Tenhle pistolník se proslavil jako zabiják bizonů a udělal kariéru v showbyznysu. Víte, o kom je řeč?

Pro některé je legendou Divokého západu. Podle jiných to byl vychloubačný zabiják bizonů a vykořisťovatel amerických indiánů. William Cody alias Buffalo Bill nemá v dnešní Americe jednoznačnou pověst. Nedá se mu ale upřít, že přispěl lvím dílem k vytvoření obrazu života v americké divočině v 19. století.

Buffalo Bill klátí jednoho indiána za druhým. Co výstřel, to zásah, co rána pěstí, to omráčený divoch.

Při sledování filmu Mladý Buffalo Bill z roku 1940 je dnes těžké se ubránit úsměvu. Přesně takhle však život na Divokém západě představovaly po dlouhá léta nejenom hollywoodské filmy a diváci tomu ochotně věřili.

Čtěte také

Dnešní veřejnost už je skeptičtější. Odráží to i expozice na jeho posledním ranči nedaleko Denveru v Coloradu.

Steve Friesen napsal o Buffalo Billovi knihu a je kurátorem muzea. „William Cody alias Buffalo Bill je mnohem komplexnější osobností, než jak ho představoval Hollywood. Ano, proslavil se jako stopař, lovec bizonů, bojovník proti indiánům, jezdec Pony Expresu. Ale byl také zdatný podnikatel a svého času obrovská celebrita,“ dozvídám se od něj.

Jeden z nejslavnějších obrázků slavného pistolníka: Buffalo Bill a Sedící Býk

Padouch, nebo hrdina?

„Ve své době byl Bufallo Bill jednou z nejznámějších osob na světě. Setkával se s důležitými státníky a představiteli cizích zemí a musel se podle toho oblékat. Tady se snažíme představit dvě stránky jeho osobnosti.

Čtěte také

Jednak je to podnikatel, který jedná s politiky a kapitány průmyslu, a pak je to Buffalo Bill, zálesák, legenda Divokého západu – oblečený v teletině, který v aréně předvádí své střelecké umění,“ popisuje kurátor muzea.

Bufallo Bill byl prostě „šoumen“, který se netajil tím, že chce vydělávat a dobře žít. Což se mu také výborně dařilo – tedy aspoň po většinu života. Steve Friesen nedávno podrobně studoval jednu kapitolu života Buffalo Billa, která mě zvlášť zajímá.

„Bill samozřejmě hodně cestoval po celé Evropě. Navštěvovali jsme ta místa a hledali přímo v místních archívech a muzeích záznamy o jeho návštěvách,“ říká.

V Přerově slavného zálesáka vypískali

Já chci hlavně vědět, jak to bylo s jeho cestou po zemích Koruny české. Je dobře zdokumentované, že v roce 1906 navštívil Ostravu, Brno, Jihlavu, Hradec Králové a další města.

Mimochodem, představení v Přerově skončilo neslavně. Když americký zálesák neznalý národnostní situace oslovil publikum německy, vypískalo ho.

Dlouho ale existovaly rozporné zprávy o tom, jestli navštívil také Prahu. Respektovaný pražský historik Antonín Novotný (dlouholetý ředitel Muzea hlavního města) totiž celý život tvrdil, že Buffalo Billa viděl jako malý chlapec na Štvanici. Musel se mýlit.

„Četl jsem, co o tom napsal. Někdo to přeložil do angličtiny. Samotného mne to zarazilo. Nenašel jsem žádné důkazy o tom, že by Buffalo Bill kdy navštívil Prahu. Po českých zemích svou show představil jen kousek od Prahy, ale ne v Praze samotné,“ potvrzuje americký odborník závěr, že historik Zápotocký zřejmě jako malý chlapec viděl někoho z početných napodobitelů Buffalo Billa.

Coloradské muzem připomíná slavného pistolníka

Podílel se na vytváření mýtu o Divokém západu

Ať je to, jak chce, jisté je, že desetitisíce a možná statisíce Moravanů a Čechů kouzlu jeho představení propadly. A není divu.

„Určitě se hodně podílel na vytvoření obrazu Divokého západu. Svou show nesmírně ovlivnil představu o životě v americké divočině. Přejímali to nejdřív autoři knih a později samozřejmě filmaři ve westernech. Buffalo Bill se tak významně podílel na mýtu Divokého západu,“ domnívá se můj průvodce.

Slovo „mýtus“ je tady klíčové. Život na amerických prériích určitě nebyl tak romantický, jak ho Buffalo Bill představoval. Jenže obraz světa, kde muži musejí spoléhat sami na sebe, na své pušky a kolty, dobré koně a znalost přírody, zůstává hluboce vrytý do myslí a srdcí zdaleka nejenom Američanů.


Zvětšit mapu: muzeum nedaleko Denveru připomíná legendárního pistolníka

autor: vpo
Spustit audio