Švýcarská pošta nasadí k přepravě laboratorních vzorků mezi nemocnicemi drony

16. březen 2017
Dron švýcarské pošty není jen hudbou budoucnosti

V mnoha odvětvích je použití dronů stále ještě hudbou budoucnosti. Pokud ale jde o lidský život, jsou hranice vynaloženého úsilí o trochu dále. Švýcarská pošta (Swiss Post) v kantonu Ticino se proto rozhodla propojit dvě nemocnice pomocí dronů.

Použití dronů není u švýcarské pošty nic nového. Swiss Post s nimi začala experimentovat již v roce 2015 se závěrem, že ke komerčnímu využití nedojde v následujících pěti letech.

Cílem nového projektu má být zrychlení přepravy laboratorních vzorků mezi nemocnicemi v Luganu. První zkušební lety mezi Ospedale Italiano a Ospedale Civico proběhnou v polovině března. Poté čeká provoz několikatýdenní náročné testování bezpečnosti, spolehlivosti a ekonomičnosti. Ostré nasazení do pravidelného provozu se očekává do roku 2018.

U švýcarské pošty není nasazování nejnovějších technologií nic nového. Její dceřiná společnost PostBus nedávno zavedla počítačem řízené autobusy. Od letošního léta takové autobusy jezdí v Sionu.

Jedná se o menší vozy pro devět lidí, které jezdí na elektřinu a orientují se podle GPS, mnoha senzorů a radaru. K dokonalosti mají ale zatím přece jen daleko. Jezdí v centru města maximální rychlostí 20 kilometrů za hodinu a pokud jim někdo vkročí do cesty, zpomalí, zastaví a rozjedou se až po deseti vteřinách. To se zatím jeví jako poměrně problematické, protože cesta je v praxi pomalá a kostrbatá.

Autobus bez řidiče
Spustit audio
  • O rozhlase
  • Zpráva