Štefánik byl renesanční osobnost srovnatelná s Cimrmanem, ukazuje expozice v jeho rodném domě
Před planetáriem na pražském Petříně stojí nejznámější socha Milana Rastislava Štefánika – v letecké kombinéze, s kuklou a leteckými brýlemi. Její větší sestra zdobí nábřeží Dunaje v Bratislavě a třetí takovou se pyšní Štefánikův rodný dům ve slovenských Košariskách. V místě, kde spoluzakladatel Československa trávil mládí, je dnes muzeum. Dokládá, že voják, astronom a diplomat Štefánik, byl také vynálezce, iluzionista a fotograf. Od jeho narození v neděli uplynulo 144 let.
V obci Košariská je liduprázdno, ale slyším zvon – a před kostelem je spousta aut.
Ženský sbor v evangelickém svatostánku je vystrojený v modrobílých krojích s krajkovými čepci a lavice jsou téměř plně obsazené.
Před zhruba 140 lety tu možná v podobné atmosféře vedl bohoslužby farář Pavol Štefánik. V přilehlé faře vychovával kopu dětí a jedno z nich – budoucí spoluzakladatel Československa – dostalo jméno Milan Rastislav.
Skromné poměry
Vstupuji do krásně zrekonstruované fary. Dvorku plnému květin dominuje ikonická socha generála Štefánika v letecké kombinéze. Její větší verzi známe z pražského Petřína a tu největší z Bratislavy.
Muzejník Pavol Trúsik mě vede do světnice, která ilustruje skromný život na faře – dřevěný stůl, lavice, kolébka a rodinné fotografie. „Byl to poměrně těžký život, protože Pavol Štefánik se svojí manželkou Albertinou měl 12 dětí. Takže žili poměrně v chudobě,“ potvrzuje.
Odkaz předků, kteří bojovali v první slovenské armádě v roce 1848, otec Pavol i rodinní známí, ti všichni v Milanu Rastislavovi formovali národní cítění.
Vědec, dobrodruh a světoběžník
V další místnosti opouštíme Košariská – stejně jako kdysi Štefánik, se tu totiž expozice vydává do světa. Ve Francii se Štefánik stal astronomem. A vědecké výpravy za zatměním slunce ho zavedly ještě mnohem dál od slovenských Kopanic.
„Navštívil prakticky všechny světadíly kromě Antarktidy a navzdory zdravotním problémům šestkrát vystoupil na Mont Blanc,“ doplňuje Pavol Trúsik.
K astronomii se hodilo stát se meteorologem, při cestách Štefánik plnil úlohy ve službách francouzské diplomacie, trofej sněžného levharta dokazuje loveckou zručnost a údajně první slovenský akt mladé Tahiťanky představuje nejznámějšího Slováka jako fotografa.
Asi nebyla věc, o kterou se Štefánik nezajímal, shrnuje muzejník.
Slovenský Cimrman
„V této místnosti jsou vystavené předměty ze Štefánikových cest. Je to takové malé etnografické muzeum. Vidíme tu například výzdobu domorodých obydlí na Novém Zélandu, sbírku kolibříků z Ekvádoru, dračí oděv z Číny…“ vyjmenovává Pavol Trúsik.
Štefánikova pozůstalost dokládá šíři jeho zájmů, schopností, dosažená prvenství a rekordy. Když muzejník u vystavené rozkládací fajfky zmíní, že jde o Štefánikův vynález, zůstává prý už návštěvníkům obvykle rozum stát.
„A proto někteří čeští návštěvníci Štefánika přirovnávají k jiné známé osobnosti – k Járovi Cimrmanovi,“ usmívá se.
Vzkříšený symbol
Muzeum samozřejmě zachycuje i úsilí o vybudování společného státu Čechů a Slováků, vznik legií, leteckou dráhu Milana Rastislava i jeho tragickou smrt. V malé faře je poutavě vyobrazený celý Štefánikův život i jeho odkaz.
Komunistický režim se Štefánika snažil vymazat z dějin, muzeum tak mohlo vzniknout až po revoluci. Dnes je symbol slavného generála znovu součástí politického příběhu slovenského národa. I v nedávném inauguračním projevu nového prezidenta zaznělo Štefánikovo životní moto: Věřit, milovat, pracovat.
Související
-
Jak se slavil 28. říjen? „Za první republiky byly oslavy mohutné a povinné,“ popisuje historička
Oslavy 28. října měly v průběhu historie našeho státu různé podoby v závislosti na střídání politických režimů. Jak se k svátku stavěly například národnostní menšiny?
-
Štefánikova smrt byla nehoda. Nevyvážené letadlo při přistání sklouzlo po křídle, říká historik
Podle slovenského historika profesora Jána Fusky ale za pád letadla může jeho špatná vyváženost. V rozhovoru pro server iROZHLAS.cz řekl, že to dokazuje i simulace odborné společnosti.
-
Umělá konstrukce československého národa. Pomohlo to vzniku samostatného státu, říká historik
Jakou roli sehráli Slováci při vzniku Československa? A proč by bez nich nejspíš nikdy nevzniklo? Popisuje ve speciálním seriálu ke 105. výročí založení Československa Radiožurnál.