Spočítali jsme: jak se liší náklady na spotřebiče různých energetických tříd?

03050888.jpeg
03050888.jpeg
Vyplatí se koupit dražší, ale energeticky šetrnější spotřebič? Můžou se nám tyto zvýšené výdaje vrátit? Spočítali jsme to v dalším díle seriálu Šetřete s námi.

„Spotřeba pro nás není zásadní kritérium, ale sledujeme, jestli je spotřebič označen A+, nebo A,“ říká Mirek z Českých Budějovic a dodává, že fungující spotřebiče by za nové jen kvůli vyšší energetické třídě neměnil.

Jaké úspory ve spotřebě elektřiny můžou přinést nové spotřebiče? „Spotřeba staré chladničky ve třídě C může být až 25 korun denně. Nová chladnička s třídou A+++ spotřebuje 25 haléřů na den, tedy stejně jako žárovka,“ propočítává Karel Hrdina z Electroluxu.

„Rozdíl mezi třídou A a A+ je 25 % a mezi třídou A a A+++ může být rozdíl dokonce 70 %,“ doplňuje Pavel Trnka z firmy Whirlpool s tím, že běžná nová lednice je energeticky velmi šetrná. Náklady na její koupi se vrátí v průměru za osm let.

Čtěte také

Na spotřebiče s více plusy se však kriticky dívá David Folprecht ze serveru Srovnáme.cz. Proč? „Cena pračky v energetické třídě A+ se pohybuje okolo pěti tisíc a více. Za provoz zaplatíme energii – vodu a elektřinu. Cena za pět let provozu se nám vyšplhá na 12 500 korun,“ popisuje.

„Když vezmeme třídu A+++, zaplatili bychom za pračku okolo sedmi tisíc. Celková cena provozu a pračky se vyšplhá na asi 13 tisíc,“ vysvětluje.

Koupě a provoz pračky nižší energetické třídy je tedy v pětiletém horizontu téměř o pět set levnější. Navíc od poloviny roku 2014 nebude možné v Evropské unii prodávat spotřebiče nižší třídy než A+.