Svět Pixaru

„Jak by to udělal Steve?‟ ptají se v Pixaru i téměř osm let po Jobsově smrti

18. únor 2019
Předchozí díl
Následující díl

O tom, že Pixar opustí výrobu počítačů a vydá se cestou animovaného filmu, rozhodl před třiceti lety jeho tehdejší vlastník – Steve Jobs.

Studio Pixar změnilo svět animovaných filmů. Výstava v Holešovicích mapuje 30 let jeho historie

Jedna z pixarovských postaviček na holešovické výstavě

Toy Story, Hledá se Nemo nebo Úžasňákovi. Aspoň na jeden z těchto filmů jste nejspíš vyrazili do kina se svými dětmi. Pokud ano, uvítala vás na plátně poskakující lampička – maskot animátorského studia Pixar. Na pražském holešovickém výstavišti začala výstava Pixar 30 let animace. Vojtěch Koval vám přiblíží, čím se toto studio zapsalo do historie animovaného filmu. 

Spojené státy mají své Otce zakladatele, na které se stále odvolávají a z jejichž odkazu žijí. A ve filmovém studiu Pixar je to podobné. Místo Franklina, Washingtona a Jeffersona tady ale posmrtně vzývají Steva Jobse.

Ať tu píšete scénář, pracujete na animacích, anebo se věnujete něčemu tak prostému, jako je estetika prostoru a celkové prostředí kanceláří, každý se tu při tom ptá, jak by to udělal Steve,‟ říká filmový publicista Chris Wiggum americkému zpravodaji Janu Kalibovi uvnitř hlavní budovy, která nese právě Jobsovo jméno.

Steve věděl, co funguje

Ačkoli Steve Jobs Pixar hlavně celkově řídil, rád zasahoval i do všech zmíněných dílčích součástí života svého studia animovaného filmu. A občas i do samotné tvorby.

Vídal jsem ho při tvůrčích poradách, kde jsme se šéfy řešili, jak postavit příběh a jakým směrem se má film ubírat. Zapojoval se a byl v tom neocenitelný. O rychlý úspěch Pixaru se zasloužilo jeho vedení a Steve, který věděl, co na publikum funguje,‟ myslí si kreslíř a vedoucí výtvarník Pixaru Bob Pauley, který právě pracuje na čtvrtém pokračování filmu Příběh hraček.

Pamatuju si schůzku, na které jsme řešili plakáty k filmu. On hned věděl, jaký bychom měli vyrobit, a měl k tomu skvělé poznámky. I jeho tvůrčí myšlení bylo velmi široké.‟vzpomíná na svého někdejšího šéfa. Ze své pozice se s Jobsem osobně nesetkával úplně běžně, ale několikrát to štěstí měl. „Byl to jeden z nejpříjemnějších lidí, jaké jsem kdy potkal. Nesmírně nám tu schází jeho nadání a to, jak chápal podstatu věcí,‟ dodává Bob.

Pixar nese Jobsovu DNA

Animátor Bob Pauley

Byl to do velké míry Pixar, kdo pomohl Stevu Jobsovi stát se tím, kým se stal. A Pixar by zas bez Steva nebyl Pixarem. Jeho obchodní cit pomohl stvořit úspěšné studio. Pixar byl podobně jako Apple jedním z jeho dětí a pořád má v sobě Stevovu DNA,‟ věří Chris Wiggum.

DNA je mezi zaměstnanci Pixaru oblíbená metafora, kterou vysvětlují, jak Steve Jobs i sedm a půl roku po své smrti společnosti ovlivňuje. Podle kreslíře Boba Pauleyho právě tato "DNA"stojí za tím, že si Pixar stále drží tak velkou autonomii, přestože je od roku 2006 dceřinou společností studia Walta Disneyho. Jobs mu prodal Pixar za částku, která dnes odpovídá víc než 150 miliardám korun a i nadále coby akcionář Disneyho studia chod Pixaru ovlivňoval.

Pixar na severu, Disney na jihu

Steve trval na tom, aby naše firemní kultura zůstala samostatná. Takže my jsme Disney ze Severní Kalifornie. Dal si záležet, abychom si uchovali svou DNA, oddělenou od Disneyho v Jižní Kalifornii,‟ zdůrazňuje Bob Pauley. A i když podle něj k několika málo změnám došlo, Jobs se zasadil o to, aby Disney neovládl Pixar příliš silně.

Jeho vliv zřejmě zafungoval. Vlastně jsem nezaznamenal moc změn, když nás Disney koupil. Mnohem víc jsem jich pocítil, když Steve zemřel. Opravdu tu schází, měl velký vliv na to, co děláme, takže jeho odchod, to byla asi větší změna,‟ uzavírá výtvarník.

Steve Jobs se hodně angažoval i při navrhování prostor, kde teď studia animovaného filmu Pixar sídlí. Projděte se jimi v příštím díle našeho seriálu.

autoři: Jan Kaliba , and
Spustit audio

Související