Telefonování za volantem může v zahraničí přijít hodně draze

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Telefon v autě - ilustrační foto

Čeští řidiči neodkládají telefony ani při cestách autem do zahraničí. Podle Ministerstva dopravy nejvíc pokut dostali loni čeští motoristé za telefonování za volantem v Německu. A právě Německo zvýšilo od začátku roku pokutu za používání mobilu za jízdy ze 60 EUR na 200 EUR. A není to jediná evropská země, která tyto tresty zpřísňuje.

Telefonování za volantem si hodně hlídají třeba policisté v Itálii. Tam smíte volat jen přes handsfree sadu, jinak vám od letošního roku hrozí pokuta v přepočtu víc než 16 tisíc korun. Vyšší postihy jsou ale i v dalších státech, doplňuje dopravní expert Ústředního automotoklubu Igor Sirota: „Slovensko má 120 EUR, jinak z těch tradičních zemí, kde velmi tvrdě postihují držení telefonu za jízdy je Nizozemsko a Velká Británie, kde hrozí pokuta kolem 200 EUR.“ Podle současného kurzu to je přes pět tisíc korun. V Německu pak za telefonování kromě pokuty dostanete dva trestné body. Je dobré si počet bodů hlídat. V Německu je totiž v bodovém systému jen 8 bodů oproti našim 12.

Čtěte také

Ve Francii můžete dostat od tamních policistů v přepočtu až tří a půl tisícovou pokutu i za to, že telefonujete s mobilem v autě, se kterým stojíte třeba u krajnice vozovky. Musíte zaparkovat na označeném místě a teprve potom můžete vzít mobil do ruky. Igor Sirota z ÚAMK proto doporučuje telefon spárovat se systémem v autě a volat přes hlasitý odposlech. Pokud to vaše auto neumožňuje, dají se handsfree sady dokoupit. Nejlevnější stojí na internetu okolo pětistovky.

Češi ale v zahraničí dostávají pokuty i za jiné přestupky, než je telefonování za volantem, jak vysvětluje mluvčí Ministerstva dopravy Lenka Rezková: „Nejčastější jsou přestupky, které umožňují automatizované zpracování a dotazování, tedy překročení nejvyšší povolené rychlosti a použití zakázaného jízdního pruhu.“ To jsou přestupky, které třeba v Rakousku nebo v Německu jednoduše odhalují policisté pomocí kamerového systémy na dálnicích.