Testovat učitele, nebo děti? „Učitele pro jejich klid, žáků je mnoho,“ míní šéfka asociace ředitelů

30. listopad 2020

Děti se opět pomalu vracejí do školních lavic a od pátku začíná plošné dobrovolné testování učitelů antigenními testy na covid-19. „Učitelé by se měli testovat dobrovolně, nikoliv plošně a povinně. Učitel s příznakem nemoci jde na test, k lékaři a izoluje se. Na rozdíl od dětí, které jsou bezpříznakové,“ vysvětluje v Pro a proti Karolíny Koubové předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií a ředitelka pražského Gymnázia Nad Štolou Renata Schejbalová.

Prezident Asociace ředitelů základních škol a ředitel pražské Masarykovy základní školy v Klánovicích Michal Černý připomíná, že po možnosti testování většina učitelů dlouhodobě volá: „Jde o opatření, které jim umožní se cítit lépe chráněni. Smysl to tedy má, ale jsem rád, že je to dobrovolné.“

Čtěte také

„Bylo by lepší, kdyby se testovali spíše žáci,“ navrhuje ředitelka. „Ale chápu, že je to asi nerealizovatelné, protože žáků je příliš mnoho a ne všichni rodiče by s testováním asi souhlasili. Učitelé sice nejsou hlavními nosiči emoci, ale pokud bude pedagog chtít mít klid, tak ať se jde testovat.“

Černý dodává, že uvnitř asociace mírně převažují ti, kteří testování učitelů vítají. „Zvláště starší pedagogové nebo ti se zdravotními problémy obavy mají. U antigenních testů je ale menší přesnost, takže bych se obával toho, jak testy budou průkazné.“

Schejbalová si prý neumí představit, že učitelé podstupují PCR testy, u kterých se déle čeká na výsledek. „Jako lepší vidím to, že výsledek bude znám do 15 minut. Ale zatím jsme nedostali žádné informace ani z ministerstva školství, ani zdravotnictví.“

Dojíždět na testy z menších obcí

Ředitel by vítal pohodlnější logistiku odběru. „Představoval jsem si, že by mohly testy provádět mobilní laboratoře nebo aspoň praktický lékař. Ale na odběrových místech se lidé také spíše setkají s těmi, kteří už covid mají. Což na každého asi dobře působit nebude.“

Čtěte také

Předsedkyně doufá, že ministerstva potřebné informace k testování pro učitele brzy dodají. „Ale problém není ve velkých městech, ale v těch menších a ve vesnicích, kde páteřní odběrová místa nejsou. Tam budou muset učitelé dojíždět na testy, což bude složité pro školy,“ upozorňuje Renata Schejbalová.

„Testování je od 4. prosince, takže když dostaneme potřebné informace 3. prosince, tak je to z mého pohledu relativně dostačující,“ shrnuje Michal Černý.

Mají se učitelé testovat PCR testy, nebo antigenními? Budou si učitelé a žáci pamatovat, kdy jdou do školy a kdy mají distanční výuku? Proč někteří žáci končí se školou v době epidemie? Poslechněte si Pro a proti Karolíny Koubové.

Spustit audio

Související