Svinařov trápí halda hlušiny
Málokdo by ještě dnes řekl, že jsou na Kladensku funkční doly. Zatímco povědomí o jejich činnosti se pomalu vytratilo, o to více o ní vědí obyvatelé z blízkého okolí. Jednou z postižených obcí je Svinařov, který v posledních letech začala více než předtím trápit halda hlušiny vznikají při důlní činnosti. Co tamním obyvatelům vadí a zda mají šanci na pomoc, to zjišťoval náš spolupracovník Ladislav Pavlík.
Obrovská halda, která plní 60 metrů hluboké údolí, vznikla v 50.letech. od té doby pomalu pohlcuje bývalou součást Mečenské obory. Kromě nepříliš vábného vzhledu pak ruší své okolí i zplodinami, které vznikají při prohoříváním zbytků uhlí.
Vladimír Šára: Takže, když je inverze, tak jsou běžně cítit ve Svinařově prakticky ty sirné výpary z té haldy a hlavně se to celé promítá i na tom údolí, které je prakticky polomrtvé a jsou tam jenom náletové dřeviny a těch smrků, takových těch jehličnanů, které první vykážou nějaké znaky toho zhoršeného životního prostředí, tak těch už je tam po málu nebo jsou také polomrtvé nebo vykácené jako souše apod.
Říká starosta Vladimír Šára. Tím ale malá zkáza nekončí. Českomoravské doly se rozhodly, že haldu rozšíří ještě blíže k obci. Její obyvatelé proto podle místostarostky Vladislavy Přestupilové ihned reagovali.
Vladislava Přestupilová: Abychom se vůbec stali účastníky toto řízení, tak jsme založili občanské sdružení Svinařov 3000, protože vlastně ta halda i ta šachta leží na katastrálním území Libušína. Naše katastrální území tady končí.
O svou roli pak v rámci procesu EJA sehraje i Středočeský kraj. Jeho hejtman Petr Bendl navíc vidí odpovědnost i na straně dalších státních orgánů.
Petr Bendl: Určitě je v kompetenci ministerstva životního prostředí, dokonce jejich povinností, aby se tím zabývali. A to není jenom tahle skládka, to jsou ty šachty, které zbyly, které nikdo nemonitoruje, které se propadají.
Tato slova potvrdil i pohled na ohromnou kouřící haldu a následně slova svinařovského starosty.
Vladimír Šára: Oni prakticky mají povolení na hranu té protější a tady. To je prakticky ta druhá etáž a tamto všechno ostatní je svým způsobem na černo nebo navíc.
Středočeský hejtman přislíbil při hodnocení vlivu haldy na životní prostředí svou pomoc.
Petr Bendl: Na jednu stranu víme, že nemůžeme zavřít kladenské doly, že je potřeba někam vyvážet to, co doly nakonec odtěží a nespotřebují a nespálí kotlíky těch, kterým se uhlí dováží. Obráceně nějaká opatření určitě budou nutná.
S tím souhlasí i Českomoravské doly, které se podle svého mluvčího Radka Chalupy nevyhýbají případné změně projektu rozšiřování svinařovské haldy a jsou ochotné se dohodnout.
Radek Chalupa: Se všemi dotčenými stranami. Tzn.nejenom s nadřízeným orgánem, a to je středočeské hejtmanství, ale také samozřejmě s obcemi, kterých by se to případně týkalo. Ale rozhodují slovo zde nebude mít ani tak naše společnost, jako odbor životního prostředí na středočeském hejtmanství, protože přesně podle jeho pokynů se nakonec budeme muset zařídit.
Přepisy pořadů zajišťuje Česká informační agentura . Texty neprochází korekturou.