Syn disidentky Gorbaněvské má u příležitosti 46. výročí srpnových událostí v Praze výstavu

23. srpen 2014
Křesťanský týdeník , Křesťanský týdeník

Historie se opakuje: 25. srpna 1968 osm lidí na moskevském Rudém náměstí protestovalo proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Vysloužili si za to léta věznění, někteří i nucenou psychiatrickou pseudoléčbu. A tuto středu čtyři mladí Rusové a Rusky vyvěsili v Moskvě na jednom ze stalinských mrakodrapů ukrajinskou vlajku a natřeli hvězdu na špičce budovy do ukrajinských barev. Hrozí jim za to až sedm let vězení. O to větší aktuálnost má současná pražská výstava syna Natalie Gorbaněvské, která patřila k oněm osmi statečným z roku 1968.

U příležitosti 46. výročí násilného potlačení Pražského jara zahájil v Praze výstavu s názvem Zvěčněná paměť pařížský výtvarník Jaroslav Gorbaněvskij. Je synem Natalie Gorbaněvské, která v srpnu 1968 na Rudém náměstí v Moskvě protestovala proti okupaci Československa a byla zatčena. Tehdy sedmiletý Jaroslav tak na více než dva roky přišel o matku. Do jeho dětských vzpomínek se nelítostně vrylo její věznění a posléze nucený pobyt v psychiatrických klinikách, kde jí byla podávána silná psychofarmaka.

Na svobodu se Natalia Gorbaněvská dostala v roce 1972, opět se zapojila do disidentského hnutí, ale pod hrozbou opětovného zatčení se v roce 1975 rozhodla k emigraci. Se svými syny se nakonec usadila v Paříži, kde se starší syn Jaroslav začal zabývat výtvarným uměním. Ve své tvorbě se věnuje především krajinám, zátiším, portrétům a výjevům ze života. Co se týče událostí roku 1968, začal je výtvarně ztvárňovat až poté, co jeho matka vloni v listopadu zemřela.

Pařížský malíř a grafik Jaroslav Gorbaněvskij s redaktorkou Českého rozhlasu Janou Klusákovou na vernisáži své výstavy Zvěčněná paměť v pražské galerii Art in Box

„Až po smrti mámy jsem najednou udělal první rytinu, která sice přímo nezobrazuje demonstraci na Rudém náměstí, ale zobrazuje sen. Mám sen a jako v jaksi zrcadle vidím odraz toho snu o demonstraci na Rudém náměstí v 68. roce. A tak jsem vytvořil tuto rytinu, která je teď na výstavě v galerii Art in Box, kde mám právě výstavu. Vernisáž byla 21. srpna a výstava končí 28. srpna.“

Druhá rytina zobrazuje vzpomínku z dětství.

Jaroslav Gorbaněvskij: Portrét babičky

„Po této první rytině z demonstrace na Rudém náměstí jsem naprosto neočekávaně udělal ještě jednu rytinu, na které zobrazuji své setkání s mámou v butyrské věznici. To je naprosto jasná, ale spíše negativní vzpomínka z mého dětství.“

Výstava Zvěčněná paměť představuje průřez tvorbou Jaroslava Gorbaněvského. Kromě krajin či zátiší na ní najdeme také portréty členů jeho rodiny.

„Na té výstavě v galerii Art in Box je portrét mé babičky, která za námi mohla přijet v roce 1989. Když jsme totiž v roce 1975 emigrovali, mysleli jsme, že už babičku nikdy neuvidíme. To byla samozřejmě temná a bolestná stránka emigrace. Ale v roce 1989 byla v plném proudu pěrestrojka, takže babička mohla přijet a tehdy jsem namaloval její portrét.“

Jaroslav Gorbaněvskij: Portrét Natalie Gorbaněvské

Na výstavě je také portrét Natalie Gorbaněvské z roku 2008.

„Seděla mi modelem, ale nedokázala sedět a nic nedělat. Ona totiž pořád něco musela dělat a já jsem cítil, že tuto kresbu je potřeba nakreslit hodně rychle, protože jinak vstane a odejde. Ona seděla, nervózně popotahovala ze svých věčných cigaret a kresba se podařila. Je to s podivem, ale podařila se. Někdy to tak bývá, že se velmi rychlá kresba povede víc, než jiná dlouze vytvářená.“

Výstavu Zvěčněná paměť je možné navštívit v Galerii Art in Box do 28. srpna. Galerie se nachází v centru Prahy v Perlové ulici 3.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.