Talála dau, ženo, dívej se do světla, říkají čeští lékaři uprchlíkům v jordánském Ammánu

„Talála dau", křičí na syrskou pacientku při operaci oka na sále v jordánském Ammánu český lékař a znamená to „Ženo, dívej se do světla". Celou tisícovku syrských běženců odoperují jen za letošek čeští lékaři v Jordánsku. Program Medevac je konkrétním příspěvkem České republiky k řešení problému uprchlíků. Během pěti let trvání projektu objem prostředků na tuto pomoc jen v Jordánsku vzrostl na 30 miliónů korun ročně. Zákroky provádějí lékaři bezplatně.

Jedním z nich je i český špičkový oftalmolog docent Jíří Pašta, který v tomto programu působí v jordánském Ammánu. „Místo českého: ,Otevři obě oči´, jsem se naučil od kamaráda Hánního povely pro pacienty v syrské arabštitě," říká se smíchem lékař, který u nás vloni například provedl unikátní implantaci tzv. Schariothovy makulární čočky, která představuje velkou naději pro pacienty s dosud neléčitelnou makulární degenerací podmíněnou věkem. Během posledních dvou týdnů v Ammánu provedl více než stovku zákroků.

Jordánské nemocnice Pašta chválí. „Co se týče operací očí, jsou vybavené excelentně, mají to nejmodernější, co je ve světě k dispozici." A pověst českých lékařů se v Jordánsku podle něj rychle šíří a u syrských běženců je o jejich zákroky velký zájem. „Je to jediný druh pomoci, který uznávám, protože to je pomoc v místě, kde uprchlíci skutečně jsou v první bezpečné zemi za hranicemi. Pomáhám jim velmi rád," svěřuje se Pašta.

V nemocniční recepci čeká na jeho zákrok také Hannán Kabbáníová, učitelka a uprchlice ze syrského Damašku. „Jedna kamarádka mi poslala inzerát, kde o programu psali. Přihlásila jsem se, a za pár dní mi volali, že pro mě připravili operaci. Ta byla velice úspěšná, a český lékař se ke mně chová velice pěkně," svěřuje se Hannán.

Tu nyní čeká operace i druhého oka. Na útěku je s rodinou už šestým rokem. V Ammánu žijí v pronajatém bytě, protože se chtěli vyhnout přeplněným táborům. Šest let mimo domov je ale připravilo o veškeré prostředky. „My jsme tady v Jordánsku utratili veškeré naše úspory. Operaci za peníze jsem si vůbec nemoha dovolit. Bezplatný zásah byl pro mě jedinou možností," pochvaluje si českou pomoc učitelka Hannán.

Program Medevac začal syrským uprchlíkům v Jordánsku pomáhat před pěti lety. Od té doby se znásobil jak počet zákroků, tak i finanční podpora projektu. Podle českého velvyslance v Jordánsku Petra Hladíka se mění i charakter zákroků. „Na začátku bylo nutné pomáhat zejména lidem, kteří byli zranění ve válce. Dnes se už soustředíme na zlepšování kvality života uprchlíků, kteří jsou tady," říká Hladík.

Lékařské týmy se v Ammánu střídají zhruba po dvou týdnech. Teď jsou na řadě plastičtí chirurgové a do konce roku pak šest dalších specializací. „Když lékařskou péči poskytujeme zde v místě, ti lidé ztrácejí motivaci, aby se vydávali někam dál na cestu," je přesvědčený český velvyslanec v Jordánsku.

autor: mac
Spustit audio