsou o víkendu dny otevřených dveří ve vile Hany a Edvarda Benešových.

Mouřenecké léto 2017 v šumavském kostelíku sv. Mořice na Mouřenci nad Annínem je v plném proudu. Už tuto sobotu od 19 hodin tam můžete vyrazit na unikátní spojení výtvarného umění, výborné hudby a Šumavy.

Od 19 hodin bude přednášet profesor Jan Royt o vzácných mouřeneckých freskách ze14. a16. století. Od 20 hodin vystoupí klatovská skupina Elias. Od 22 hodin je připravená také noční komentovaná prohlídka kostela a kostnice. Komorní a poklidnou atmosféru dotvoří svíce a louče.

Ústecký kraj: Železniční depozitář v Chomutově, Šenovské slavnosti nebo Císařský den v Kadani

Do železničního depozitáře v Chomutově se můžete přijít podívat na unikátní vlakové stroje až do 29. října. Národní technické muzeum, které objekt letos poprvé otevřelo veřejnosti na celou turistickou sezonu, prodloužilo otvírací dobu kvůli velkému zájmu návštěvníků. Na trať v sobotu vyjede od depozitáře do Lužné u Rakovníka lokomotiva zvaná Šlechtična.

Železniční depozitář Národního technického muzea se otevírá veřejnosti

Na tréninkovém fotbalovém hřišti ve Velkém Šenově se v sobotu a v neděli budou konat Šenovské slavnosti. Těšit se můžete na vystoupení hudebních skupin, ohnivou show, soutěže pro děti a v neděli i na tradiční fotbalový turnaj.

25. ročník tradiční historické slavnosti Císařský den v Kadani připomene návštěvu římského císaře a českého krále Karla IV. v Kadani v roce 136. Po celou sobotu bude pro návštěvníky připravený bohatý program na náměstí a pro děti i na hradbách, kde se vydají plnit Sedmero rytířských ctností.

Liberecký kraj: Narozeniny libereckých tramvají nebo rozloučení s kinem v Lomnici

Liberecké tramvaje slaví 120 let a na sobotu se chystá den otevřených dveří ve vozovně. Pojedou zvláštní jízdy historických tramvají a autobusů. Prezentace vozového parku dopravního podniku, koncerty hudebních skupin a divadelní představení. Výstava veteránů a historické techniky.

V Lomnici nad Popelkou se můžete v neděli od 14 hodin symbolicky rozloučit s tamním kinem v Lomnici před jeho rekonstrukcí a digitalizací. Součástí akce jsou prohlídky promítačské kabiny i veřejná dražba nepotřebného vnitřního vybavení.

Lomnice nad Popelkou - kino

Královéhradecký kraj: Letecký den ve Dvoře Králové, barokní divadlo na Kuksu i horolezecký festival

Užijte si v sobotu letecký den při příležitosti 70. výročí založení letiště ve Dvoře Králové nad Labem a 85. výročí létání na Královédvorsku. Zúčastní se světová špička letecké akrobacie Martin Šonka a legendární letoun Blériot XI. Hlavními body dne budou sólové a skupinové lety, letecká akrobacie, předvedení letounů české armády a vystoupení leteckých modelářů.


Hrádek u Nechanic zve v sobotu na netradiční večerní prohlídky zámku bez průvodce, s přípitkem a malým občerstvením.

Na Kuksu najdete v sobotu festival Theatrum Kuks přibližující divadelní a hudební tvorbu období baroka novými přístupy a pojetím. Součástí festivalu jsou i umělecké dílny, na víkend budou poprvé připravené také dílny pro děti.

V Teplicích nad Metují si o víkendu nenechte ujít mezinárodní horolezecký filmový festival.

Pardubický kraj: Lampionový průvod na Kunětické hoře a gurmánské prohlídky litomyšlského zámku

Na hradu Kunětická hora u Pardubic zahájí Hradozámeckou noc lampionový průvod z podhradí k paláci. Zpestřením večerních prohlídek nasvíceného paláce je výstava desítek původních kostýmů a rekvizit z oblíbených českých pohádek.

Hrad Kunětická hora

Návštěvníky zámku v Litomyšli čekají gurmánské prohlídky v 19.00, 20.00 a 21.00. Příchozí se seznámí s proměnami kuchyně, především aristokratické, během jednotlivých staletí. Kuchaři a zámečtí cukráři byli často nejlépe placenými sloužícími na zámku, protože střežili recepty, které se běžně nezapisovaly do kuchařek, a když ano, pak bez měr a vah.

Čtěte také

Vysočina: Šestidílka v Náměšti nebo dožínky s výstavou traktorů v Bystřici nad Pernštejnem

Centrem osmého ročníku Hradozámecké noci bude letos zámek v Náměšti nad Oslavou, kde akci ukončí ohňostroj. Program se v Náměšti ponese v duchu renesance. Zcela výjimečně bude zpřístupněna i panská oratoř zámecké kaple, kde si budou návštěvnici moci prohlédnout originál šestidílné Bible kralické z let 1579 až 1593, který je součástí knihovního fondu náměšťského zámku. Na své si přijdou i milovníci renesanční hudby.


Speciální program chystá na sobotu i Národní hřebčín Kladruby nad Labem.

Kladrubská Hradozámecká noc začne v 18.00 koncertním vystoupením v zámeckém kostele svatého Václava a Leopolda. Poté budou do 22.00 následovat nevšední prohlídky císařského zámku s audiencí u Marie Terezie a Františka I. Štěpána Lotrinského.

V Bystřici nad Pernštejnem začínají v sobotu v 9.30 dožínky s výstavou soudobých i historických traktorů, ukázkami kování koní a starých řemesel a soutěží o nejchutnější chléb. Připraveno bude slámové bludiště pro děti a pro tuto příležitost uvařené ovesné pivo.

Olomoucký kraj: Letecký den v Olomouci, kováři na Helfštýně a Kejklířské slavnosti v Jeseníku

Festival Moravské hrady o víkendu zavítá na hrad Bouzov.


V Olomouci se v sobotu zajděte podívat na letecký den.

Na hradě Helfštýně začíná v sobotu největší evropské setkání uměleckých kovářů s názvem Hefaiston, na který každoročně zamíří na 500 účastníků z celého světa. Hefaiston potrvá do neděle.

Jeseník ovládnou v sobotu kejklíři, tanečníci, muzikanti a divadelníci. Kejklířské slavnosti slibují žonglérské i tvůrčí dílny, koncerty, lekce akrobacie, ohnivou show, divadelní představení nebo trh s regionálními produkty.

Jihomoravský kraj: Vilová noc ve vile Stiassni, 60. léta ve vile Löw-Beer a Retro muzeum v Brně

Brno zažije poslední srpnovou sobotu v pořadí třetí vilovou noc a vila Stiassni bude opět u toho. Nabídne speciální komponovaný program, ve kterém nebudou chybět kostýmované prohlídky, koncert, výstava či noční nasvětlení zahrady. Akce začíná v 18 hodin a skončí ve 23 hodin.

Vila Löw-Beer stojí v Brně na Drobného ulici

V zahradě vás čeká koncert sopranistky Karolíny Žmolíkové, klavíristky Ludmily Juránkové a violoncellisty Jana Rezka s programem nazvaným Melodie, které milujeme.

Na programu jsou nejznámější muzikálové a operetní melodie – uslyšíte tak hudbu Fredericka Loeweho, Leonarda Bernsteina, Manuela de Falla, George Gershwina, Franze Lehára či Giacoma Pucciniho. Koncert je rozdělen na dvě přibližně půlhodinové části se začátky v 18.30 a 19.30 hodin.

Čtěte také

Hudbu z 60. let i módní přehlídku, při níž diváci srovnají kvalitu šatů, materiály a střihy socialistického textilního průmyslu se západní módou, nabídne Hradozámecká noc v brněnské Löw-Beerově vile.

Od 18.00 do půlnoci budete mít možnost zúčastnit se speciálních prohlídek interiéru vily, seznámit se s historií stavby, poznat tajemství zlatého pokoje a prohlédnout si i běžně nepřístupnou půdu se světlíkem.

Hlavní program Hradozámecké noci se však uskuteční na zahradě vily. V 19.00 tam začne koncert Hvězdy, které nehasnou, jenž posluchačům nabídne to nejlepší z hudby 60. let. Blues, šansony i rokenrolovou klasiku zahraje brněnská skupina KR BANDA. S hity nejslavnější kapely všech dob The Beatles pak vystoupí pražský revival The BUGLES.

První vozítka značky Trabant

Auta z Německé demokratické republiky, smíšené zboží z dob normalizace, ale i první československou televizi vystavuje Retro muzeum Na statku v Brně-Dolních Heršpicích. Rodinné zařízení láká na ucelenou expozici běžného života v 50. až 90. let minulého století.

Chloubou muzea je více než 50 automobilů. Uvidíte veškerá auta, která jezdila u nás v Československu, jako jsou barkasy, trabanty, tatrovky, škodovky či žigulíky. V horním patře poté naleznou věci z domácnosti, ale i celé sekce, jako například samoobsluhu, hospodu, drogerii i dobové místnosti, jako obývací pokoj či kuchyň.

Moravskoslezský kraj: Den antilopy Derbyho v ostravské zoo a folklorní festival ve Frenštátě


Polygonu Libros v Ostravě začíná v sobotu mezinárodní soutěž motocyklových kaskadérů Czech Stunt Day.

Sobota bude v ostravské zoologické zahradě věnovaná největší a zároveň nejohroženější antilopě světa – antilopě Derbyho. Pro děti budou nachystány nejrůznější antilopí aktivity a také malování na obličej. Mohou se tak proměnit v malé antilopy či jiná zvířátka.

Tradičně nebude chybět ani antilopa v životní velikosti na plachtě, u které se budou moci malí i velcí návštěvníci poměřit. K dispozici budou také nejrůznější prodejní předměty s motivem antilop, jako jsou magnetky, samolepky či trička.

Veškerý zisk z této akce putuje přímo na záchranný program, který trvá už více než 15 let. Program bude probíhat u expozice Na statku od 10 do 17 hodin.

Čtěte také

Ve Frenštátě pod Radhoštěm si v sobotu nenechte ujít závěrečný den 18. ročníku folklorního festivalu Frenštátské slavnosti.

Moravská galerie nechala restaurovat a vystavila cenný skříňový oltář ze Životic u Nového Jičína. Dlouhá léta byl ve špatném stavu. Teď ho můžete obdivovat ve stálé expozici starého umění v Místodržitelském paláci, kde dočasně nahradil Hlavu Medúzy Petera Paula Rubense, zapůjčenou na výstavu ve Schwerinu v Německu.

Jaroslav Dušek

Zlínský kraj: Týden kultury na Valašsku nebo Templářské slavnosti ve Vsetíně

Divadelní festival Týden kultury na Valašsku nabídne od pátku do příštího čtvrtka devět představení. Představení se uskuteční ve Velkých Karlovicích v netradičním prostředí cirkusového šapitó. Na programu jsou Čtyři dohody a Pátá dohoda Jaroslava Duška, stand-up comedy Ondřeje Sokola, Otevřené manželství Karla Rodena a Jany Krausové, Rychlé šípy Slováckého divadla či one woman show Haliny Pawlowské. Děti se mohou těšit na pohádku Princové jsou na draka s písničkami Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře.


Zámecký park ve Vsetíně bude v sobotu patřit Templářským slavnostem.

Program vsetínských Templářských slavností připomínající historii města spojenou s rytíři Templářského řádu potrvá do 21.00. Mimo jiné uvidíte vystoupení skupin historického šermu, výstavu dravých ptáků, ukázku dobové kuchyně, řemeslnické dílny a ohňovou show.

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti zahájí novou sezonu ještě v srpnu, kdy se většina herců z jiných divadel teprve vrací z dovolených. V sobotu se slovácká scéna představí na festivalu Divadelní Luhačovice, v neděli pak pobaví diváky ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku.

autor: nah
Spustit audio