Střecha olomouckého kostela skrývala tubus s listinami a předměty

13. říjen 2012
Křesťanský týdeník , Křesťanský týdeník

Při opravách střechy olomouckého kostela Neposkvrněného početí Panny Marie čekalo dělníky překvapení. Pod křížem našli válec s písemnostmi a předměty. Ty nejstarší jsou z roku 1633. Poslední záznam je z roku 1872. Listiny obsahují především zprávy o opravách věže. Jsou mezi nimi ale také modlitby či svatý obrázek.

Staré listiny jsou psány převážně latinsky, ale i německy. Do tubusu byly přidávány pokaždé, když byl kříž na střeše poškozen. O čem pojednává nejstarší zpráva, to ví Štěpán Kohout ze Zemského archivu v Opavě.

Štěpán Kohout: „Je tam zpráva, že roku 1632 bouře srazila kříž a proto musel být následujícího roku obnoven a znovu postaven na místo, k tomu výčet představitelů města, představitelů státu, představitelů řádového konventu, jména bratří.“

Oprava stanové střechy kostela Neposkvrněného početí Panny Marie v Olomouci

Olomoucký kostel Neposkvrněného početí Panny Marie má takzvanou stanovou střechu a jeden z nejstarších krovů v České republice. Listina ve schránce objasňuje, proč se krov zachoval.

Štěpán Kohout: „Je to z roku 1749. Tectum cum edificandaturi, extrui novis. Při jedné z oprav neměli potřebné prostředky ve výši 5 tisíc zlatých. Sotva by je sehnali a tak museli střechu jenom přestřešit a nemohli opatřit nový krov. Takže díky tehdejší finanční krizi se nám dochoval tento unikát.“

Ve schránce byly i modlitby, které měly v době, kdy ještě neexistoval hromosvod, chránit kostel před blesky. Kromě pergamenů byl v tubusu uložen i kolorovaný svatý obrázek Madony z roku 1654. Odborníci našli také jehlu s nití, pro tu však vysvětlení nemají. A jak poselství předchozích generací působí na má provinciála dominikánů Benedikta Mohelníka?

Benedikt Mohelník: „No tak samozřejmě je to takový dojemný moment, protože člověk drží v ruce v tomto případě pergameny, které jsou staré několik set let, a tak si člověk uvědomí jednak tu hodnotu, kterou má, ale také vlastně pomíjivost našeho života, protože tehdy to taky napsali lidé, kteří byli v plné síle, a dneska už známe jenom jejich jména z těch pergamenů. No a tak si člověk taky uvědomí, když tam něco připíšeme, tak nás čeká podobný osud.“

Stanová střecha kostela v klášteře dominikánů v Olomouci

Ke starým listinám přibudou nové, současné. Všechny budou navíc uloženy v novém tubusu, říká převor kláštera Cyril Molnár.

Cyril Molnár: „Bude tam nový papyrus, který zas informuje o nynějším stavu konventu. Takže jsou tam věci ohledně zátop Moravy ale také ohledně komunistického režimu, kdy tady nemohli bratři dominikáni působit a byli odvezeny do koncentračních klášterů a zase devadesáté roky, kdy se mohli vrátit.“

Opravený kříž se i s listinami vrátí opět na střechu kostela a podle křesťanské tradice bude směřovat na východ.

autor: rak
Spustit audio