Spor mezi mosteckou nemocnicí a VZP

6. únor 2003
Pod kůži

Ostrý spor se rozhořel mezi nemocnicí následné péče v Mostě a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Tím pověstným jablkem sváru je oddělení rehabilitace, které je vyhledávané nejen kvůli kvalitnímu vybavení, ale především kvůli příjemnému a kvalifikovanému personálu. Jakou šanci má nemocnice na uzavření smlouvy s největší zdravotní pojišťovnou?

Rehabilitační oddělení v nemocnice následné péče funguje už několik let. ředitel nemocnice Leo Rychlý však upozornil, že už několik měsíců sem chodí ambulantní pacienti, kterým poskytují zatím služby zdarma.

Leo Rychlý: Od prvního června loňského roku jsme zahájili provoz v ambulanci rehabilitaci, kde poskytujeme fyzioterapii, ergoterapii. Od té doby se snažíme uzavřít smlouvu o poskytování úhradě zdravotní péče s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a Pojišťovnou Ministerstva vnitra.

Vážným problémem je především smlouva s VZP, která má na Mostecku přes devadesát procent pojištěnců.

Leo Rychlý: V okrese Most je údajně devět rehabilitačních pracovišť, která poskytují tuto péči. Jak já mám osobně zjištěno, tak ani jedno z těchto pracovišť neposkytuje ergoterapii jako samostatný obor v rehabilitaci, tu ergoterapii máme pouze my. Přesto je to slabý argument pro zdravotní pojišťovny a vlastně kvůli tomu ani s námi smlouvu neuzavřeli.

Ředitel mostecké Všeobecné zdravotní pojišťovny Václav Kasal tvrdí, že rehabilitační péče v okrese je dostatečná a není třeba zřizovat další.

Václav Kasal: V případě nemocnice následné péče by uzavření smlouvy a poskytování této ambulantní činnosti z našeho pohledu by byla v podstatě nadbytečná, protože zhruba sto metrů od této nemocnice je další rehabilitační zařízení, s nímž má Všeobecná zdravotní pojišťovna uzavřenou smlouvu.

Václav Kasal argumentuje tím, že rehabilitace je určena hlavně pro hospitalizované pacienty.

Václav Kasal: Domníváme se, že jakékoliv přesměrování této kapacity jinam, to znamená do té ambulantní péče, že by mělo za následek pokles intenzity a možná i kvality poskytované péče v tomto zařízení.

Ve stejné lokalitě se nachází i rehabilitace Vladimíry Třešňákové, která se mimo jiné také zabývá ergoterapií. I ona dnes vzpomíná, co všechno předcházelo uzavření smlouvy s VZP.

Vladimíra Třešňáková: Bylo velice těžké ji získat právě proto, že jsme vystavěli celé zařízení na půjčku a neměli jsme smlouvu s pojišťovnou, přesto jsem chtěla v tomhletom místo to zařízení vybudovat, protože jsem si myslela, že to je nezmapované místo a že tady o to bude zájem.

Leo Rychlý upozornil, že se zatím k pacientům chovají sponzorsky a péči jim poskytují zdarma.

Leo Rychlý: Pacienti do našich ambulancí chodit chtějí a mají o to eminentní zájem, tak nám nic jiného nezbývá než tedy tuto službu poskytovat zdarma.

Ani to si však zařízení nemůže dovolit do nekonečna.

Leo Rychlý: Dlouho čekat nebudeme, protože tahleta služba pro nás není rentabilní. Předpokládám, že během dvou, tří měsíců se situace vyřeší. Buď tedy s námi tyto pojišťovny uzavřou smlouvu a nebo přestaneme jejich pojištěncům tuto péči poskytovat.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autoři: ark , Eva Holá
Spustit audio

Více z pořadu