Takzvaná ženská vína nemusí být za každou cenu sladší, tvrdí Pavel Maurer

sklenka vína - víno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy sklenka vína - víno

Některá vína chutnají víc mužům a některá ženám. Alespoň to tvrdí Pavel Maurer. Vína pro ženy jsou podle něj kulatější a hladší. Dámy upřednostňují taky sladší vína. Platit to ale nemusí vždycky. Stejně jako to, že takzvaná ženská vína pijí výhradně ženy. Podle Pavla Maurera můžou totiž někdy zachutnat i mužům.

Nedávno jsem byl na degustaci vín a odborníci mi sdělili, že ve víně jsem prý tak trochu žena. No, vyvedlo mne to z míry, ale asi mají pravdu. Mám rád kulaté, řekl bych až hladké víno. Jak je moc drsné, má příliš tříslovin, nebo moc kyselinek... to není pro mne. Nevyhledávám ani vína bariková, tedy, vína, kdy aroma sudu mnohdy přebije hrozen, pokud to jde takto neodborně vyjádřit.

Experimentovat se musí! Pavel Maurer ochutnával čínská vína

02912776.jpeg

Muškát moravský, Svatovavřinecké nebo třeba Pálava. Dělení vína podle odrůdy je jedno ze základních. Rozhoduje ale i barva, obsah cukru, stáří nebo zeměpisný původ. Nejvýznamnější evropští producenti vína jsou Italové, Francouzi a Španělé. Celosvětově má ale druhou největší rozlohu vinic Čína.

Necítím se v žádném případě jako velký znalec vína, ale ochutnávám víno prakticky každý den a degustuji. Nejsou to sice „moje university“, ale dobře si pamatuji, když mi něco chutná. Hodně mne baví vína gastronomická, která si rád páruji s různými pokrmy. Je to neuvěřitelná alchymie, která je ovšem pro každého z nás dost rozdílná. Vnímání vína je individuální. To, co chutná mně, není vůbec zárukou, že ocení někdo druhý.

Fakt ale musím přiznat, že ve víně jsem skutečně asi tak trochu žena, alespoň tedy moje žena. Moje žena totiž nevypije víc než jednu maximálně dvě sklenky vína, ovšem ona vyznává výhradně červená, těžká vína. No, v tom se úplně shodujeme. Bílé manželka nepije vůbec. Já zase ano, zvláště k rybám.

Jaké to je být 12 hodin bez vody? Pavel Maurer držel „vodovku“

sklenice vody

Přes půl miliardy lidí po celém světě má velmi omezený přístup k pitné vodě. Některým z nich trvá až šest hodin, než se k nějaké vodě dostanou. Pavel Maurer se proto rozhodl vyzkoušet, jaké to je být bez tekutin jeden pracovní den.

Ještě bych chtěl zdůraznit, že takzvaná „ženská vína“ nemusí být za každou cenu ta sladší. Pravdou je, že ženy statisticky vzato inklinují k vínům s větším obsahem cukru, ale rozhodně bych to nebral jako pravidlo a také bych se nerad dotkl těch žen, jež milují vína kyselejší. Rozmanitost vín je neuvěřitelná!

Odborná literatura a sommeliéři dokáží charakterizovat víno třeba jako nervózní, bouřlivé, duchaplné, květinové, elegantní, ale také fádní, hebké, ovocné, krátké či prázdné. Například hubené víno má nedostatečnou strukturu, zatímco víno harmonické se pyšní ideální vyrovnaností všech smyslově vnímaných složek.

Faktem je, že víno takzvaně ženské jsem ale v žádném odborném výkladu nenašel, a ani v obchodě, kde škála vín je na našem trhu tak rozsáhlá, že lze ochutnat prakticky celý svět. A tak, když vám náhodou někdo řekne, jako nedávno řekli mně, že jste ve výběru vín trochu žena, vůbec se nemáte za co stydět. Je to prostě vaše chuť a vaše gusto – a do toho nikomu nic není!