Španělé vyšli na pouť za pannou z El Rocía. Před uctívanou bohorodičkou omdlévají únavou i nadšením

Pouť do španělské vesničky El Rocío, za pannou El Rocío, je největší křesťanskou poutí v Evropě. Každoročně v tomto období se na ní sejde až kolem půl druhého milionu věřících. Všichni míří k malé kapličce v Andalusii na jihu Španělska, kde stojí soška uctívané madony.

Před Velikonocemi zaplaví Španělsko procesí postav ve špičatých kápích. Staletá tradice stále oslovuje všechny generace

Každé bratrstvo má tradiční sváteční oděv v jiných barvách. Základ je ale stejný, sestává z tuniky, pláště zvaného capa a špičaté čepice s kápí, tzv. capirote

Květná neděle je den, kdy ve většině španělských měst oficiálně začíná týden velikonočních procesí. V ulicích pochodují tisíce kajícníků oblečených do dlouhých tunik a špičatých čepic, ze kterých je jim vidět jenom oči. Paní Catalina už těchto hávů připomínajících období inkvizice ušila stovky, ne-li tisíce.

Přibližně měsíc a půl po Velikonocích zamíří desetitisíce poutníků do malé andaluské vesničky v provincii Huela.

Francisco, pohledný 20letý student chodívá do El Rocío pravidelně od svých 9 let. Náboženské bratrstvo, jehož je členem, se vydává na pouť vždy ve středu, tedy už pět dní před vyvrcholením pouti.

Hlavně nepodcenit výzdobu

Předtím, než se poutníci s vyzdobenými kočáry a vozy vydají na cestu, se slouží v místním kostele slavnostní mše. Potom se účastníci poutě rozloučí s těmi, kdo na ni z různých důvodů nemohou vyrazit.

Děti ze školy, která sousedí s kostelem, také vycházejí ven a vyprovázejí poutníky oblečené do andaluských krojů. Francisco mi je barvitě popisuje. Ženy mají na sobě dlouhé barevné šaty s volány, muži bílé košile, jezdecké kalhoty, krátká vypasovaná saka a široký andaluský klobouk.

Na hrudi poutníci nosí medailonky s portrétem madony z El Rocía. A slavnostně vyzdobení jsou i koně a voli, které táhnou kočáry a maringotky poutníků.

Duchovní veselice

Pannu z vesnice El Rocío vyznávají miliony Španělů a věří, že koná zázraky. Proto je pro mnohé součástí pouti učinit před ní slib. Pouť je samozřejmě silně duchovní záležitostí, ale je také radostná a veselá.

Carmen šije španělským dětem tříkrálové kostýmy už skoro 40 let. Nikdy to není stejné, říká

Tříkrálový průvod ve Španělsku

Ve Španělsku měli před Vánocemi pořádný shon nejen obchodníci a hospodyňky ale také švadleny. Stovky žen po celé zemi totiž musely mít ještě před svátky hotové kostýmy pro děti i dospělé, kteří se účastní pompézních tříkrálových průvodů. Podobně rušno měla i paní Carmen, která oblečky pro děti šije už 38 let.

Francisco vypráví, že celou cestu se zpívá a tancuje v rytmu písní sevillanas. On sám hraje buben, píšťalku a dudy. Texty sevillanas se točí okolo Panny z El Rocía a zázraků, které učinila. Zpívá se o víře, přátelství i láskách, které se během cesty ke kapli zrodily.

Takto při společných modlitbách, obědech i večeřích, při zpěvu a tanci dojdou poutníci až do vesničky El Rocío. Franciscovo náboženské bratrstvo musí zvládnout asi 80kilometrovou cestu tam a zase zpátky.

Procesí s pannou

Lidé často tleskají a pláčou dojetím při pohledu na sochu panny z El Rocío

 Právě dnešní noc z neděle na pondělí bude prý klíčová, protože tehdy se soška Panny v bílém krajkovém oblečení a se zlatou korunou na hlavě vydá na asi 12hodinovou cestu v doprovodu procesí po vesničce El Rocío.

 Lidé tleskají a pláčou dojetím při pohledu na sochu, volají na ni, jaká je krásná. Stává se, že někdy vlivem emocí a únavy dokonce omdlí. Panna z El Rocía je jejich uctívaná a milovaná ochránkyně. Dnes je jejich velký den.

autoři: Ľubica Zlochová , and | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio