Svědek v Demjanjukově případu skončí sám na lavici obžalovaných

1. duben 2010
Zblízka

Na lavici obžalovaných zřejmě v dohledné době v Německu stane další bývalý dozorce z vyhlazovacího tábora. Z podílu na vraždách Židů v táboře Belzec by se měl zodpovídat německý státní příslušník Samuel Kunz. Jak zjistil Český rozhlas, obžaloba by měla být hotová do konce roku, možná ovšem už během několika málo týdnů. Je paradoxní, že Kunz vypovídá coby svědek v mnichovském procesu s Johnem Demjanjukem. Máme pro vás exkluzivní názory žalobce i člověka, který v Belzecu ztratil část rodiny.

„Nerad bych vám prozrazoval jednotlivé podrobnosti, ale ano, Samuel K. přiznal, že byl v Belzecu. S tím se už dá pracovat,“ sděluje mi ve své dortmundské kanceláři vrchní státní zástupce Ulrich Maaß, který odmítá coby nesmyslnou přezdívku německých médií „lovec nacistů“.

Belzec je historicky zpracované téma. Je prokázáno, že tam nacisté povraždili minimálně 430 tisíc lidí. To všechno můžeme do žaloby zapracovat a naše pozice je tak velmi dobrá,“ upřesňuje žalobce. Ptám se pana Maaße, který se bohužel pro německou justici už pomalu chystá do penze, proč Samuel Kunz nestanul před soudem už před třiceti lety, když se svou přítomností v Belzecu nikdy netajil.

„To je dobrá otázka. Taky si na ni nedokážu odpovědět. Evidentně na jeho válečné aktivity nikdo dostatečně nereagoval. Tady v Dortmundu jsme se o jménu Kunz dozvěděli teprve loni v létě, když nám kolegové z Mnichova poslali dva protokoly o jeho výsleších z případu Demjanjuk. Umím si to vysvětlit jedině tak, že se v 60. letech tyhle věci vnímaly jinak, že se tihle drobní přisluhovači jako Demjanjuk nebo Kunz, kteří navíc nebyli říšskými Němci, nechají běžet,“ říká upřímně uznávaný žalobce.

Táborová velitelství

Myslí si, že vzhledem ke známým skutečnostem je Kunz blíže odsouzení než Demjanjuk a taky závažnost jeho provinění je větší. „Coby povolžský Němec dohlížel nad dozorci, jako byl Demjanjuk. Jestliže by ten dostal v Mnichově osmiletý trest, pak Kunz dostane minimálně deset roků,“ říká Maaß.

Pro německého Žida s polskými kořeny Arona Krochmalnika je Belzec zvlášť bolestnou kapitolou. Nacisté v tomto vyhlazovacím táboře zplynovali jeho prababičku Jahet Lehrmanovou, a to paradoxně na jejím někdejším pozemku.

„Kunz už od 60. let svědčil u soudu proti několika jiným pachatelům válečných zločinů. Dokonce byl, dá se říct, korunním svědkem. Je to jeden z mnoha příkladů, jak aktéři Operace Reinhard (pozn. aut.: plán na vyhlazení židovského obyvatelstva) v Německu unikali spravedlnosti. Vždyť Kunz pracoval 50 let v podstatě nepoznán coby úředník na jednom ministerstvu,“ říká Aron Krochmalnik.

Aron Krochmalnik

Domnívá se, že Samuel Kunz zatím těžil ze svého německého občanství. Dost dobře nechápe, proč dnes 89letý muž zatím neskončil ve vyšetřovací vazbě, když na rozdíl od ukrajinského dozorce ani nepopírá, že ve vyhlazovacím táboře byl a věděl o vraždění Židů.

„Na moji stížnost reagovala justice vysvětlením, že ten muž už je starý, že nehrozí ovlivňování vyšetřování nebo snad jeho útěk. Podle státního zastupitelství tedy nehledě na závažnost provinění není důvod Kunze zatknout. Teď začíná být pod mezinárodním tlakem situace jiná, ale nedávno mi ještě psali, že ho nemůžou pohnat před soud kvůli nedostatku svědků. Podle téhle logiky by však Demjanjuk teď neseděl ve věznici Stadelheim, ale popíjel kafíčko někde v Americe,“ kroutí hlavou Aron Krochmalnik.

Ulrich Maaß kategoricky odmítá, že by spolková justice soudila jen neněmecké státní příslušníky. Pochvaluje si, že má v nejnovějším případu k dispozici dostatek schopných vyšetřovatelů, kteří se ještě před vznesením obvinění budou muset vypravit i do Polska. Právní konstrukce obžaloby bude zřejmě stejná jako u jiného bývalého vojáka Rudé armády a kumpána z výcvikového tábora SS Trawniki Johna Demjanjuka, tedy spoluúčast na vraždě desítek tisíc Židů.

Mlýn v Belzecu

„Může se stát, že jeden ze svědků obhajoby řekne, že jeho drahý přítel Samuel K. jen hrál v orchestru, který byl v táboře pro obveselení kdovíjakých důstojníků SS. Na nás pak bude to vyvrátit. Musíme se připravit na každou eventualitu,“ uvádí Ulrich Maaß, podle něhož je zdravotní stav pana Kunze zatím slušný.

V případu Johna Demjanjuka se tři desítky potomků zavražděných holandských Židů směly procesu zúčastnit coby spolužalobci. Aron Krochmalnik by o něco podobného měl taky zájem.

„Ne protože cítím pomstu, to je mi na hony vzdálené. Jsem německý státní příslušník a velkou část své rodiny jsem ztratil v Belzecu a Osvětimi. Považuji za svou občanskou povinnost pomoct osvětlit věci, které tu starší generace 50 let zametaly pod koberec. Je to důležité pro mladé lidi,“ zdůrazňuje Aron Krochmalnik a Ulrich Maaß dodává: „Ano, mohou se tu stále kolem nás pohybovat další Kunzové a Demjanjukové a my je neznáme.“


Zvětšit mapu: poloha bývalého koncentračního tábora v polském Belzci
autor: Jiří Hošek
Spustit audio