Stovky hasičů končí. „Hlavním důvodem je nedůvěra,“ objasňuje šéf hasičského sboru

4. prosinec 2022

Sedm stovek profesionálních hasičů odejde letos od Hasičského záchranného sboru. Vyplývá to z informací generálního ředitelství. Scházet budou hlavně členové výjezdových jednotek, operátoři v call centrech a lidé se zdravotnickým vzděláním. „Sedmdesát procent z nich jsou hasiči, kteří jsou u sboru dvacet a více let,“ objasňuje generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček, podle kterého hlavním důvodem odchodu je nedůvěra a obava hasičů.

Jaký je důvod, že 680 lidí od hasičů odchází?

Čtěte také

V tuto chvíli ještě nemám přesné analýzy, ale podle toho, jak jsem mluvil s kolegy krajskými řediteli, tak hlavním důvodem je asi určitá nedůvěra, obava, a to ve vztahu k tomu, že ve vládním prohlášení byla dána jedna ze statí revize zákona o služebním poměru 361 z roku 2003. A právě ta hasičům garantuje určité důchody a výsluhy.

A byť ministr vnitra, já a šéfové dalších bezpečnostních sborů deklarujeme veřejně, že se revize nebude týkat těchto oblastí, tak přesto lidé příliš nevěří. A to si myslím, že je asi hlavním důvodem. My se musíme snažit o stabilizaci déle sloužících proto, abychom měli dostatečné portfolio těch lidí, kteří budou předávat zkušenosti mladým, kteří přijdou.

Ve kterých krajích jsou největší problémy s nedostatkem hasičů? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Vojtěch Bidrman , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...