Spor mezi Chemopetrolem a Paracelsem
Ostrý spor se rozhořel mezi chemickým gigantem Chemopetrol a soukromým zdravotním zařízením Paracelsus, které zajišťuje pro zaměstnance firmy preventivní lékařské prohlídky. Několika stovkám pracovníků, kteří přicházejí do styku s benzenem se několikrát ročně provádějí odběry moči, nic neobvyklého. Pro toto vyšetření existuje od začátku letošního roku ale nová metoda, a právě zdánlivě banální vyšetření se stalo jablkem sváru, proč?
Zdravotníci chtějí koupit přístroj, na který nechce Chemopetrol přispět ani korunu. Proč se nedokážou obě strany dohodnout na kompromisu? To zjišťovala mostecká zpravodajka Eva Holá.
Redaktor (Eva Holá): Režim v chemických továrnách je stanovený zákonem. Kdo musí absolvovat pravidelné preventivní prohlídky, vysvětlil ředitel Paracelsu Luboš Vodvářka.
Host (Luboš Vodvářka): U zaměstnanců, kteří jsou zaměstnáni v provozu, kde přijdou do styku s benzenem, se musí ze zákona dělat určitá vyšetření. Mezi jedno takové základní vyšetření patří stanovení tak zvaných betek, čili biologických expozičních testů asi sedmi tabuletů benzenů v moči v podobě kyseliny fenermerkapturové. Tato kyselina se dá stanovit několika způsoby, z nichž ale ten nejlevnější, nejekonomičtější a hlavně nejpřesnější je tak zvanou luminometrií.
Redaktor (Eva Holá): A právě luminometrie lze provádět pouze na speciálním přístroji za čtyři sta tisíc korun, který se vyrábí pouze v zahraničí.
Host (Luboš Vodvářka): Celkovou sumu toho času my nejsme schopni uhradit.
Redaktor (Eva Holá): Paracelsus by přivítal i menší sumu, zbytek by dodal z vlastních zdrojů. Významnou částku by představovalo i sto tisíc korun. I to je však podle mluvčího Chemopetrolu Reného Kelera velká suma.
Host (René Keler): Podle našich informací to vyšetření hradí zdravotní pojišťovna, takže my s tím žádné náklady další mít nebudeme.
Redaktor (Eva Holá): Přestože vyšetření se musí pravidelně podrobovat hlavně vybraní pracovníci Chemopetrolu, mluvčí firmy tvrdí, že je jejich počet zanedbatelný a navíc nemá ani přesné počty.
Host (Luboš Vodvářka): Těchto zaměstnanců je přesně tři sta šest. Asi třicet, čtyřicet zaměstnanců jiných provozů, kde přichází do styku se zmíněným benzenem, tak ti k nám chodí také.
Host (René Keler): Já mám informaci, že těch lidí je dvě stě sedmdesát.
Redaktor (Eva Holá): Na rozhodnutí Chemopetrolu nezmění nic ani fakt, že benzen může vyvolat smrtelné rakovinné bujení.
Host (Luboš Vodvářka): Kyselina jako taková je konečným metabolitem. Na začátku je ten benzen a ten určitě, to je známý, řekl bych, skoro vykřičník karcinogen, čili látka, která v určité a určitou explozici dlouhou dobu vyvolá karcinogenní bujení nepochybně.
Redaktor (Eva Holá): Závažnost onemocnění zdůraznila i Eleanora Nikolajenkova, která je vedoucí oddělení bezpečnosti práce Hygienické stanice v Mostě.
Host (Eleanora Nikolajenkova): Benzen patří mezi karcinogeny skupiny tři a je to faktor rizikový. Je to teda nákladné vyšetření, jednak musí se odebírat moč ke konci směny, nesmí se moč odebírat kdykoliv a toto vyšetření bohužel v našem kraji, ba ani v republice nikdo nemůže zajistit. Jedině laboratoře, které umí pracovat a stanovit tento biologický test, se nacházejí ve Frýdku Místku a v Ostravě.
Redaktor (Eva Holá): Vzorky sem musí vozit pracoviště z celých Čech, včetně Prahy, kterým by mohl Paracelsus výrazně pomoci.
Host (Luboš Vodvářka): Ale já jsem si to zjišťoval a skutečně byli bychom jediní v těchto lokalitách, kteří by byli schopni toto vyšetření takto přesně provést.
Host (René Keler): My si velmi vážíme snahy Paracelsu při zakoupení toho přístroje na měření jakýchsi parametrů pro naše zaměstnance, nicméně jsme dospěli k názoru, že pro nás bude výhodnější, abychom si to nechali udělat jejich prostřednictvím v laboratoři, takže vzorky odebere Paracelsus a vzorky budou přezkoumány v těch dvou laboratořích, který v současný době v republice fungují.
Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.