Svou ženu ani dceru jsem nezabil, tvrdí Čech zadržovaný v Egyptě

7. srpen 2013

V egyptské Hurghadě i nadále zůstává otec rodiny, kterou při tamní dovolené zasáhla smrt matky s dcerou. Po dobu vyšetřování úmrtí nesmí opustit Egypt, aby byl k dispozici policistům a prokuratuře jako hlavní svědek. V české restauraci v Hurghadě se s ním setkal blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.

„Opravdu, já mám svědomí čisté. Svou ženu ani dceru jsem nezabil, neměl jsem k tomu jediný důvod,“ odmítá muž jakýkoli podíl na tragické smrti svých nejbližších.

V Egyptě teď musí zůstat sám. Jak dlouho ale bude trvat situace, kdy nebude mít možnost odcestovat domů, neví.

„Toto konkrétně mi nikdo neřekl. Nebylo to nikde psané na papíře, ani když jsem přebíral pas, kde jsem podepisoval, že nesmím vycestovat ze země. Ale paní konzulka mi sdělila, že jí někdo řekl, že tady můžu být až dva měsíce po dobu vyšetřování a můžou to prodloužit o jeden měsíc,“ líčí své neradostné vyhlídky.

A nedobrovolný pobyt v Egyptě mu asi moc příjemný nebude.

„Obviněný jsem nebyl, byl mi vrácen pas, doklady, veškeré věci, akorát jsem v té kauze podezřelý, takže tady musím setrvat. Můžu se pohybovat po Egyptě, ale to je mi úplně na nic, protože jsem tady sám, neumím anglicky," říká.

Egyptská policie případ vyšetřuje a muže teď potřebuje jako hlavního svědka. Podle svých slov byl totiž s manželkou a dcerou ve chvílích jejich smrti.

„Zatím jsem zažil akorát jeden výslech zhruba nějakých pět šest hodin po té tragédii,“ svěřuje se. Na práci a chování egyptských policistů si ale nestěžuje. „Byli slušní. Musím říct, že se chovali profesionálně,“ uznává.

Muže hned po úmrtí jeho nejbližších hospitalizovali v hotelové nemocnici v Hurghadě. Podle lékařů prodělal především šok a stres z nastalé situace.

„Co se týče ošetřování mě samotného po té události, kdy jsem se totálně zhroutil, byl mi vypumpovaný žaludek, tak musím říct, že lékaři na té klinice hotelu se ke mně chovali slušně, nemám k tomu vůbec žádnou výtku.“

Přesto se pozastavuje nad výroky některých lékařů k okolnostem tragické události. Skutečnost podle něj byla úplně jiná.

„Lékař tam prohlašoval, že manželka s dcerou ležely na zemi nebo že dcera měla ruce za zády nebo nad hlavou. To není pravda. Není technicky možné, aby ležely na zemi. Mezi těmi dvěmi postelemi byl malý stoleček, ulička maximálně půl metru. Nedovedu si to představit, musely by ležet na sobě,“ tvrdí.

Úmrtí manželky a dcery je pro muže životní ztráta. „Já jsem svoji ženu miloval. Přišel jsem tady o smysl zbytku svého života. Nedovedu si to představit,“ shrnul na závěr své pocity z nastalé situace.

autoři: mac , sib
Spustit audio