Symbolem schůzky G20 v Cannes se staly obří bonbóny

Bonbóny se poprvé objevily na francouzském královském dvoře. Staly se také jedním ze symbolů nedávné schůzky zemí skupiny G20, kterou hostila právě Francie.

Bonbóny prý přišly ke svému jménu díky rozpustilým francouzským dětem, které když sladkost ochutnaly, užasle vydechly: To je dobré, to je dobré! – ve francouzštině tedy Bon, bon! Tato cukrovinka se stala i jedním ze symbolů nedávného setkání státníků z dvaceti průmyslově nejvyspělejších zemí světa na francouzské Riviéře.

V letovisku Cannes se neprocházely hvězdy filmového plátna, ale politici, kteří si měli kromě problémů globální ekonomiky všímat i plastových a kovových uměleckých instalací v podobě cukrovinek, navíc zabalených v národních vlajkách.

Bonbóny oslovují každého

„Každý člověk je jiný, ale ve všech zemích na světě lidé rádi jedí bonbóny,“ vysvětluje autorka plexisklových soch sladkých laskomin Laurence Jenkell, proč svou tvorbu nasměrovala právě na bonbóny. Na kvádry zabalené v celofánu, zakrouceném na obou koncích, se totiž specializuje.

Podle ní oslovují takové skulptury každého: „Bonbóny si dá každý. Provázejí nás od dětských let a rádi si jich zobnou i dospělí a staří lidé. Dotýkají se všech věkových skupin a také všech národů. Je to tak fantastické a přitom jednoduché. Je v nich skryté kouzlo, které známe z dětství.“

Autorkou skulptur bonbónů je Laurence Jenkell

Tím, že jsou bonbóny zabalené, si v nich podle Laurence Jenkell může každý představit libovolnou náplň. Možná se mu spíš vybaví různé vzpomínky na příjemné chvíle – na situaci, když takový bonbón rozbaloval, kde to bylo a co se při tom dělo.

Nechybí ani bonbón Izraele

Tato bonbónová magie měla zapůsobit i na summitu v Cannes. Bonbóny v barvách státních vlajek dvaceti nejvyspělejších zemí planety a také dalších pozvaných účastníků schůzky jako třeba Singapuru nebo Rovníkové Guiney byly k vidění nejen ve Festivalovém paláci, kde se schůzka odehrávala.

Jejich trochu větší sourozenci stáli pro potěchu kolemjdoucích i na bulváru Croisette vedle městské pláže a také v ulicích Cannes. Na nábřeží svatého Petra u přístavu plného luxusních jachet jsem našel dokonce i bonbón český. Byly tu totiž také bonbóny členů evropské sedmadvacítky. Ten náš byl stejně jako ostatní jeho bráškové opatřený cedulkou, kolik má Česká republika obyvatel, kdo v ní vládne a co v ní je zajímavého.

Vedle plastových soch bonbónů v barvách účastníků summitu G20 a také ostatních členů EU se vyjímá jeden, který do žádné z těchto skupin nepatří. Je bílomodrý a má na sobě Davidovu hvězdu. Bonbón Izraele. Podle Laurence Jenkell si jeho instalaci výslovně přál starosta Cannes.

Na venkovní výstavě nechyběla ani izraelská laskominka

Názory na výstavu bonbónů se různí

Obyvatelům letoviska na Azurovém pobřeží se bonbónové sochy líbí. Je prý sympatické se dozvědět o jiných zemích, poznat jejich vlajky a získat o nich nějaké informace. „Určitě to také potěšilo zahraniční návštěvníky, kteří do Cannes přijeli,“ míní například paní Isabel.

To pan Jacques má trochu jiný názor. Různobarevné bonbóny jsou podle něj sice originální nápad, ale za umění je nepovažuje. Podobná myšlenka se totiž opakuje v mnoha variacích.

„Je to velká reklamní akce, to je celé. Tyto sochy se pak možná podaří prodat, ale to je tak všechno,“ domnívá se pan Jacques.

Bonbóny jako dobrý byznys

Bonbóny se pro Laurence Jenkell opravdu staly dobrým obchodním artiklem. Zájem byl hlavně o britské bonbóny, takových zakázek už bylo několik. I další bonbónové skulptury se podle internetového ceníku prodávají za tři až osm tisíc eur.

Bonbóny ve Festivalovém paláci v Cannes

Po skončení summitu G20 bonbóny z ulic Cannes zmizely. Není známo, jestli si je politici nocující v luxusních hotelích vůbec měli čas prohlédnout. Jejich limuzíny kolem nich přece jen projížděly dost rychle.

Velké francouzské bonbóny zabalené do národních vlajek měly účastníkům summitu G20 v Cannes život osladit. Alespoň jednomu se to určitě podařilo, i když to byl bonbón otrávený. Byl totiž řecký.


Zvětšit mapu: schůzka G20 se konala ve Festivalovém paláci v Cannes

autor: pan
Spustit audio