„Sport vás naučí být fér, v životě i v medicíně.“ Připomeňte si nestora české neurochirurgie Vladimíra Beneše v rozhovoru s Lucií Výbornou
Otec a syn, oba Vladimírové, oba neurochirurgové, oba vášniví sportovci. „Sport je velmi důležitý, člověk se naučí být fér, což potřebujete v zaměstnání i v medicíně,“ shodli se. Vladimír Beneš st. vyšel z lékařské fakulty v roce 1949, od té doby prošla neurochirurgie obrovským vývojem. „Zásluhou CT a rezonance předem víme, do čeho při operaci jdeme, a můžeme si to rozmyslet. To první generace nemohla.“ Poslechněte si celý rozhovor Lucie Výborné s legendami české medicíny.
Vladimír Beneš nejstarší byl jedním z prvních lékařů, kteří se v Československu věnovali neurochirurgii. Během svého života působil v Ústřední vojenské nemocnici v Praze a také ve Fakultní nemocnici Motol, kde založil a vedl unikátní dětskou neurochirurgii. Zemřel v neděli 18. července 2021 ve věku 100 let.
Jeho poslední rozhovor na Radiožurnálu uvedeme v repríze v úterý po 21. h.
Související
-
Zemřel Vladimír Beneš, průkopník neurochirurgie v Česku. Bylo mu sto let
Vladimír Beneš byl jedním z prvních lékařů, kteří se v Československu věnoval neurochirurgii. V sedmdesátých letech minulého století zorganizoval neurochirurgický sjezd v Praze.
-
V medicíně musí člověk mít odvahu učinit rozhodnutí, konstatuje neurochirurg Beneš
Těžko odhadnout, kam se v oboru dostane další generace, říká neurochirurg Vladimír Beneš.
-
Někdy je lepší místo operace nedělat nic, myslí si neurochirurg Vladimír Beneš
Vladimír Beneš je přednostou Neurologické kliniky Ústřední vojenské nemocnice a má hodnost plukovníka. „Byl jsem hrdý na to, že jsem voják armády NATO,“ říká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.