Technologie pomáhá nevidomým

20. říjen 2003
Trendy

Technologie by nás neměla jen pobavit, ale i pomoci a zejména těm, kteří mají život těžší, ho usnadnit. Například hluchým pomoci telefonovat, lidem na vozíčku pomoc s jeho ovládáním. Jeden Holanďan přišel na to, jak umožnit slepým doslova vidět ušima. Překvapení? Uslyšíme, co o tom četla Markéta Kaclová.

Markéta Kaclová: Lidé, kteří nevidí, si pomáhali ostatními smysly, hmatem pomocí slepeckých holí nebo sluchem. V metru zvukový signál navádí k vchodu, v autobusu slyšíme stanice, další signál tlumočí stav semaforu. Z těch technologických pomůcek se na trhu objevila i zařízení na principu sonaru, která dokáží pomocí frekvence tónu nebo pomocí vibrací upozornit svého uživatele na blízkost překážek. Nemůžete ale čekat, že by pak slepý člověk mohl vidět nějaký obraz. V tomto případě vkládá věda velké naděje do mozkových implantátů. Pokud jsou nevratně poškozeny oči nebo nervy, které přenášejí signály z očí do zrakového centra v mozku, je možné zrakové centrum dráždit uměle pomocí elektrod propojených přes počítač s kamerou. Implantáty ale vyžadují náročný chirurgický zásah i složité zpracování signálu v počítači.

A jak lze tedy vidět ušima?

Markéta Kaclová: Výzkumník Dr. Peter Meijer z holandských laboratoří firmy Philips se rozhodl obejít implantáty a obraz přenášet sluchem. Využil toho, že u nevidomých se často velmi dobře vyvíjí sluch a je pak schopen analyzovat i vícehlasé zvuky, a představil si obraz z kamery jako záznam spektrogramu. Pak tedy obraz převedl do tónů - například čím více světla, tím hlasitější zvuk je. Technologii navrženou doktorem Meijerem už začínají využívat první nevidomí uživatelé. Člověk, který nikdy v životě neviděl, po týdnu dokáže rozeznávat stěny a dveře v bytě, pozná, zda je zapnuto či vypnuto světlo, a rozezná i různé předměty. Doktor Meijer nazval svůj systém The vOICe, to je slovní hříčka, písmena OIC jsou zkratkou anglického "Oh I See"...

Tedy v doslovném překladu "Ó, já vidím"... Předpokládám, že někoho bude zajímat i to, kde se dají najít podrobnější a třeba i technické informace.

Markéta Kaclová: Najdete je na stránkách www.seeingwithsound.com, případně je odkaz v originálu článku na www.mobil.cz. Technologii si na nich můžete vyzkoušet i na svém počítači. Ještě zajímavější je to, že dá vyzkoušet i na jednom typu mobilního telefonu s vestavěnou digitální kamerou. Právě tak vyzkoušela program redakce serveru Mobil.cz. V článku píše, že aplikace zaznamenávala obraz v třívteřinových intervalech, po analýze obrazu telefon pak přehrávala ?chrčivé zvuky". Pro necvičené ucho zní velmi podobně, ale pokud je prostor před telefonem volný, je prý zvuk vyšší. Pokud je před objektivem překážka, je znatelně hlubší.

autor: ark
Spustit audio

Více z pořadu