SZPI letos zavřela už 137 pohostinských zařízení, nejvíce ve své historii

17. červenec 2015

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) letos uzavřela nejvyšší počet provozoven ve své historii, a to 137. Hlavním důvodem byla špatná hygiena. Inspektoři zkontrolovali více než sedm tisíc barů, restaurací, heren a také cukráren po celém Česku, pochybení našli ve 2 a půl tisících z nich.

„Problém byli potkani, protože tady našli trus. Bylo to za šipkovým automatem a ještě za jednou skříní. Přehlédl jsem to, když jsem to tady vyklízel,“ vysvětluje majitel restaurace v Ústeckém kraji.

Chyba se mu nevyplatila. Kvůli špatné hygieně kontroloři ze Státní a potravinářské inspekce zavřeli dveře jeho podniku pro návštěvníky. Venkovská hospoda tak navýšila počet uzavřených provozoven na 137. A to je o 123 víc než za celý loňský rok.

„Od 1. 1. 2015 Státní zemědělská a potravinářská inspekce získala kompetenci ke kontrolám v provozovnách společného stravování, k těmto kontrolám dřív neměla oprávnění,“ říká mluvčí potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Zděšení inspektoři

Nestoupá ale jen počet uzavřených podniků, ale také zděšení inspektorů v pohostinských zařízeních. Ti se na kontroly vydávají v civilu a chovají se jako běžní zákazníci, kteří si objednají jídlo i pití.

Až potom se majiteli prokážou průkazy. Podle ředitele odboru kvality Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jindřicha Pokory se hygiena v podnicích od loňska rapidně zhoršila.

„Od začátku roku jsme tušili, že to nebude žádná hitparáda, ale ta realita je naprosto tristní. My zjišťujeme, že provozovny nejsou udržovány v dobrém stavu, v čistotě,“ poznamenává Pokora.

Kontrolám inspektorů v civilu se ale nevyhýbají ani potravinářské provozy. Stop podnikání už inspekce letos vystavila 34 maloobchodníkům a skoro desítce výroben.

Kvůli nepořádku hrozí provozovatelům pokuty až v řádu milionů korun. Za to, že ale restaurace podávala třeba falšované nebo zdravotně závadné jídlo nebo pití, může majitel zaplatit až 50 milionů korun.

kuchař, kuchyně, restaurace, vaření, jídlo
Spustit audio