Tarifní turistika se nevyplatí, varují operátoři. Za obcházení roamingu chtějí účtovat poplatky

Konec roamingových poplatků se blíží. Už od čtvrtku budou lidé volat a esemeskovat ze zahraničí podle stejných ceníků jako doma, tedy v zemích Evropské unie a několika dalších vybraných státech. Dvě společnosti v Česku, Vodafone a T-Mobile, už roamingové volání bez příplatku spustili, O2 se k nim ve čtvrtek připojí.

Operátoři se bojí takzvané tarifní turistiky. Tedy případů, kdy si lidé v cizině koupí levnou předplacenou kartu a tu pak v Česku používají nebo prodají se ziskem. Za obcházení pravidel a zneužívání roamingu hrozí lidem zablokování sim karty nebo třeba naúčtování dodatečných poplatků.

Grzegorz Volny bydlí v Českém Těšíně. Rodinu má ale v Polsku. Aby ušetřil na účtech za volání, pořídil si k české sim kartě i polskou. „Člověk ušetří, mám tam rodinu, lepší volat z polské linky Polákům na polskou linku, než z české linky na polskou,“ vysvětluje.

Čtěte také

Výhodnější podmínky lákají i další české zákazníky. Zahraniční čísla si kupují hlavně lidé žijící v pohraničí.

„Chodí k nám hodně zákazníků z Česka. Spousta lidí má v pohraničí polský singál nebo mají v Polsku příbuzné. Aby nemuseli platit za roaming, kupují si polské simkarty a volají tak v podstatě zadarmo,“ potvrzuje Krysztof, který pracuje na pobočce polského operátora.

Právě v Polsku jsou služby operátorů výrazně levnější než v Česku. Zatímco třeba za jeden gigabyte dat zaplatí český zákazník průměrně 450 korun, v Polsku stojí jen pár desítek korun. Někteří proto využívají zahraniční kartu běžně i doma. Jenže podle nových pravidel to nepůjde tak jednoduše.

„V okamžiku, kdy se ukáže, že si člověk koupil nějakou zahraniční kartu a používá ji trvale i v české síti, operátor v tu chvíli pravděpodobně bude požadovat, aby mu platil roamingové poplatky,“ dodává šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Roamingové poplatky za delší pobyt v zahraničí

Podle mluvčího Českého telekomunikačního úřadu Martina Drtiny teď operátoři budou pozorně hlídat, aby lidé roaming nezneužívali. „Taková sim karta mi nebude fungovat déle než dva měsíce. Zkoumá se tam obvyklé bydliště toho zákazníka nebo jeho stálé vazby. Hodnotí se tam i to, jestli je ta sim karta aktivní po celou tu dobu, co já jsem v tom roamingu, jestli se do ní nepřihlašuji jen nárazově,“ říká.

Ve hře jsou i přísnější pravidla. Někteří operátoři zvažují, že zpoplatní aktivace nových sim karet nebo je prodají jen lidem s trvalým pobytem v dané zemi. Limity navíc platí i pro české karty.

Pokud se někdo bude za hranicemi zdržovat déle než čtyři měsíce, může mu operátor naúčtovat roamingové poplatky.

autor: zus
Spustit audio