Střídání na Hradě. Jak probíhá inaugurace, jaký má prezident plat a jaká je role první dámy?

Masaryk přebýval na Hradě, Havel se nechtěl přikrývat státní dekou. Jak bydleli čeští prezidenti?

Česká republika má od čtvrtka nového prezidenta. Zatím ale Petr Pavel nesídlí na Pražském hradě. Úřadovat prozatím hodlá v nedalekém Hrzánském paláci. Už je jasnější, kde by mohla nová hlava státu bydlet? A kde bydleli čeští prezidenti?

Prezident Petr Pavel odjížděl na inauguraci ze svého domu v Černoučku na Litoměřicku.

Čtěte také

Ve večerním rozhovoru v České televizi řekl, že na Hradě v apartmánu, který si nechal vybudovat prezident Masaryk, bydlet nechce:

„To je opravdu jako bydlení na zámku, to si nedokážu úplně představit. Uvidíme zítra. Bude asi dobré, když přes týden budeme bydlet tady a možná na víkendy, když nebudou povinnosti, se pojedeme podívat domů, ale určitě to nebude na dennodenní dojíždění,“ přibližuje prezident Pavel.

Bezpečnostní kontroly na Hradě

Dnes by se měl prezident podívat na další možnosti, kde by mohl se svou ženou přes týden bydlet a také kde bude úřadovat. Pavel řekl, že nepředpokládá, že by měl v hradních kancelářích dělat nějaké velké změny.

6b. Hrzánský palác z Loretánské ulice

Prezident zatím váhá s přesunem své kanceláře kvůli bezpečnostním kontrolám, na jejichž dokončení čeká. Než budou hotové, zůstane spolu s většinou svého týmu v Hrzánském paláci, a to nejspíš až do konce března. I tak se ale v pátek ráno na Pražský hrad chystal kvůli jmenování nového ministra životního prostředí Petra Hladíka z KDU-ČSL.

Václav Klaus a Miloš Zeman v Lumbeho vile

Lánský zámek už 100 let slouží jako letní sídlo našich prezidentů

Miloš Zeman si po svém zvolení v roce 2013 vybral k bydlení Lumbeho vilu nedaleko Jeleního příkopu. Nastěhoval se do ní po Václavu Klausovi, který si ji nechal opravit pro bydlení v době svého prezidentování, protože Havel bydlel ve své vlastní vile.

V závěru svého prezidenství se Zeman postupně přesunul z Prahy do Lánského zámku, kde i úřadoval. V Lánech Miloš Zeman zůstává. Přestěhoval se tam do domu, který si zakoupil z úspor.

Českoslovenští prezidenti

Prezident T. G. Masaryk ve své pracovně na Pražském hradě

Oficiální i soukromé pokoje v jižním křídle Hradu měl Tomáš Garrigue Masaryk. Edvard Beneš v apartmánu po Masarykovi být nechtěl. Nechal vybudovat v areálu Hradu takzvaný Domeček – což je vilka v Královských zahradách.

Beneš se do ní ale nestihl přestěhovat, a tak ji fakticky začal obývat až Klement Gottwald a potom i další komunističtí prezidenti.

Václav Havel ve vlastním

Václav Havel nejprve svůj známý byt na vltavském nábřeží nechtěl opustit, ale kvůli policejní ochraně se záhy musel na Pražský hrad přestěhovat, a to do zmíněného Domečku. Necítil se v něm ale dobře.

Václav Havel v lednu 1993, v březnu toho roku se stane prvním českým prezidentem

„Havel tam nebyl dlouho. Byl z toho velmi nervózní, vždycky říkal: ‚Já se nechci přikrývat státní dekou.‘ Takže v té době velmi intenzivně usiloval, aby se opravila vila v Dělostřelecké ulici. Přestěhoval se tam, jakmile to bylo možné,“ vzpomíná s úsměvem Havlův pozdější kancléř Ivo Mathé.

Václav Havel tak většinu svého prezidentství bydlel ve vlastním jen pár set metrů od Pražského hradu.

autoři: Viktor Daněk , Iveta Vávrová , vma
Spustit audio