Testování v podnicích by mělo být povinné. Číslo R musíme srazit na 0,7, tvrdí epidemiolog Smejkal

V pondělí začala platit další opatření, která mají omezit šíření koronaviru v České republice. Co je hlavním předpokladem, aby se situace během příštích týdnů zlepšila a ulevilo se zejména přetíženým nemocnicím? A bylo by dobré v Česku očkovat i ruskou vakcínou Sputnik V? Hostem Jana Pokorného ve Dvaceti minutách Radiožurnálu byl hlavní epidemiolog pražského IKEMu a člen Rady vlády pro zdravotní rizika Petr Smejkal.

Je prvního března a začala platit nová restriktivní opatření. Podle toho, co říkal v našem vysílání ministr Havlíček (hnutí ANO), si vláda místo omezení provozu vybere cestu masivního testování. Co v tom případě pravděpodobně nastane?

Tohle je v pořádku. Testování by ale nemělo být úplně dobrovolné. V tuhle chvíli jsme na tom tak špatně, že musí být povinné. To znamená, že když ten provoz nebudete testovat, nepojede. Je také potřeba říct, jak se bude testovat, protože se nám pořád ty testy míchají, takže říct jasně, že buď budete dělat jednou týdně PCR, nebo dvakrát týdně antigenní test.

Čtěte také

Centrum pro modelování biologických a společenských procesů zveřejnilo analýzu, ve které píše, že schválená opatření jsou nedostatečná a že bez omezení průmyslu nebudeme do června moct vrátit děti do škol a neulevíme nemocnicím. Je to pravda?

S tím více méně souhlasím. Chtěl bych jen dodat, že omezením průmyslu se myslí to, že všichni zaměstnanci, kteří můžou být na homeoffice, tam musí být a mělo by se to také kontrolovat. Další věcí je to testování. Pokud nebudou splněné tyto podmínky, tak je lepší to na tři týdny zastavit a počkat, než ta čísla spadnou dolů.

Když se v podnicích začne masivně testovat, počet nakažených vzroste. To je v pořádku?

Pokud nakažení půjdou okamžitě do izolace a budou se trasovat jejich kontakty, tak to je přesně to, co chceme. Tak se má tou epidemií procházet. Číslo určitě vzroste, protože o spoustě pozitivních vůbec nevíme. Můžeme je izolovat, můžeme trasovat jejich kontakty, a tím výrazně omezíme další šíření viru.

Takže v tomhle případě se může stát, že nám budou chodit zprávy o rekordních počtech nakažených? To bude strašně frustrující doba, nemyslíte?

Ano, ale je potřeba to vysvětlit. Čísla pozitivních a otestovaných sama o sobě nic neznamenají. Tady vidíme, že ze všech testovaných je 40 procent nakažených. Tuhle procentuální pozitivitu musíme srazit na přibližně osm až deset procent.

Slýcháme různé apely, že kvůli mutacím snížíme číslo R jen na 0,9 a situace se moc nezlepší. Co si o tom myslíte?

Číslo R musíme srazit na 0,7. Světlo na konci tunelu je, že nám výrazně vzrostla masa těch, kteří nemoc prodělali a máme také velkou masu proočkovaných. Míra imunizace společnosti je daleko vyšší, než byla například vloni. 

autoři: Jan Pokorný , vla

Související