Světlo do nočního prostředí nepatří, negativně ovlivňuje organismus, varuje vědkyně
Nasvícené památky, hotely nebo billboardy po celou noc ubírají tmu. To je zdraví škodlivé a také neekologické. Ministerstvo životního prostředí proto chystá několik opatření, která by měla veřejné osvětlení regulovat. „Všechny organismy potřebují dostatečný kontrast mezi dnem a nocí, aby dobře fungovaly jejich fyziologické procesy, některé z nich v našem těle probíhají pouze ve tmě,“ říká Zdeňka Bendová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
To, že se nám ve světle spí hůře než ve tmě, ví asi každý. Méně z nás si ale uvědomuje, že je tma pro náš organismus dokonce nezbytná. „My a všechny organismy s námi potřebujeme dostatečný kontrast mezi dnem a nocí – hodně světla ve dne a pokud možno žádné v noci – jedině tak budou fungovat naše fyziologické procesy řízené našimi biologickými hodinami,“ vysvětluje Zdeňka Bendová.
Některé procesy probíhají pouze ve tmě
Podle délky noci, tedy počtu hodin ve tmě, mění živočichové své chování. „Podle tmy určují, jaká je sezona, kdy se rozmnožovat, kdy mají migrovat nebo spouštět různé procesy, které vedou k tomu, aby dobře přečkali zimu a vyvedli mláďata ve správnou dobu.
Pro člověka je to důležité také proto, že některé procesy v našem organismu probíhají pouze ve tmě, takže je potřeba tmu chránit.“
Čtěte také
Na veřejné osvětlení se často používá bílé světlo, které má největší biologickou účinnost a k večernímu svícení je velmi nevhodné, pokračuje Zdeňka Bendová: „Bílé světlo má ve spektru modrou složku, která se do nočního prostředí vůbec nehodí. Lidé by měli večer tlumit intenzitu světla a také jeho barvu. Pokud potřebujeme večer nějaké světlo, tak co nejvíc oranžové, to je ekologicky nejšetrnější.“
Potřeba svítit celou noc
Jaké jsou možnosti a doporučení, které by splňovaly ekologické požadavky a zároveň byly šetrnější nejen k lidskému organismu?
„Hlavní činností, ke které bychom měli dospět, je nedávat bílé světlo do veřejného prostoru, tlumit billboardy, nasvícení kostelů.
Další věc je přemýšlet nad tím, jestli je veřejné osvětlení v nočním prostředí nezbytné a jestli musí svítit celou noc. Na zvážení jsou pohybové senzory a jiné regulační mechanismy, které světlo dokážou v průběhu noci tlumit,“ dodává Zdeňka Bendová z Karlovy univerzity.
Související
-
Světelné znečištění vzrostlo o 100 procent. Ničíme biorytmus sobě i živočichům, tvrdí expert
„Normy vytváří světelný průmysl, který chce vyrábět více a více svítidel,“ kritizuje Medřický. Proč je důležité pracovat jen za světla a na spánek se 90 minut připravovat?
-
Jak přežít leden a nezbláznit se? V boji s nejdepresivnějším měsícem pomáhá pohyb a modré světlo
Leden je pro duševní zdraví celkově rizikový měsíc. Názory na to, jak si od smutku a deprese pomoci skutečně efektivně, se různí. Co radí odborníci?
-
Lampář: Karlův most je jediný most na světě osvětlený plynem. Za rok oheň rozsvítí i Čechův most
Na Karlův most se vrátil lampář a znalec plynové historie Jan Žákovec. „Já jsem nejvyšší a kolega nejstarší lampář na světě,“ směje se. Čím je jeho povolání specifické?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.