Stanislav Polčák: Zjištěné informace by měly volně plout mezi tajnými službami

Evropské bezpečnostní složky potřebují zlepšit shromažďování zpravodajských informací, píše list The Wall Street Journal. S tím souhlasí i poslanec Evropského parlamentu za Starosty a nezávislé Stanislav Polčák, podle kterého je nezbytné, aby docházelo k lepší výměně dat.

Připomíná také, že došlo k výraznému posunu a lepší praxi – zpravodajské služby začaly spolupracovat. „Nevíme, do jaké míry sdílí veškerý obsah dat, protože pořád panuje velká nedůvěra,“ podotýká v rozhovoru s moderátorkou Karolínou Koubovou.

Velkým úkolem pro evropské politiky je zajistit přenos dat, která mají význam a mohou být potencionálně důležité pro jiný členský stát EU. Prioritou je také zajištění bezpečnosti, vzájemná nedůvěra musí být podle něj odstraněna.

„Zjištěné informace by měly volně plout mezi tajnými službami v rámci Unie, musíme zajistit identifikaci osob, které jsou v některých případech na území EU, „říká.


Radikalizace je věc, která je v mnohých státech spojena s jejich vlastními občany, kteří se cítí vykořeněni

Někteří odborníci ale upozorňují, že bezpečnostní složky nechtějí jen tak otevřít informace kvůli riziku úniku. „Bavíme se o informacích ke konkrétním osobám, které mohou být podezřelé z napojení na teroristické činy,“ argumentuje.

Sám se považuje za příznivcem toho, aby každý měl možnost zabezpečit sebe a svou rodinu, na druhou stranu nepodporuje masivní ozbrojování obyvatelstva. To by podle něj nevedlo k dobrým koncům. „Uvítal bych spíše to, aby bezpečnost mohly zajišťovat složky, které jsou k tomu státem povolané,“ dodává.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: kko , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...