Střední školy by měly pořádat přijímací zkoušky, tvrdí ministr školství Marcel Chládek

Bezmála čtvrtina studentů propadla u písemné maturity z matematiky. To je více než loni. „Snižuje se i počet studentů, kteří se hlásí ke státní maturitě z matematiky,“ komentuje situaci ministr školství Marcel Chládek.

„Je to dlouhodobý problém,“ přiznává s tím, že strach z matematiky začínají mít žáci už na základních školách. Podle Marcela Chládka navíc došlo ke zhoršení matematických vědomostí a studentům chybí i základní znalosti nebo schopnost logického uvažování. České školství se potýká s těžkým přechodem od biflování k používání informací v logickém sledu v praxi.

Nejsou zkoušky z matematiky čím dál těžší? „Šlo o zhoršení jen o 3,6 %. A když si vezmeme nízký počet studentů, kteří maturují z matematiky, nejde o velký počet lidí,“ zdůrazňuje Marcel Chládek.

Čtěte také

„Nemyslím si, že každý v České republice musí mít maturitu,“ dodává a v té souvislosti zmiňuje svůj návrh, podle kterého by střední školy povinně pořádaly přijímací zkoušky. „Dnes se na obory s maturitou dostávají studenti, kteří by v minulosti neprošli ani na učební obor s maturitou,“ domnívá se.

Kdy by měla být maturita z matematiky povinná pro všechny? A stojí si za svou rigorózní prací, která je kritizována jako nedostatečná? Ptala se moderátorka Helena Šulcová po 17. hodině.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: heš , šše
Spustit audio