Stát i banky dělají všechno pro to, aby lidem finance nedošly, tvrdí člen představenstva ČSOB

Původní záměr vlády byl, že odložení splátek úvěrů bude automatické pro všechny klienty bank. Nakonec se ale o tuto možnost bude muset žádat. Kdo by o ní měl uvažovat? „Samozřejmě ti, kteří jsou touto situací dotčeni. Lidé u nichž došlo k omezení, nebo propadu příjmů. Ti by toho využít určitě měli,“ říká člen představenstva ČSOB a předseda dozorčí rady Asociace pro rozvoj trhu s nemovitostmi Jan Sadil. 

„Přirovnal bych to k vystřižení jakéhosi metru. Mám možnost do konce října, nebo července neplatit a potom, co skončí toto období, nastupují stejné splátky jako byly před tím,“ vysvětluje Jan Sadil. 

Čtěte také

„Za nějakou dobu úroky, které naběhnou za toto období, na mě čekají, ale k jejich splacení dojde až v okamžiku, kdy zaplatím celý úvěr. To znamená, že už nebudu nic dlužit z původní výše úvěru a zbydou tam na mě ty úroky, které budu muset douhradit,“ dodává člen představenstva ČSOB.

Bankovní sektor podle něj přišel s podobnými možnostmi úlev už dříve. „To, co máme dnes na stole, jsou pravidla, která budou platit pro všechny úvěrující organizace v Česku. To znamená, že všichni víme, co máme dělat. Tato pravidla budou dána zákonem a měnit je nemůžeme,“ říká v rozhovoru s Vladimírem Krocem.

Jsou banky připraveny?

Čtěte také

Počet žádostí je poměrně vysoký. „Jak to vidím u nás ve skupině ČSOB, tak ke včerejšímu dni máme více než 30 000 žádostí, které se týkají jak hypoték, tak spotřebitelských úvěrů. Myslíme si, že největší nápor přichází právě v těchto dnech.“

„Připraveni na něj samozřejmě na 100 % nejsme, ale na druhou stranu děláme všechno pro to, abychom našim klientům pomohli včas. Víme jak je ta pomoc důležitá a možná trochu nestandardně zapojujeme do vyřízení žádostí roboty, kteří nám pomáhají s daty a přepisováním údajů z formulářů do smluv,“ popisuje Jan Sadil. 

 

autoři: Vladimír Kroc , vla
Spustit audio

Související