Spočítali jsme: jak se liší náklady na spotřebiče různých energetických tříd?

29. leden 2014
03050888.jpeg

Vyplatí se koupit dražší, ale energeticky šetrnější spotřebič? Můžou se nám tyto zvýšené výdaje vrátit? Spočítali jsme to v dalším díle seriálu Šetřete s námi.

„Spotřeba pro nás není zásadní kritérium, ale sledujeme, jestli je spotřebič označen A+, nebo A,“ říká Mirek z Českých Budějovic a dodává, že fungující spotřebiče by za nové jen kvůli vyšší energetické třídě neměnil.

Jaké úspory ve spotřebě elektřiny můžou přinést nové spotřebiče? „Spotřeba staré chladničky ve třídě C může být až 25 korun denně. Nová chladnička s třídou A+++ spotřebuje 25 haléřů na den, tedy stejně jako žárovka,“ propočítává Karel Hrdina z Electroluxu.

„Rozdíl mezi třídou A a A+ je 25 % a mezi třídou A a A+++ může být rozdíl dokonce 70 %,“ doplňuje Pavel Trnka z firmy Whirlpool s tím, že běžná nová lednice je energeticky velmi šetrná. Náklady na její koupi se vrátí v průměru za osm let.

Čtěte také

Na spotřebiče s více plusy se však kriticky dívá David Folprecht ze serveru Srovnáme.cz. Proč? „Cena pračky v energetické třídě A+ se pohybuje okolo pěti tisíc a více. Za provoz zaplatíme energii – vodu a elektřinu. Cena za pět let provozu se nám vyšplhá na 12 500 korun,“ popisuje.

„Když vezmeme třídu A+++, zaplatili bychom za pračku okolo sedmi tisíc. Celková cena provozu a pračky se vyšplhá na asi 13 tisíc,“ vysvětluje.

Koupě a provoz pračky nižší energetické třídy je tedy v pětiletém horizontu téměř o pět set levnější. Navíc od poloviny roku 2014 nebude možné v Evropské unii prodávat spotřebiče nižší třídy než A+.

Spustit audio
autor: Zuzana Vlčková