Svět spekulací není jen cesta do nebe, ale také do pekla, říká investor, filantrop a obchodník Libor Winkler
Největší ztrátu zažil po finanční krizi, když americký FED snížil sazby o 0,75 procenta. I s tím ale specialista na algoritmické obchodování, investor a filantrop Libor Winkler musí počítat. „Člověk na to musí být zvyklý, podnikání nese rizika, o tom to je,“ říká v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou.
Vše souvisí se vším, a pokud člověk v oboru běží jako jednosměrka, tak to není dobře. Právě takový přístup ho vede k zájmu o široký komplex oborů. Původním zaměřením vědec se začal zabývat filozofií, navštěvoval například filozofické semináře Daniela Kroupy.
„Snažím se věci vidět v celistvostech, k tomu potřebuji komplex vědních oborů, nechci zůstat v jednom a myslet si, že jsem všechno pochopil,“ vysvětluje a s úsměvem dodává, že mezer má stále dost.
Peníze ukazují ekonomický úspěch, ale samy o sobě nejsou cílem. LIBOR WINKLER
A v čem spočívá princip algoritmického obchodování? Úzce souvisí s nástupem počítačů, které převzaly za lidi manuální práci – člověk něco naprogramuje, a pak jen zadává objednávky a sleduje, co se na obrazovce děje. „Strojům se nepředává myšlení, ale manuální, otrocká práce,“ připomíná s tím, že stroje vyhodnotí vše rychleji, čímž narůstá zodpovědnost.
V obchodování nikdy neriskoval tolik, aby přišel o všechno, jako to občas dělají jiní. Jsou třeba lidé, kteří si půjčili, a vyšlo jim to, pak ale existují případy, kdy lidé přišli o všechno. „Svět spekulací není jen cesta do nebe, ale také do pekla,“ upozorňuje.
Počty mecenášů se zvyšují
Na burze nespekuluje, jen poskytuje likviditu a obchoduje na obodu stranách – nabídce a poptávce. Pro život a pro lidi jsou ale podle něj důležitější sociální sitě než nějaký algoritmus, dokáží totiž propojovat lidi a vytvářet různé celky. „Statisíce let jsme žili v uzavřených komunitách, sociální sítě umožňují, aby se spojovalo více lidí dohromady,“ nastiňuje.
A jako jeden z mecenášů nadačního fondu Neuron upozorňuje, že mecenášství v Česku stále nemá tradici, přesto zůstává optimistou – podpora se zvedá a počty mecenášů se zvyšují. Investorské zaměření pak spojuje především s fondem Gradus, který se zabývá výhradně na medicínské projekty – tím neznámějším je spojení léčby cukrovky pomocí kmenových buněk.
Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...