Svátek vody překračuje hranice náboženství. Buddhisté i hinduisté posílají po vodě světélka a přejí si, aby se nepřevrhla...
Nadešel úplněk dvanáctého měsíce buddhistického lunárního kalendáře, a tak lidé od Vietnamu po Indii a od Číny po Jávu slaví takzvaný Svátek vody. Jde o jeden z nejpopulárnějších svátků v jihovýchodní Asii. Má desítky modifikací a ještě více jmen, ale jeho podstata je ve všech zemích stejná. A sice vzdát hold vodě a všemu živému v ní.
Honem, honem! Loď u mola nikdy úplně nezastaví, ať je vám pět, nebo devadesát, takže menší skok na palubu je nutností.
Štěstí v maličkostech
„Loy Khratong je to nejlepší, co v našem kalendáři najdete. Samozřejmě hned po narozeninách Buddhy. Někdo pouští květiny a svíčky po vodě, někomu stačí jenom namočit si ruce nebo polít sochu Buddhy. Ale štěstí vás tak jako tak nemine,“ vyznává se paní Sonhtiya a v jejích slovech se odráží thajská povaha.
Ekonomika úpí v krizi, čtyřicet milionů zahraničních turistů nikde, čekací doba na vakcíny až dva měsíce a ona jako správná Thajka se těší z dnešního večera. A z toho, že její květina se svíčkou se ve vlnách nepřevrhla, což přinese štěstí celé rodině.
„Máme svůj khratong z banánového listu a květu. Dáváme přednost přírodnímu materiálu, ten řece nevadí a když se potopí, ryby už se o něj postarají,“ naráží na jediný problém tohoto festivalu pan Passamol.
Potíž s plastovými květy
Jen v Bangkoku letos po hladině mohutné Čao Práji lidé poslali skoro půl milionů khratongů. Asi dvě třetiny z nich byly z přírodních listů a květů, ale zbytek připadá na umělohmotnou pěnu, látkové nebo gumové atrapy. A to jsou materiály, které říčním popelářům dělají starosti.
Čtěte také
„Dokáže to dokonale zacpat výpusti na obou březích. Celý další den a noc po oslavách jezdíme po řece až do mořské delty a speciálními násadami lovíme všechny khratongy z vody. Umělé i ty přírodní. Je to pracné a popravdě – tenhle svátek rád nemám!“ přiznává se jeden z říčních popelářů v Bangkoku.
Svátek pro pouliční prodavače
Po dvou letech naopak letos zajásali pouliční prodejci čehokoli, protože ke svátku vody patří dobré jídlo, prodej losů, piva a sladkostí. A pokud chtějí být nesezdané thajské páry originální, není vhodnější příležitost, kdy požádat Thajku o ruku, než právě během svátku Loy Khratong.
To vědí i prodavačky v chrámu Wat Phrayun. „Kupte si svíčky, pošlete je po vodě a pak se vraťte a kupte si naše sladké koláčky. Také vám přinesou štěstí a ještě k tomu chutnají skvěle!“
Na sladké nejsem, nikdy jsem nic nevyhrál, jsem šťastně ženat, čili pro mě připadá v úvahu už jen to studené thajské pivo.
Související
-
Kulturně rozmanitá Asie slaví příchod jara i Velikonoce. Jak je to v Číně?
Velikonoce se nejvíc oslavují na Filipínách, ve Vietnamu nebo v Koreji. V Japonsku mají především církevní charakter. V Indii se slaví halasně.
-
Češi uctívají Památku zesnulých květinami a svíčkami. Jinde ve světě mají Halloween i velké obřady
Památka zesnulých nebo lidově Dušičky má v evropských zemích tradici už od středověku. Ke svátkům se vztahovala řada lidových pověr a zvyků.