Spolupráce s jinými stranami? Důležité je začít od komunálních voleb, říká Jan Bartošek

Lidovci jsou podle posledních průzkumů na hranici volitelnosti do Sněmovny. Co na to říká Jan Bartošek, který chce být příštím lidoveckým předsedou? „ Je potřeba vymyslet strategii, jak uspět a posílit,“ říká ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Lidovci se podle něj musí soustředit na Moravu, kde je nutné voliče udržet a případně získat nové. V českých krajích je pak potřeba zvolit jinou strategii. „Recept máme. V praxi se ukazuje, že to umíme,“ říká s tím, že v komunálních volbách se lidovcům podařil velice dobrý výsledek.

Je důležité navázat na to dobré a úspěšné, s čím přišel Pavel Bělobrádek.
Jan Bartošek

„Jestliže budeme silní v regionech, jestliže nás lidé budou znát a budou nás mít spojený s konkrétními projekty a tématy, tak to je to, z čeho rosteme,“ vysvětluje.

A jak se divá na debaty, zda by KDU-ČSL měla hledat spojení s jinými středopravými stranami? „Máme-li se bavit o nějaké spolupráci, tak je důležité začít od komunálních voleb a směrem výš,“ vyzdvihuje.

Madeleine Albrightová: Mladá generace musí myslet na svou úlohu v demokracii

Madeleine Albrightová

Fašismus - varování. Přesně tak se jmenuje nová kniha bývalé ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightové, která se objeví i na pultech českých knihkupectví. Z názvu lze odvodit, že tématem je ohrožení svobody a demokracie v současném světě.

Nicméně v souvislosti s parlamentními volbami v KDU-ČSL ochota k nějaké velké spolupráci s jinými stranami podle něj v současné době není. „Členové KDU-ČSL vidí velký potenciál v tom, že můžeme růst a posilovat,“ dodává.

On sám je přesvědčen o tom, že lidovci musí primárně posilovat svou značku, spolupracovat tam, kde to lze a hledat průniky. „Strana se stoletou tradicí má budoucnost,“ uzavírá.

autoři: Marie Bastlová , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.