Teploty na Rujáně letos lámaly rekordy. Jaká byla na Baltu sezóna podle zkušeného plavčíka?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rujána dnes (Rugen); Německo

Na letošní léto se bude na Baltu vzpomínat dlouho. Od jara prakticky nepršelo a dlouhotrvající vedra prohřála baltské vody místy i na středomořskou úroveň. O neskutečné sezóně mluví také plavčíci, kteří sedí na svých věžích nad plážemi a celý den pozorují zaplněné moře.

Kde byste hledali nejslunečnější místo Německa? Až sedmnáct hodin denně svítí slunce na ostrov Hiddensee v Baltském moři

Ostrov Hiddensee v Baltském moři

Nejznámější německý maják je na ostrově Hiddensee hned vedle Rujány. Známý je proto, že je zaprvé moc hezký a zadruhé je prakticky neustále v televizi. Před majákem stojí v záběru muž středního věku s ohromným a neuvěřitelně chlupatým mikrofonem, do kterého už skoro dvacet let říká, jaké počasí právě je a jaké bude. A prý se moc nemýlí.

Voda je příjemně osvěžující. Je vedro a písek na pláži žhne. Kolik má voda stupňů, zatím nevím. Plavčík Maik se ji teprve chystá měřit. Přidržuje záchranný člun na moři, které se slabě vlní. Nastavuje si motor a dočerpává benzín, aby lépe naskočil. A pak už se po trhnutí startovací šňůrou rozjíždíme.

Máme namířeno k bílým bójkám, které označují prostor, kde je doporučené se koupat. „Tady je hloubka dva metry dvacet,“ říká Maik a roztáčí nad hlavou modrý teploměr ve tvaru rybičky přivázaný na oranžový plovák.

Pomoc na suchu i ve vodě

„Na hlídce jsme každý den, máme na starost 600 metrů pláže a pomáháme, když je potřeba. Dáváme také první pomoc. A odpovídáme na všelijaké otázky,“ přibližuje svoji plavčickou práci Maik. Lidi prý nejčastěji zajímá, jestli v Baltském moři plavou nebezpečné medúzy nebo kdy je vlastně příliv a odliv. Často se ovšem plavčík musí vypořádat i s praktičtějšími dotazy, třeba kde se nacházejí nejbližší toalety nebo kde se dají půjčit plážové koše.

Celkově pomáhá plavčík mnohem častěji na souši než ve vodě. „Ošetřujeme drobná poranění, odřeniny, malé řezné rány, třeba když někdo šlápne na ostrou hranu rozlomené mušle. Anebo vosí bodnutí, těch jsme měli v poslední době víc,“ dodává Maik.

Extrémní léto

Balt by bez něj nebyl Baltem. Plážový koš je zkrátka německý fenomén

Plážové koše jsou symbolem baltského pobřeží

Němci mu říkají „mentální odletová hala“, „inhalační kabina“, „šmajchlovací deka“, „letní gauč“ nebo také „letní pánev na pečení“. Plážový koš se stal symbolem Baltského moře a jeho pláží – už 120 let chrání jejich návštěvníky před větrem a někdy i před deštěm. Podobně jako s mnoha jinými německými slovy si s jeho doslovným překladem hlavu lámat nemusíme a můžeme mu říkat prostě „štrantkorb“. Ostatně v češtině ani v dalších evropských jazycích vlastní název nemá.

Maik je plavčíkem dobrých dvacet let. Ale jenom v létě a na pár týdnů, jinak je povoláním učitel. „Pocházím z Rujány a ještě nikdy jsem nezažil, že by od konce dubna doteď bylo jenom samé slunce. Je extrémní teplo, i voda je nezvykle teplá. Nevzpomínám si, že bych někdy podobné léto zažil,“ kroutí hlavou.

Balt je moře tradičně chladné. A proto mě zajímá, jestli se baltský plavčík musí celý rok otužovat, aby se pak mohl v klidu a bez zástavy srdce vrhnout během záchranné akce do moře. Maik to prý ale nemá zapotřebí. „Mně to stačí v létě, když se koupám v moři. Ale kvůli tomu se nebudu celý rok zocelovat pod studenou sprchou. To opravdu ne,“ směje se a loví bójku s teploměrem z moře.

Voda má 19,5 stupně, ale na ceduli Maik píše 20 stupňů. Prý aby měli dovolenkáři lepší náladu.

Spustit audio
autoři: Pavel Polák , and | zdroj: Český rozhlas

Odebírat podcast

Související