Spálí Slunce jednou Zemi? Stále máme miliony let před sebou, ubezpečuje fyzik

Čeští vědci dokončili modul pro vesmírnou sondu Solar Orbiter, která bude obíhat mezi Sluncem a Zemí. Než se ale dostane do vesmíru, tak přijde na řadu série testů a integrace. „U těchto přístrojů jsou značné požadavky na spolehlivost, protože ve vesmíru se už nedají opravit,“ vysvětluje vedoucí vědeckého týmu Jan Souček z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR.

Napřed budou přístroj z dílny českých vědců testovat Francouzi, kteří ověří, že vše funguje správě, poté modul integrují do většího celku – přístroje RPW (Radio and Plasma Waves). Ten pak Evropská kosmická agentura integruje do vlastní sondy Solar Orbiter a bude provádět další testy.

„Na sondě pracují desetitisíce lidí z celé Evropy,“ vysvětluje s tím, že se start sondy se plánuje na říjen 2018. Úkolem sondy bude studovat fyzikální procesy Slunce, sluneční erupce, sluneční vítr a dynamiku magnetického pole Slunce.

Čtěte také

Jak se vlastně sluneční aktivita projevuje na člověku? „V momentě, kdy dojde k výronu koronární hmoty, který provází sluneční erupce, tak k Zemi proudí mrak nabitých částic, které působí na zemské magnetické pole a způsobují poruchy a fluktuace v geomagnetickém poli, “ vysvětluje. A právě na tyto poruchy jsou někteří lidé citliví.

Zahřívání koróny = nevyřešený problém

Sluneční počasí – tak se nazývá obor, který se zabývá předpovědí slunečních jevů, a právě Solar Orbiter má přispět k pochopení fyziky a procesu Slunce. „Budou-li vědci tvořit modely, který mají předvídat sluneční erupci, mohou použít výsledku, který získá Solar Orbiter,“ nastiňuje.

Animace družice Solar Orbiter

K jedné z fyzikálních záhad patří problém zahřívání sluneční koróny. „Předpokládá se, že k ohřevu dochází skrze dynamická, fluktující elektromagnetická pole a vlny,“ podotýká s tím, že ohřev neznamená, že by se teplota koróny stále zvyšovala.

A spálí Slunce jednou Zemi? Pravděpodobně ano, ale stále máme dost času – veškeré hvězdy jednou spotřebují své jaderné palivo, promění se v supernovy a nakonec v případě Země v Bílého trpaslíka. „Když dojde k explozi supernovy, tak bude Země zničena, ale máme ještě mnoho milionů let před sebou,“ ubezpečuje.

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...