Střídání na Hradě. Jak probíhá inaugurace, jaký má prezident plat a jaká je role první dámy?

Poslední hodiny před inaugurací. Co se v historii ceremoniálů nepovedlo a co bude terčem kritiky letos?

Česko je dnes na 14 hodin zemí bez prezidenta. Miloši Zemanovi mandát skončil úderem půlnoci, nastupující prezident Petr Pavel se úřadu ujme až ve dvě hodiny odpoledne. Co všechno se dnes na Pražském hradě stane a jak probíhá poslední dolaďování detailů před inaugurací?

Inauguraci můžete sledovat i v živém vysílání na Radiožurnálu. Speciál začíná ve 13:30 ze studia moderovat Jan Pokorný, z Pražského hradu Tomáš Pancíř. 

Samotná inaugurace začne ve 14 hodin ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Očekává se asi 800 hostů.

„Do Vladislavského sálu je pozváno 600 hostů, kteří se účastní každé inaugurace, jsou to senátoři, poslanci, představitelé těch nejdůležitějších úřadů. Nad rámec je zhruba 200 pozvánek. Jsou to podporovatelé a příznivci pana generála. Jména říkat nebudu, jenom vím, že mi hlásili z protokolu Pražského hradu, že účast je nadstandardní,“ popsala šéfka budoucí Pavlovy prezidentské kanceláře Jana Vohralíková.

Čtěte také

A právě ve Vladislavském sále na společné schůzi obou komor parlamentu Petr Pavel s rukou položenou na ústavu složí slib a tím se stane prezidentem. Slib prezidenta zní: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“

Nad Prahou se současně ozve 21 salv vypálených z děl a nad Pražský hrad se vrátí standarta. Nový prezident pak ještě pozdraví přihlížející z balkonu nad Třetím nádvořím, pak položí květiny k pomníku Tomáše Garrigua Masaryka a na závěr ho čeká modlitba v katedrále svatého Víta.

Co zůstává v paměti

Asi nejslavnější je dnes už anekdotická příhoda s příliš povytaženými kalhotami Václava Havla při vojenské přehlídce, ale možná si posluchači vzpomenou, že v roce 2003 při inauguraci Václava Klause nepsalo připravené protokolární pero. O deset let později zase musel Miloš Zeman kvůli gramatické chybě v textu podepisovat arch se slibem dvakrát.

Čtěte také

I dnešní slib se už stal předmětem diskuzí hlavně na sociálních sítí, a to kvůli podobě připraveného archu. Zatímco dříve šlo o prostý, ne příliš vzhledný text, tentokrát je ručně malovaný. Jeho autorkou je grafička Petra Dočekalová. Kritiku ale sklidila za naopak přílišnou stylizaci. Text je vyvedený historizujícím, až pohádkovým písmem s velkým modrým titulkem zešikma, což vzbudilo otázky o vkusnosti takové stylizace.

Porušení tradice a větší kontakt s lidmi

V plánu není slavnostní přehlídka, kdy si nově inaugurovaný prezident jako vrchní velitel ozbrojených sil prohlíží nastoupenou jednotku. Tuto tradici mimochodem i před pěti lety porušil Miloš Zeman. Jana Vohralíková uvedla, že místo přehlídky se raději organizátoři rozhodli zpřístupnit Třetí nádvoří veřejnosti.

Čtěte také

Lidé budou moci inauguraci sledovat na velkoplošných obrazovkách na Hradčanském náměstí, kam krátce po třetí hodině Petr Pavel přijde položit květiny. Kdo by se chtěl podívat až na Třetí nádvoří, kde je balkon, ze kterého prezident pozdraví, musí počítat s bezpečnostní prohlídkou. Totéž se týká i zájemců o vstup do katedrály. Organizátoři proto vyzývají k příchodu v dostatečném předstihu.

autoři: Petr Král , mga
Spustit audio