Spolupráci s SPD na vládní úrovni si nedokážu představit, říká Jaroslav Foldyna z ČSSD

Čekáme na to, s čím hnutí ANO přijde, jsme připraveni jednat. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to říká místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna v souvislosti s očekávaným jednáním sociálních demokratů s hnutím ANO o vládě. Jaké podmínky si budou strany klást?

Trestní stíhání Andreje Babiše je podle něj obecný problém, který vnímá celá sociální demokracie. „Očekáváme, že hnutí ANO přijde s nějakou nabídkou řešení, která by přispěla k tomu, aby vedení ČSSD mohlo udělat závěry, s kterými se ztotožní celá strana,“ zdůrazňuje.

Podle jeho názoru by sociální demokracie měla usilovat o to, aby byla součástí vládní koalice, ale musí přijít takové podmínky, které by odsouhlasila členská základna. Potvrzuje také, že on sám neusiluje o to, aby byl členem vlády.

Nepřekvapilo ho také doporučení Miloše Zemana, aby Andrej Babiš jednal s komunisty a SPD. „Pan prezident je pragmatik, vidí tady poměrně jednoduchou, matematickou možnosti sestavení funkčního modelu. Ale viděl jsem tam těžkosti, které se s touto alternativou určitě objeví,“ říká.

S hnutím SPD není programová shoda

Nedovede se také představit, že by ČSSD na vládní úrovni – ať už jde o podporu vlády nebo účast na vládě – spolupracovala s hnutím SPD.

„To by členská základna a voliči sociální demokracie nemohli rozdýchat,“ zdůrazňuje s tím, že obecně se neshodnou na celé řadě principů, které hnutí SPD a Tomio Okamura říká. „Tady není programová shoda,“ uzavírá.

autoři: prh , mba
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.